Senaatti-kiinteistöt

Loviisan virastotalo siirtyy uuteen omistukseen

13.5.2026 12:30:00 EEST | Senaatti-kiinteistöt | Tiedote

Jaa

Senaatti-kiinteistöt ja Theopol Oy ovat allekirjoittaneet 12.5.2026 kiinteistökaupan, jolla Loviisan virastotalo ja siihen kuuluva autotallirakennus siirtyvät uuteen omistukseen. Uusi omistaja haluaa kehittää historiallisesti arvokasta kivitaloa arkkitehtonista ilmettä ja kulttuurihistoriallista merkitystä kunnioittaen.

Vanha tiilirakennus kadunkulmassa, ja taustalla telemasto.
Vuonna 1905 valmistunut virastotalo oli alun perin asuinrakennus, jonka kivijalassa oli liiketiloja. Senaatti-kiinteistöt

”Loviisan virastotalo on ollut osa kaupunkikuvaa jo yli 120 vuoden ajan, joten sille oli tärkeää löytää rakennuksen arkkitehtuuria ja historiaa arvostava uusi omistaja. Olemme hyvin tyytyväisiä tähän lopputulokseen ja seuraamme mielenkiinnolla uuden omistajan suunnitelmien toteutumista. Hienoa, että rakennus jatkaa tarinaansa elävänä osana kaupunkia”, kommentoi kohteen myynnistä vastannut Senaatin myyntipäällikkö Sirpa Rouhiainen.

Virastotalo ja sen autotalli sijaitsevat Loviisan keskustassa torin ja linja-autoaseman läheisyydessä. Virastotalo erottuu muista aikana rakennetuista kivitaloista ainutlaatuisten luonnonkivi- ja tiilijulkisivujensa ansiosta. Komea kivirakennus muodostaa Loviisan Esplanadin kulttuurihistoriallisesti merkittävän alueen läntisen päätepisteen.

Tärkeä osa Loviisan kulttuurihistoriaa

Vuonna 1905 valmistunut virastotalo oli alun perin asuinrakennus, jonka kivijalassa oli liiketiloja. Alkuvuosinaan rakennus tunnettiin Lundgrenin talona rakennuttajansa Carl Lundgrenin mukaan. Muutaman vuoden ajan tilat toimivat suurten tunteiden näyttämönä, kun ensimmäiseen kerrokseen rakennettiin sali elokuvateatterin näytöksiä varten.

Vuonna 1918 Kymenlaakson Sähkö Oy osti Lundgrenin talon uudeksi pääkonttorikseen, jona se toimi aina 1970-luvulle saakka. Vuonna 1974 valtio osti kiinteistön ja korjautti tilat poliisin käyttöön. Viimeisten vuosikymmenten ajan loviisalaiset ovat tunteneet rakennuksen poliisiasemana. Uuden pelastus- ja poliisiaseman valmistuttua syksyllä virastotalon tilat ovat tyhjentyneet ja jääneet vaille käyttötarkoitusta.

1800–1900-lukujen taitteessa rakennettu autotalli on puolestaan toiminut vuosien mittaan muun muassa autokorjaamona ja muuntamorakennuksena.

Kohde kuuluu asemakaava-alueeseen AM 2-16, jossa tontti on osoitettu liike-, toimisto- ja yleisten rakennusten korttelialueeksi (KY). Rakennuksille on annettu suojelumerkinnät SR ja SU, jotka turvaavat niiden kaupunkikuvallisen ja arkkitehtonisen arvon. Rakennuksia ei saa purkaa, ja muutostöissä tulee säilyttää niiden historiallinen ilme. Alue kuuluu valtakunnallisesti merkittävään rakennettuun kulttuuriympäristöön (RKY) nimeltä Loviisan Esplanadi.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Vanha tiilirakennus kadunkulmassa, ja taustalla telemasto.
Vuonna 1905 valmistunut virastotalo oli alun perin asuinrakennus, jonka kivijalassa oli liiketiloja.
Senaatti-kiinteistöt
Lataa
Tyhjä huone, jossa on vihreä-valkoinen ruutulattia ja vaaleat seinät. Useita suuria ikkunoita valaisevat tilan.
Senaatti-kiinteistöt
Lataa
Vanha punatiilinen rakennus kulmassa, jossa on ruskea katto ja useita ikkunoita. Kadun ympäröimänä.
Senaatti-kiinteistöt
Lataa
Punatiilinen kaksikerroksinen talo, jossa on mansardikatto. Edessä valkoinen aita ja liikennemerkki.
Senaatti-kiinteistöt
Lataa
Tiilirakennukset kirkkaassa päivänvalossa. Yksi rakennuksista on viistokattoinen ja toinen loivakattoinen.
Senaatti-kiinteistöt
Lataa

Senaatti

Senaatti on valtion kiinteistöasiantuntija ja toimitilakumppani. Luomme asiakkaidemme kanssa heidän toimintaansa tukevia työympäristöjä ja vastaamme niiden ylläpidosta. Tytärliikelaitoksemme Puolustuskiinteistöt puolestaan vastaa puolustushallinnon kiinteistöistä kaikissa turvallisuustilanteissa. Haluamme tarjota parhaat mahdolliset olosuhteet ja edellytykset tehdä työtä, joka tekee Suomesta maailman toimivimman ja turvallisimman maan. Kehitämme valtion kiinteistövarallisuutta ja pidämme huolta kulttuurihistoriallisista kohteista. Vastuullisuus on kaiken toimintamme keskiössä. www.senaatti.fi 

Olemme töissä Suomelle.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Senaatti-kiinteistöt

Pohjois-Suomeen suunnitteilla miljardin investoinnit - valtion rakennuttaminen työllistää nyt ennätysmäisen paljon eri puolilla Suomea8.5.2026 07:00:00 EEST | Tiedote

Valtion kiinteistöistä vastaavalla Senaatti-konsernilla on käynnissä ennätyksellinen, erityisesti valtion turvallisuusviranomaisten tarpeisiin vastaava investointiohjelma. Vuoteen 2030 mennessä Senaatti-konsernissa on käynnissä ja suunnitteilla valtion rakennushankkeita eri puolille Suomea yhteensä noin neljällä miljardilla eurolla. Merkittävin osa rakentamisesta liittyy Puolustusvoimien tiloihin ja infraan. Maantieteellisesti rakentamisessa painottuu Pohjois-Suomi, jonne on suunnitteilla jopa yli miljardin euron investoinnit. Yhteensä valtion rakennushankkeiden yhteenlaskettu työllisyysvaikutus olisi toteutuessaan yli 50 000 henkilötyövuotta vuosikymmenen loppuun mennessä.

Kansallisarkiston päärakennuksessa käynnistyvät rakennustyöt5.5.2026 09:00:00 EEST | Tiedote

Helsingin Kruununhaassa sijaitsevassa Kansallisarkiston päärakennuksessa alkavat rakennustyöt toukokuun alussa. Valtion toimitiloista vastaava Senaatti-kiinteistöt ja peruskorjauksen urakoitsija NCC ovat allekirjoittaneet 4.5.2026 hankkeen urakkasopimuksen. Kansallisarkiston henkilöstö on muuttanut väistötiloihin kaksi ja puoli vuotta kestävän peruskorjauksen ja muutostöiden alta. Rakennustyöt valmistuvat syksyllä 2028.

Hämeenlinnaan suunnitellaan 11 valtion toimijan yhteistä työympäristöä21.4.2026 09:30:00 EEST | Tiedote

Valtion toimitiloista vastaava Senaatti-kiinteistöt ja 10 muuta valtion toimijaa ovat yhteistyössä lähteneet suunnittelemaan yhteistä työympäristöä kulttuuri- ja rakennushistoriallisesti merkittävälle Linnan kasarmien alueelle. Tavoitteena on luoda yhteensä noin 700 henkilön yhteinen työympäristö Linnan kasarmien rakennuksiin 3, 4 ja 5. Toimistilojen lisäksi tiloihin suunnitellaan myös julkisen hallinnon yhteistä palvelupistettä ns. Suomi-pistettä.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye