HSL:n yhteistoimintaneuvottelut ovat päättyneet
11.5.2026 14:02:34 EEST | HSL Helsingin seudun liikenne | Tiedote
HSL:n henkilöstöä koskevat yhteistoimintaneuvottelut ovat päättyneet. Neuvottelujen taustalla olivat sekä tuotannolliset että taloudelliset syyt ja toiminnan uudelleenjärjestely.
HSL:n hallitus käsitteli toimivaltaansa kuuluvat päätökset kokouksessaan 7.5.2026.
Kesäkuun 1. päivästä alkaen HSL:n tulosalueet ovat Asiakkaat (nykyinen nimi Markkinat), Liikenne, Teknologia, Hallinto, Ihmiset ja kulttuuri sekä Operatiivinen, joka on ainoa kokonaan uusi tulosalue. Se vastaa asiakaspalvelusta, matkatiedosta ja viestinnästä, liikenteen operatiivisesta toiminnasta sekä kokonaisturvallisuudesta. Asiakaspalvelu, viestintä ja vastuullisuus -tulosalue lakkautetaan.
Lisäksi perustetaan Uudistumistoimisto yhtenäistämään strategian toimeenpanoon, vastuullisuuteen ja kehittämiseen liittyvät toiminnot.
Henkilöstövaikutukset
Neuvottelujen tuloksena 38 työ- tai virkasuhdetta päättyy. Neuvottelujen alussa arvio oli 48. Määrää saatiin pienennettyä neuvottelujen aikana mm. uudelleensijoittamisella. Merkittäviä muutoksia tulee 52:een työ- tai virkasuhteeseen, kun neuvottelujen alussa arvio oli 99.
Neuvottelut kohdistuivat koko HSL:n organisaatioon (433 työntekijää) toiminnan ja tehtävien uudelleenorganisoinnin sekä direktio-oikeuden piiriin kuuluvien tehtävämuutosten osalta.
Yhteistoimintaneuvottelujen taustalla strategiakauden tavoitteet
HSL:n strategiakaudelle 2026–2029 on asetettu merkittäviä tuottavuuden parantamisen tavoitteita, kuten oman toiminnan tuottavuuden nostaminen ja kuntien subventioasteen laskeminen. Kustannusten kasvu on ylittänyt tuottojen kasvun, etenkin suhteessa lipputuloihin. Oman toiminnan kustannuksia tarkastellaan osana tuottavuuden parantamista.
Toimintaympäristössä ja toiminnassa on tapahtunut ja tapahtuu muutoksia, joissa HSL tarvitsee uudenlaista osaamista ja organisoitumista. Strategisten tavoitteiden saavuttaminen edellyttää uusia kyvykkyyksiä ja toisaalta on arvioitu myös sellaisia kyvykkyyksiä tai toimintoja, jotka eivät enää tukisi strategisia tavoitteita osin tai lainkaan. Toimenpiteillä pyritään varmistamaan strategian toimeenpano sekä tukemaan kasvua ja uusiutumista. Tuottavuuden parantamista ei näin ollen tavoitella pelkästään säästöillä.
Liikenne toimii normaalisti
Liikenne jatkuu neuvottelujen päätyttyä normaalisti. On hyvä huomata, että joukkoliikenteen kuljettajat eivät ole HSL:n työntekijöitä eivätkä neuvottelujen tuloksesta johtuvat päätökset vaikuta heihin.
HSL:n hallituksen 7.5. kokouksen pöytäkirjat
Yhteyshenkilöt
HSL Viestintä
Puh:040 163 2818viestinta@hsl.fiHelsingin seudun liikenne HSL vastaa seudun joukkoliikenteen suunnittelusta, tilaamisesta ja lipuista sekä Helsingin seudun liikennejärjestelmäsuunnitelman laatimisesta. Vuonna 2025 HSL:n toimintakulut olivat 894 miljoonaa euroa ja toimintatuotot 956 miljoonaa euroa. HSL:n liikennevälineiden kyytiin noustiin vuoden 2025 aikana 381 miljoonaa kertaa, mikä on suurin osa Suomen joukkoliikennematkoista.
Yhteystietoja medialle: www.hsl.fi/viestinta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta HSL Helsingin seudun liikenne
HSL:n hallituksen päätöksiä 7.5.202611.5.2026 13:57:02 EEST | Tiedote
HSL:n hallitus kokoontui torstaina 7. toukokuuta. Hallitus teki toimivaltansa mukaiset yhteistoimintaneuvotteluihin liittyvät päätökset. Muina asioina hallitus esitti kiitoksen liikennejärjestelmäsuunnitelman valmisteluun osallistuneelle kansalaispaneelille ja edellytti paneelin työn sisällyttämistä myös osaksi suunnitelman virkavalmistelua. Satunnaisotannalla koostettu kansalaispaneeli työsti julkilausuman päästövähennyksiin tähtäävistä toimenpiteistä. Lisäksi hallitus merkitsi tiedoksi vuoden ensimmäisen osavuosikatsauksen.
Kertalippu korvaa lisävyöhykelipun 2.6.202627.4.2026 12:21:04 EEST | Tiedote
Kausilipulla matkustavien lisävyöhykeliput poistuvat HSL:n lippuvalikoimasta kesäkuussa. Voit yhdistää kausilippuusi jatkossa kertalipun.
HSL ottaa uuden E-vyöhykkeen käyttöön 2.6.202627.4.2026 12:16:05 EEST | Tiedote
Uuteen E-vyöhykkeeseen kuuluvat Järvenpää ja Tuusulan pohjoisosat. Uuden vyöhykkeen käyttöönotto alkaa kaksi kuukautta kestävällä siirtymäajalla, jonka aikana E-vyöhykkeellä voi vielä matkustaa D-vyöhykkeen lipulla.
HSL:n hallituksen päätöksiä 21.4.202621.4.2026 10:33:34 EEST | Tiedote
HSL:n hallitus käsitteli kokouksessaan 21. huhtikuuta 2026 muun muassa vuoden 2026 talousarvion muuttamista, junakalustoyhteistyön ja junajäsenyyden periaatteita sekä Vantaan ratikan pikaraitioliikenteen liikennöinnin hankintatapaa.
Kaupunkipyörät palaavat katukuvaan – kausi alkaa 1. huhtikuuta Helsingissä ja Espoossa30.3.2026 16:05:20 EEST | Tiedote
Keltaiset kaupunkipyörät ovat jo telineissään valmiina kauden aloitukseen keskiviikkona 1. huhtikuuta – ja tarjoavat jälleen helpon ja edullisen tavan liikkua kaupungissa keväästä aina myöhäiseen syksyyn. Myös rekisteröityminen kauden käyttäjäksi on jo meneillään. Kauden hinta on pysynyt entisellään 35 eurossa. Vaihtoehtoina koko kauden käyttöoikeudelle ovat jatkuva kuukausitilaus sekä päivä- ja viikkomaksut.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme