Metsäluonnon tuhoamiselle on asetettava rajat – tällainen on Vihreiden metsälakipaketti
18.5.2026 13:31:34 EEST | Vihreät - De Gröna | Tiedote
Nykyinen metsälaki ei tunnista metsien luonnontilan tai hiilinielujen taantumista eikä ota huomioon Suomen metsien ratkaisevaa roolia ilmastokriisin torjunnassa ja luontokadon pysäyttämisessä. Siksi Vihreät esittää laajaa uudistusta metsä- ja vesilakeihin.

Vihreät huomauttaa, että metsät ovat merkittävä osa ratkaisua Suomen pyrkiessä vastaamaan ekologisiin haasteisiin. Se onnistuu kuitenkin vain, mikäli metsiä käytetään kestävästi. Siksi metsien käyttöä ohjaavaa sääntelyä on päivitettävä niin, että se on linjassa viimeisimpään tietoon metsien, luonnon ja hiilinielujen tilasta.
– Metsätalouden euromääräinen arvonlisä on laskenut, ja samalla metsäluonto voi yhä huonommin ja hiilinielut ovat lähes olemattomat. Tarvitsemme suunnanmuutoksen ja politiikkaa, joka katsoo metsää uusin silmin, Vihreiden varapuheenjohtaja Jenni Pitko toteaa.
– Metsiämme tulee käyttää niin, että luonto ja ilmasto huomioidaan ja jätämme perinnöksi tuleville sukupolville resilientin metsäluonnon, joka pärjää ilmastokriisin mukanaan tuomissa uusissa haasteissa, kuten metsätuhoissa. Vain monimuotoiset ja elinvoimaiset metsät tuottavat taloudellista arvoa tulevaisuudessa, Pitko jatkaa.
Vihreät muun muassa ehdottaa, että avohakkuista tehdään luvanvaraisia ja avohakkuut turvemailla sekä liito-oravien elinalueilla kiellettäisiin täysin. Lisäksi Vihreät haluaa, että metsien puuston tiheydestä kasvatushakkuissa säädettäisiin laissa tarkemmin.
– On käynyt selväksi, että vapaaehtoiset toimet ja sertifikaatit eivät riitä turvaamaan talousmetsien monimuotoisuutta. Siksi tarvitsemme velvoittavaa sääntelyä siitä, paljonko lahopuuta ja lehtipuita on metsään jätettävä. Monimuotoinen metsä kestää paremmin niin sään ääri-ilmiöitä kuin tuholaisiakin ja on näin myös metsänomistajan turva, Vihreiden kansanedustaja Tiina Elo toteaa.
– Hallituksen esitys lintujen pesimäaikaisten hakkuiden kieltämiseksi on valitettavasti täysin riittämätön suojaamaan lintujen pesintää, eikä se asiantuntijoiden mukaan täytä EU:n lintudirektiivin vaatimuksia. Selkein ja yksinkertaisin ratkaisu niin lintujen kuin metsänomistajien ja metsän käsittelijöiden oikeuksien ja velvollisuuksien kannalta on kieltää hakkuut kaikissa metsissä lintujen pesimäaikana, Elo jatkaa.
Metsälain ohella myös vesilaissa on merkittäviä puutteita. Suomen luontoon kaivetut lähes 1,5 miljoonaa kilometriä ojia aiheuttavat valtavan vaikutuksen vesistöille ja vesiluonnolle.
– Vesien suojelu tapahtuu maalla. Metsätaloudella, erityisesti metsien ojituksilla on merkittävä vaikutus vesistöjen tummumiseen ja rehevöitymiseen. Merkittävä osa ojituksista on täysin turhia tai niillä on hyvin vähäinen vaikutus puuston kasvuun. Sen sijaan vesistövaikutukset ovat dramaattiset. Siksi esitämme uudisojitusten kieltoa ja että kunnostusojituksista tehdään luvanvaraisia, päättää Krista Mikkonen.
Vihreiden metsälakipakettiin voit tutustua täällä.
Yhteyshenkilöt
Jenni PitkoVihreiden varapuheenjohtaja, kansanedustaja
Puh:09 432 3168jenni.pitko@eduskunta.fiKrista MikkonenKansanedustaja
Puh:044 262 7881krista.mikkonen@eduskunta.fiTiina EloVihreiden kansanedustaja
Puh:045 261 7447tiina.elo@eduskunta.fiIida TaniPoliittinen avustaja, viestinnän suunnittelija (Vihreä eduskuntaryhmä)
Puh:+358 50 520 1210iida.tani@eduskunta.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna
Vihreiden Tynkkynen pääministeri Orpolle: keinoja väkivaltaa vastaan löytyy – ja vihreät tarjoavat yhteistyötä niiden edistämisessä12.6.2026 15:19:09 EEST | Tiedote
Vihreän eduskuntaryhmän puheenjohtaja Oras Tynkkynen kiittää pääministeri Orpoa selvistä kannanotoista naisiin kohdistuvaa väkivaltaa vastaan. Puheiden lisäksi tarvitaan nyt tekoja – ja juhannusviikolla vihreät tarjoavat Orpolle nipun keinoja.
Vihreiden Mari Holopainen vaatii: Äidinkielen, matematiikan ja yleissivistävän opetuksen määrä ammatillisessa koulutuksessa on vähintään tuplattava11.6.2026 15:57:00 EEST | Tiedote
Vihreiden kansanedustaja Mari Holopainen vaatii hallitukselta toimia opetuksen määrän lisäämiseksi ja yleissivistävien opintojen vahvistamiseksi.
Vihreiden Hyrköltä rohkea esitys muunkielisten lasten kielitaidon vahvistamiseen11.6.2026 11:22:14 EEST | Tiedote
Kansanedustaja ja vihreän eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Saara Hyrkkö ehdottaa lasten vahvempaa ohjaamista tai jopa velvoittamista varhaiskasvatukseen ratkaisuksi kielitaidon eriytymiseen.
Vihreiden Hopsu kritisoi ulko- ja turvallisuuspoliittisen selonteon Lähi-Idän konfliktin liian suppeaa käsittelyä: Suomen pitää edetä Palestiinan tunnustamisessa10.6.2026 13:32:42 EEST | Tiedote
Eduskunnan ulkoasiainvaliokunta päätti ulko- ja turvallisuuspoliittisen selonteon keskustelun tänään. Vihreiden kansanedustaja ja valiokuntavastaava Inka Hopsun mukaan ulko- ja turvallisuuspoliittinen selonteko ei riittävässä määrin esitä Suomen selkeää kantaa moniin ulko- ja turvallisuuspolitiikan kysymyksiin.
Vihreiden Tynkkynen: ydinenergialaki pitää uudistaa uhraamatta kansalaisten oikeuksia osallistua10.6.2026 13:25:40 EEST | Tiedote
Vihreät tukevat ydinenergialain kokonaisuudistusta, jolla ohjaus päivitetään tähän päivään. Vihreiden Oras Tynkkynen jätti talousvaliokunnassa kuitenkin vastalauseen, jolla pyritään torppaamaan hallituksen aikeet heikentää kansalaisten osallistumista ja tiedonsaantia.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme