Telia Finland Oyj

Airbus ja Telia muodostavat strategisen kumppanuuden kriittisen viestinnän kehittämiseksi Suomessa

12.5.2026 11:23:05 EEST | Telia Finland Oyj | Tiedote

Jaa

Airbus Defence and Space ja Telia Finland solmivat strategisen kumppanuuden, jonka tavoitteena on vahvistaa seuraavan sukupolven kriittisen viestinnän turvallisuutta, suorituskykyä ja resilienssiä Suomessa.

Holger Haljand, toimitusjohtaja, Telia Finland ja Juha Laakso, toimitusjohtaja, Airbus Defence and Space Suomi
Holger Haljand, toimitusjohtaja, Telia Finland ja Juha Laakso, toimitusjohtaja, Airbus Defence and Space Suomi

Kumppanuus yhdistää Telian edistykselliset 5G-verkkokyvykkyydet Airbusin kriittisen viestinnän ratkaisuun. Näin luodaan uusi integroitu ja yhtenäinen ratkaisu kriittiseen tiedonsiirtoon.

Kriittinen infrastruktuuri ja puolustus verkottuvat yhä enemmän, mikä lisää nopeasti tarvetta turvallisille, suorituskykyisille ja luotettaville viestintäratkaisuille. Kumppanuus vastaa tähän tarpeeseen tuomalla yhteen kaksi eurooppalaista teknologiajohtajaa, joiden vahvuudet verkkoinfrastruktuurissa ja turvallisessa viestinnässä täydentävät toisiaan.

“Kumppanuutemme on strateginen vastaus Suomen puolustuksen ja kriittisen infrastruktuurin kasvaviin turvallisuus- ja suorituskykyvaatimuksiin. Nostamme kriittisen viestinnän operatiivisen toimintavarmuuden uudelle tasolle”, sanoo Juha Laakso, Airbus Defence and Space Suomen toimitusjohtaja.

”Rakennamme kumppanuuksia, jotka liittyvät 5G-verkkomme kaksikäyttömahdollisuuksiin. Kriittinen viestintä nojaa yhä enemmän kaupalliseen teknologiaan, ja yhteistyö Airbusin ja sen ratkaisun kanssa on meille tärkeä askel kriittisten viestintäratkaisujen edistämiseksi Suomen markkinoilla”, lisää Telia Finlandin toimitusjohtaja Holger Haljand.

Kumppanuudessa Telia tarjoaa digitaalisen alustan vaativille ja säädellyille ympäristöille korkean käytettävyyden 5G-infrastruktuurillaan yksityisverkot ja verkon viipalointi mukaan lukien.

Airbus täydentää kokonaisuutta käytännössä toimivaksi osoitetulla kriittisen viestinnän Agnet-ratkaisullaan, joka mahdollistaa turvallisen, luotettavan ja lyhyen viiveen viestinnän viranomaisille, puolustukselle, teollisuudelle ja muille kriittisen infrastruktuurin toimijoille.

Yhdessä Airbus ja Telia tarjoavat yhtenäisen, integroidun ratkaisun, joka vähentää operatiivista monimutkaisuutta ja poistaa tarpeen hallita useita toimittajia.

Kumppanuus tukee kansallista huoltovarmuutta ja digitaalista suvereniteettia hyödyntämällä luotettavia eurooppalaisia toimijoita ja paikallisesti hallittua infrastruktuuria.

Tulevaisuudessa Airbus ja Telia odottavat kumppanuuden luovan merkittävää myynnin kasvua. Ensimmäisten ekosysteemiratkaisujen odotetaan tulevan markkinoille kesällä 2026.

Yhteyshenkilöt

Linkit

Telia on teknologiayhtiö, joka tarjoaa tietoliikenne-, IT- ja digipalveluita miljoonille kuluttaja- ja yritysasiakkaille sekä julkishallinnolle. Telialla on Suomessa noin 3000 työntekijää, ja asiakkaillamme on eri palveluissamme lähes 4,2 miljoonaa liittymää. Turvallisuus on kaiken toimintamme lähtökohta. Telia vahvistaa kriittistä infrastruktuuria investoimalla Suomeen vuosittain noin 200 miljoonaa euroa koko maan kattaviin tietoliikenneverkkoihin ja turvallisiin ICT-palveluihin.

Telia Finland on osa Telia Companya, joka toimii Pohjoismaissa ja Baltiassa. Telia Companyn liikevaihto oli vuonna 2025 oli 7,3 miljardia euroa. Yhtiö on sitoutunut saavuttamaan nettonollapäästöt koko arvoketjussaan vuoteen 2040 mennessä.

Katso lisää: www.telia.fi/medialle, X: @teliafinland, LinkedIn: @Telia.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Telia Finland Oyj

Telian kuluttajaliiketoiminnan muutosneuvottelut päätökseen6.5.2026 12:11:47 EEST | Tiedote

Huhtikuussa käynnistyneet muutosneuvottelut on saatu päätökseen. Päätettyjen muutosten nettovaikutuksena 53 tehtävää päättyy. Telian kuluttajaliiketoiminnan muutosneuvottelut käytiin osana toiminnan yksinkertaistamista ja kehittämistä. Muutoksilla ei ole vaikutusta myymäläverkostoon tai asiakaspalveluun. Muutosten myötä Telia kehittää ja yksinkertaistaa kuluttajaliiketoiminnan organisaatiota kasvustrategian toteuttamiseksi. Yhtiön tavoitteena on panostaa uusien ja nykyisten asiakkaiden asiakaskokemukseen sekä myymäläverkostoon. Muutosneuvottelut koskivat koko kuluttajaliiketoiminnan yksikköä, yhteensä 806 tehtävää. Neuvotteluiden seurauksena 88 tehtävää päättyy ja 35 uutta tehtävää avautuu. Neuvotteluissa käsitellyt muutokset astuvat voimaan kesäkuun alussa.

LapIT Oy valitsi Telian lähiverkkopalvelut28.4.2026 15:45:00 EEST | Tiedote

Telia on sopinut LapIT Oy:n kanssa 60 kuukauden pituisen ja 5 miljoonan euron arvoisen sopimuksen lähiverkkopalveluiden toimittamisesta. Samalla Telian ja LapIT:n välillä käynnistyy strateginen kumppanuus, jonka tavoitteena on kehittää ja uudistaa lähiverkon tietoliikennepalveluita julkisen sektorin tarpeisiin. LapIT vastaa ICT-palveluiden järjestämisestä alueellisesti Suomen pohjoisimpien osien omistaja-asiakkailleen.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye