SDP EDUSKUNTA

SDP:n Kumpula-Natri: SDP:n Miapetra Kumpula-Natri: Suomella on edelleen kotiuttamatta lähes 30 % EU:n elpymistuen rahoista. Miksi hallitus viivyttelee?

11.5.2026 16:54:19 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Jaa

Tähän mennessä Suomelle on myönnetty 71 prosenttia kokonaissummasta, joka Suomelle on allokoitu EU:n elpymis- ja palautumistukivälineestä. Kuitenkin vielä lähes 30 prosenttia on myöntämättä.  
— Hallituksen vastuulla on Suomi, mutta vältteleekö se vastuutaan Espanjan pohdiskelulla? kysyy Miapetra Kumpula-Natri.

Miapetra Kumpula-Natri
Miapetra Kumpula-Natri Jukka-Pekka Flander

Euroopan komissio hyväksyi huhtikuussa Suomen neljännen rahoituspyynnön EU:n elpymis- ja palautumistukivälineestä, joka on perustettu tukemaan jäsenmaita toipumisessa koronapandemian aiheuttamista seurauksista maiden talouksille.  Suunnitelma rahoitetaan 1,95 miljardin euron avustuksilla, joista Suomi on nyt saanut 1,39 miljardia euroa.

— Hallitus laiskottelee EU-varojen kotiuttamisessa! Yhteensä Suomen olisi laadittava kuusi maksupyyntöä ja määräaika lopuille maksupyynnöille on jo tämän vuoden syyskuun loppuun mennessä. Kiire tulee, toteaa Kumpula-Natri.

— Yli 500 miljoonan EU-varojen tuloutusta ei pidä riskeerata ja kiihdytellä ideologista EU-vastaisuutta, Kumpula-Natri jatkaa.

Maksupyyntöjen hyväksyminen perustuu rahoitukselle asetettujen välitavoitteiden ja tavoitteiden saavuttamiselle. Jos jokin uudistus jää toteutumatta, niin järjestelmän laskema kaava vähentää maan osuutta.
— Hallitus on omilla teoillaan saattanut aiheuttaa myös sen, että jäämme ilman tai joudumme palauttamaan noin 80 miljoonaa RRF-rahoja siksi, että päästövähennystavoitteita ei saavuteta, kertoo Kumpula-Natri.  

— Miksi Suomella on kestänyt investointien ja uudistusten toteuttaminen, vaikka vastineena olisi isot rahat? suuren valiokunnan 2. varapuheenjohtaja Kumpula-Natri kysyy.

Yhteyshenkilöt

Miapetra Kumpula-NatriKansanedustaja

Puh:0505113004

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA

SDP:n Tuppurainen, Koskinen ja Kumpula-Natri: Päätöksentekoa on tehostettava EU:n yhteisessä ulko- ja turvallisuuspolitiikassa9.5.2026 09:58:59 EEST | Tiedote

Tänään vietettävän Eurooppa-päivän merkitys on yhä tärkeämpi tämänhetkisessä ajassa, kun tilannetta maailmalla kuvastaa epävarmuus, ennakoimattomuus ja kansainvälinen politiikka on murroksessa, muistuttavat sosialidemokraattisen eduskuntaryhmän puheenjohtaja ja ulkoasiainvaliokunnan jäsen Tytti Tuppurainen, ulkoasianvaliokunnan puheenjohtaja Johannes Koskinen sekä suuren valiokunnan 2. varapuheenjohtaja Miapetra Kumpula-Natri.

SDP:n Seppo Eskelinen: Onko hallitus luovuttanut väylien korjausvelan suhteen?9.5.2026 08:00:00 EEST | Tiedote

– Ensin hallitus oli valmis rahoittamaan teiden kunnossapitoa vaikka hölmöläisten keinoin lapioimalla kuoppiin valtion kertaluonteisia omaisuustuloja. Nyt asfaltointiprojekti alkaa olla ohi ja hallitus on ilmoittanut alentavansa jo ensi vuonna perusväylänpidon pysyvää rahoitusta 30 miljoonalla. Onko hallitus siis luovuttanut väylien korjausvelan suhteen, valtiovarainvaliokunnan liikennejaoston sekä liikenne- ja viestintävaliokunnan jäsen, kansanedustaja Seppo Eskelinen (sd.) kysyy.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye