Matalalla lentävä kone kevättaivaalla – kyse Maanmittauslaitoksen ilmakuvauslennoista
12.5.2026 07:41:41 EEST | Maanmittauslaitos | Tiedote
Maanmittauslaitos on käynnistänyt vuosittaiset ilmakuvaus- ja laserkeilauslennot, joilla tuotetaan aineistoa kokonaisturvallisuuden vahvistamiseksi ja maatalous- ja ympäristöalan tarpeisiin. Kuvauskoneen voi kesän aikana nähdä lentävän taivaalla mm. Tampereella, Turussa ja Jyväskylässä. Lennot ovat osa normaalia Maanmittauslaitoksen kartoitustyötä. Matalalla lentävän koneen tunnistaa kartoituskoneeksi edestakaisin sahaavasta lentoreitistä.

Kesäkaudella Maanmittauslaitos ilmakuvaa noin kolmasosan ja laserkeilaa noin yhdeksäsosan Suomen pinta-alasta.
– Kesän aikana kuvattavat alueet näkyvät verkkosivuillamme päivittyvästä tilannekartasta. Kerätyn ilmakuvaus- ja laserkeilausaineiston avulla päivitämme maastotietokantaa ja tuotamme ajantasaista tietoa viranomaistyöhön sekä yhteiskunnan hyödyksi. Esimerkiksi Ruokavirasto tekee aineistolla peltovalvontaa, minkä perusteella määräytyvät maataloustuet, kertoo kartastopäällikkö Juha Kareinen Maanmittauslaitoksesta.
Kuka tahansa voi seurata Maanmittauslaitoksen lentokoneen lentoreittiä myös Flightradar-palvelussa.
Sää vaikuttaa kuvauslentojen aikatauluun
Maanmittauslaitoksen lentokone lentää noin seitsemän kilometrin korkeudessa.
– Ilmakuvauksia koskevat tarkat laatuvaatimukset. Sään pitää olla pilvetön ja auringon paistaa riittävän korkealta, jotta kuvat onnistuvat. Yksittäisten alueiden kuvauksen ajankohta määräytyy sääolosuhteiden mukaan, Kareinen sanoo.
Suomen alueella voimakkaasti vuodesta 2022 alkaen kasvanut satelliittipaikannuksen häirintä aiheuttaa haittaa kaikille satelliittipaikannuksen käyttäjille, kuten lento- ja meriliikenteelle. Satelliittipaikannushäirintä aiheuttaa riskejä ja haittaa myös Maanmittauslaitoksen vuotuisille ilmakuvaus- ja laserkeilauslennoille.
– Olemme varautuneet tilanteeseen ja etsimme aktiivisesti erilaisia teknisiä ratkaisuja, jotta ilmakuvaus onnistuu hyvin, Kareinen vahvistaa.
Avointa dataa ja merkittävää aineistoa viranomaiskäyttöön
Maanmittauslaitos ylläpitää lennoilta saatavan aineiston avulla kansallista maastotietokantaa, joka on tarkin koko maan kattava kartta-aineisto. Työllä Maanmittauslaitos turvaa luotettavat kartat ja paikkatiedot nyt ja tulevaisuudessa.
Metsähallitus ja Metsäkeskus käyttävät aineistoa metsien inventointiin eli metsävaratiedon tuottamiseen. Ruokavirasto tekee aineistolla peltovalvontaa, minkä perusteella määräytyvät maataloustuet. Muita yhteistyökumppaneita ja aineiston käyttäjiä ovat muun muassa Suomen ympäristökeskus, Geologian tutkimuskeskus, Luonnonvarakeskus, Väylävirasto ja Puolustusvoimat.
Tuoreet ilmakuvat julkaistaan maksuttomalla Karttapaikalla kesän aikana sitä mukaa, kun ne valmistuvat. Laserkeilausaineistoista tehdään Karttapaikalle kokonaisturvallisuussyistä epätarkemmat versiot avoimeksi ja julkiseksi aineistoksi.
Laaja viranomaisyhteistyö turvaa yhteiskunnan toimivuutta
Tänä kesänä lennetään ensimmäistä kertaa uuden kansallisen ilmakuvaus- ja laserkeilausohjelman mukaisesti. Ohjelman avulla varmistetaan, että viranomaisilla ja kansalaisilla on käytössään luotettavat ja ajantasaiset kartat sekä paikkatiedot koko Suomesta.
– Useita hallinnonaloja lävistävä yhdeksän organisaation yhteistyö mahdollistaa kustannustehokkaan tiedonkeruun, joka on kansainvälisestikin poikkeuksellinen viranomaismalli, Kareinen toteaa.
Yhteistyö varmistaa, että viranomaisilla on käytössään tieto, jonka avulla tehtävät hoidetaan tehokkaasti ja yhteiskunnan toimivuutta voidaan turvata.
Yhteyshenkilöt
Juha KareinenKartastopäällikkö
Puh:+358 40 569 7951juha.kareinen@maanmittauslaitos.fiLinkit
Maanmittauslaitos on yksi suomalaisten yhteiskunnan toimivuuden turvaajista. Tarjoamme tietoa ja palveluita omistuksen turvaamiseksi ja paikkatietojen hyödyntämiseksi. Teemme paikkatietoalaa eteenpäin vievää tutkimusta. Olemme yksi Suomen perusrekisteriviranomaisista ja kansainvälisesti arvostettu tutkimuslaitos.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Maanmittauslaitos
Hirvivahingoista 55 miljoonan vuosittaiset tappiot metsänomistajille – löytyykö robotiikasta apu vahinkojen vähentämiseen?14.9.2026 07:00:00 EEST | Tiedote
Puiden taimet maistuvat hirville, mutta syönninestoaineen levittäminen käsin on hidasta ja työlästä. Nyt tutkitaan, voisivatko droonit korvata ihmistyön ruiskuttamalla ainetta tekoälyn avulla tunnistamiinsa taimiin. Metsäkeskuksen vetämässä tutkimushankkeessa mukana ovat Maanmittauslaitoksen Paikkatietokeskus FGI, Luonnonvarakeskus ja Riistakeskus.
Statistik: I huvudstadsregionen råder köparens marknad – huspriserna sjönk27.8.2026 07:45:00 EEST | Pressmeddelande
Medianpriserna för egnahemshus sjönk i Esbo, Helsingfors och Vanda. I Birkala fick man betala nästan 50 000 euro mer för ett hus än i fjol. Handelsvolymen av stugor med egen strand ökade med nästan 9 procent. I glesbygder ökade tomtköpen med 8,7 procent, med den största ökningen i Nyland. Lantmäteriverket sammanställde köpeskillingsregistrets uppgifter om köpeskillingarna och antalen köp för egnahemshus och sommarstugor från ingången av januari 2026 till utgången av juli.
Tilasto: Pääkaupunkiseudulla ostajan markkinat, talojen hinnat laskivat27.8.2026 07:45:00 EEST | Tiedote
Omakotitalojen mediaanihinnat laskivat Espoossa, Helsingissä ja Vantaalla. Pirkkalassa talosta joutui maksamaan lähes 50 000 euroa viime vuotta enemmän. Rantamökkien kauppamäärä kasvoi lähes 9 prosenttia. Haja-asutusalueella tonttikauppoja tehtiin 8,7 prosenttia enemmän, eniten Uudellamaalla. Maanmittauslaitos kokosi kiinteistöjen kauppahintarekisteristä omakotitalojen ja mökkien kauppahinnat ja kauppojen lukumäärät vuoden 2026 alusta heinäkuun loppuun.
Yllättävä keino auttoi suomalaistutkijoita Amazonin tuoreessa jättilöydöksessä – menetelmä tuttu metsäntutkimuksesta19.8.2026 07:30:00 EEST | Tiedote
Suomalaisvetoisessa tutkimuksessa tehtiin mullistava arkeologinen löytö, kun Amazonin sademetsää laserkeilaamalla paljastui tuhansittain muinaisen Aquiry-sivilisaation merkkejä. Ei ole sattumaa, että Suomi edustaa laserkeilauksen tieteellistä huippua, sillä maassamme kerätään tietoa metsistä jopa yksittäisten puiden tarkkuudella. Maanmittauslaitoksen tutkijat vastasivat tutkimuksen teknisestä toteutuksesta.
Kesän juttuaiheita Maanmittauslaitoksesta23.7.2026 07:50:00 EEST | Tiedote
Kesällä suomalaisia kiinnostavat mökkeilyyn liittyvät kysymykset: mistä näkee tontin rajat, miten voi lunastaa rantaan ilmestyneen vesijättömaan ja kenellä on oikeus kulkea mökkitiellä. Ajankohtaisia aiheita ovat myös sienestys ja marjastus sekä läpi kesän jatkuvat Maanmittauslaitoksen ilmakuvauslennot. Kokosimme alle kiinnostavimmat kesätärpit ja aiheet, joista kansalaiset kysyvät nyt erityisen paljon.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme