Fisu & dippi -tapahtuma tuo uuden kalaruoan koulujen ja päiväkotien ruokalistalle 20.5.2026
12.5.2026 12:23:12 EEST | Espoon kaupunki - Esbo stad | Tiedote
Keskiviikkona 20.5. vietetään Espoo Cateringin kouluissa ja päiväkodeissa Fisu & dippi -ruokatapahtumaa.

Fisu & dippi -päivän lounaalla dippaillaan kotimaista kalaa ja värikkäitä kasviksia dippikastikkeisiin. Tarjolla on kirjolohinugetteja kotimaisesta kirjolohesta, mausteisia kasvisnugetteja tai päiväkodissa kasvispyöryköitä, dippivihanneksia ja kahta erilaista dippiä. Tapahtuman tavoitteena on löytää uusia, herkullisia kalaruokia koulujen ja päiväkotien ruokalistoille keräämällä palautetta suoraan lapsilta ja nuorilta.
Espoo Catering Oy on jo lisännyt kalaruokien määrää ruokalistoillaan ja etsii jatkuvasti lisää lapsille ja nuorille maistuvia kalaruokia. Ravitsemussuositusten mukaan kalaa tulisi syödä 2–3 kertaa viikossa, eri kalalajeja vaihdellen. Kalaruoalla on tutkitusti lukuisia terveyshyötyjä, ja ruokatapahtumat ovat oiva tapa löytää asiakkaille maistuvia uutuusruokia ruokalistoille.
Fisu & dippi -päivän päätapahtumapaikkana on Espoon Niipperissä sijaitseva Juvanpuiston koulu, jossa opiskelee noin 500 oppilasta esikoulusta yläkouluun. Espoo Cateringin asiantuntijat ovat paikalla ja kouluravintolassa järjestetään tuotemaistatusta, ongintaa sekä kerätään palautetta palautepisteellä. Oppilailla on mahdollisuus arvioida päivän ruoat, kertoa mielipiteensä tapahtumasta ja antaa avointa palautetta. Palautteet auttavat Espoo Cateringia tekemään päätöksiä ruokien tuomisesta koulujen ja päiväkotien ruokalistoille.
Espoo Catering toteuttaa Fisu & dippi -tapahtuman yhteistyössä Atrian kanssa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Regina EkroosHankinta- ja kehityspäällikköEspoo Catering Oy
Puh:+358 50 5898041regina.ekroos@espoocatering.fiEspoo Catering
Espoo Catering tarjoaa laadukkaita ja maukkaita ateriapalveluita Espoon kouluissa ja päiväkodeissa. Valmistamme päivittäin noin 80 000 ateriaa ympäri Espoota. Tuomme iloa ja energiaa ruokapöytään!
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Espoon kaupunki - Esbo stad
Kaupunginhallitus: Keilaniemen keskuspysäköinnin kehittäminen etenee11.5.2026 17:14:15 EEST | Tiedote
Keilaniemen alueen pysäköintiratkaisu kehittyy vaiheittain. Kaupunginhallitus edellyttää, että pysäköinnin suunnittelussa varmistetaan mm. kaupunkikuvan laadukkuus sekä tarkoituksenmukainen kehitys pitkällä tähtäimellä.
Afrikkalaiset hääperinteet valtaavat Kannusalin11.5.2026 08:35:03 EEST | Tiedote
Afrikan Wedding Fair Finland (AWFF) -messut kokoaa jo toista kertaa yhteen luovia toimijoita ja esittelee Afrikan upeita hääkulttuuriperinteitä. Tällä kertaa Espoon keskuksessa 30.-31.5. järjestettävillä messuilla on luvassa muotia, musiikkia, yhteisöllisyyttä sekä värikkäät näytöshäät.
Kilpailuun lähes sata senioreiden kirjoittamaa runoa Espoosta – voittajat julki8.5.2026 10:20:34 EEST | Tiedote
Espoon kaupunki järjesti vuodenvaihteessa Katse Espooseen -runokilpailun yli 65-vuotiaille. Kilpailu keräsi lähes sata senioreiden kirjoittamaa runoa, joiden säkeissä Espoo näyttäytyy luonnon ja meren, mutta myös arjen, muistojen ja muutoksen kaupunkina. Kilpailun voittajakolmikko julkistettiin 7.5.2026 lämminhenkisessä tilaisuudessa Ison Omenan kirjastossa.
Tiedote kasvun ja oppimisen lautakunnan kokouksesta 6.5.20266.5.2026 19:38:40 EEST | Tiedote
Kasvun ja oppimisen lautakunta antoi kokouksessaan lausunnon Saarnilaakson koulun ja nuorisotilan hankesuunnitelmasta. Lisäksi se hyväksyi opetussuunnitelmia ja niiden muutoksia. Lautakunta päätti esittää kaupunginhallitukselle lukuvuosimaksut toiselle asteelle opiskelemaan tuleville kolmansien maiden kansalaisille.
Espoossa ainutlaatuinen tilaisuus nuorille muusikoille ja artisteille5.5.2026 09:00:48 EEST | Tiedote
Espoon kulttuuritalojen ja -palveluiden järjestämä Next Stage – uuden musiikin näyttämö on etenemässä finaalivaiheeseen. Sellosalissa lauantaina 23.5. nähtävässä finaalissa mukana ovat Onerva Kaijala, emailo ja tunnetta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
