Drönarna har förändrat kriget – och hela Europas säkerhet
27.5.2026 11:27:59 EEST | Schildts & Söderströms | Pressmeddelande
Kriget i Ukraina började som ett konventionellt invasionskrig med stridsvagnar, artilleri och skyttegravar. Fyra år senare är fronten ett dödslandskap där drönare ständigt kretsar över soldaterna och ingen rör sig obemärkt.

I Drönarnas krig skildrar författaren och journalisten Marcus Lindqvist hur drönarteknologin förändrat modern krigföring i grunden. Genom intervjuer med frivilliga soldater med rötter i Sverige och Finland följer han utvecklingen direkt från frontlinjen i Ukraina, där FPV-drönare, artificiell intelligens och autonoma vapensystem steg för steg ritar om slagfältet.
Boken ställer också frågor som angår hela Europa. Vad händer när billiga drönare kan slå ut stridsvagnar värda miljontals euro? Hur försvarar sig öppna samhällen mot teknologiskt avancerade angrepp? Och är länder som Finland och Sverige förberedda på ett storskaligt drönarkrig?
Kriget där maskinerna jagar människor
”Drönarhotet hade blivit kontinuerligt. Förut kanske det var någon Mavicdrönare i luften innan fiendens artillerisalva och kanske någon enstaka FPV-drönare slog till, men 2025 fungerade de alla tillsammans. Spaningsdrönare snurrade hela tiden över en, FPV-drönare attackerade hela tiden och som fotsoldat var det bara att röra sig så fort som möjligt från skydd till skydd.” - Ur boken
I boken möter läsaren soldater och drönaroperatörer som lever mitt i den nya krigföringen. De berättar om hur FPV-drönare jagar fordon och människor i realtid, hur soldater tvingas gömma sig i dagar utan att våga lämna sina skydd och hur frontlinjen förvandlats till en 15–20 kilometer bred dödszon.
Från hobbydrönare till autonoma vapen
Marcus Lindqvist beskriver också den snabba tekniska kapplöpningen mellan Ukraina och Ryssland. Elektronisk störning möts av fiberoptiska drönare. Kommersiella hobbydrönare byggs om till vapen. AI används för att styra attackdrönare mot sina mål när radiosignalen bryts. Samtidigt utvecklar stormakter som Kina och Ryssland nya autonoma vapensystem i snabb takt.
Ukraina som testlaboratorium för framtidens krig
Kriget i Ukraina blir i Lindqvists skildring inte bara ett krig om territorium, utan också ett testlaboratorium för framtidens konflikter.
Drönarnas krig är en reportagebaserad fackbok om modern krigföring, teknologisk utveckling och Europas säkerhetspolitiska framtid.
Marcus Lindqvist är journalist och författare. I Drönarnas krig bygger han på intervjuer med frivilliga soldater, experter och personer med erfarenhet från frontlinjen i Ukraina.
Recensionsdatum 24.6.2026. Utkommer i inbunden form, e-bok och ljudbok.
För mer information, recensionsexemplar eller intervjuförfrågningar, vänligen kontakta undertecknad.
Nyckelord
Kontakter
Susanna SucksdorffProducent
Tel:0505746966susanna.sucksdorff@sets.fiBilder


S&S Litteratur
Schildts & Söderströms
Riddaregatan 5
00170 Helsingfors
S&S Litteratur ger ut skönlitteratur, facklitteratur och böcker för barn och unga av hög kvalitet.
Följ Schildts & Söderströms
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Schildts & Söderströms
Ingen gör jul som Thomas Lundin – nu kommer boken15.10.2026 12:07:31 EEST | Pressmeddelande
Två julskivor, åratal av julkonserter och två vintrar som jultomte på Wasa Teater. Thomas Lundins förhållande till julen är verkligen extra allt. Nu har han gått så långt att han skrivit Första julhjälpen. Men någon julexpert vill han inte kalla sig. Han har ju faktiskt bara firat 52 jular.
Kupol – en roman om millennialer och generation Z23.9.2026 10:00:00 EEST | Pressmeddelande
”Har ni någonsin känslan av att allt flyter ihop nuförtiden?” Sean är närmar sig 30-strecket och jobbar som copywriter. Det är varken svårt eller särskilt givande, och ibland undrar han varför han fortfarande har kvar jobbet när vilket AI-program som helst kunde göra det minst lika bra. Han hänger med Emma, men det är inget riktigt förhållande. För samtidigt är han förälskad i Alma. Eller åtminstone i bilden av henne. I väntan på något annat flyter han vidare mot veckosluten och nästa kick.
Karin Collins återvänder till Hangö i ny trilogi21.9.2026 14:43:00 EEST | Pressmeddelande
Efter framgången med Hangötrilogin, som bl.a utsågs till Årets biblioteksbok 2025 av Finlands svenska biblioteksförening, är Karin Collins tillbaka med Bruno, första delen i en planerad ny historisk trilogi. I romanen återvänder hon till hemstaden Hangö och det tidiga 1900-talet. Där möter vi Bruno Leander, en ung man som vill bestämma över sitt eget liv. Problemet är bara att han inte riktigt vet vad han ska göra med det.
Karin Collins återvänder till Hangö i ny trilogi21.9.2026 14:30:42 EEST | Pressmeddelande
Efter framgången med Hangötrilogin är Karin Collins tillbaka med Bruno, första delen i en ny historisk trilogi. I romanen återvänder hon till hemstaden Hangö och det tidiga 1900-talet. Där möter vi Bruno Leander, en ung man som vill bestämma över sitt eget liv. Problemet är bara att han inte riktigt vet vad han ska göra med det.
S&S öppnar bokhandeln Bokhörnet i Kronohagen - Kjell Westö gästar invigningen10.9.2026 12:13:26 EEST | Pressmeddelande
Den 16 september öppnar Schildts & Söderströms den tvåspråkiga förlagsbokhandeln Bokhörnet på Kyrkogatan 10 i Helsingfors. I hyllorna finns både nya och äldre böcker från Schildts & Söderströms och Kustantamo S&S.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum