Suomen Keskusta r.p.

Keskusta kysyy kansalta, pitääkö viiden sentin kolikoista luopua

18.5.2026 13:30:00 EEST | Suomen Keskusta r.p. | Tiedote

Jaa

Keskustan puoluekokoukselle ennätysmäärä aloitteita.

Keskustan puoluekokoukselle tuli käsiteltäväksi 421 puoluekokousaloitetta. Määrä on 2000-luvun ylivoimaisesti suurin.

Puoluekokoukselle saapuneissa aloitteissa painottuvat muun muassa ihmisten lähipalvelut, koulutuspolitiikka ja talouspolitiikan suunta.

Keskustan puoluesihteeri Antti Siika-ahon mukaan valtava aloitevyöry kertoo, että kiinnostus politiikkaa kohtaan on kasvussa.

– Politiikka on palaamassa politiikkaan. Ääripäiden huutelun sijasta kansa kaipaa selkeitä poliittisia linjauksia öyhöttämisen sijaan, puoluesihteeri toteaa.

Kuluvan vuosituhannen entinen ennätys tehtiin Jyväskylän puoluekokouksessa kaksi vuotta sitten. Tuolloin puoluekokous käsitteli 306 aloitetta. Pienin lukema on Rovaniemen puoluekokouksesta vuodelta 2012, jolloin aloitteita jätettiin vain reilut 120 kappaletta.

Puoluesihteeri Siika-aho kertoo, että Keskusta on avannut verkkosivuillaan kolme aloitetta koko kansan äänestettäväksi. Niissä kysytään kansalaisten suhtautumista viiden sentin kolikoista luopumiseen, kellojen siirtämisen lopettamista ja ilotulitteiden käytön kieltämistä muilta kuin ammattilaisilta.

– Kysymme kansalta, sillä haluamme rakentaa Keskustan linjaa laajasti osallistamalla. Keskustan puoluekokousväki tekee päätökset, mutta kaikille suomalaisille avautuu mahdollisuus sanoa sanansa. Taidamme olla ensimmäinen puolue Suomessa, joka toimii näin, Siika-aho arvioi.

Keskustan juhlapuoluekokous kokoontuu Tampereella 5.–7. kesäkuuta.

Keskustan puoluekokouksen aloitteisiin ja neuvoa-antavaan äänestykseen voit tutustua verkko-osoitteessa Aloitteet ja aloiteäänestys - Suomen Keskusta

Yhteyshenkilöt

Linkit

Tietoja julkaisijasta

Keskusta. Rohkeutta. Ratkaisuja. Keskusta on 120-vuotias kansanliike, joka rakentaa politiikkansa ihmisen, ei järjestelmän tarpeille.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Suomen Keskusta r.p.

Keskustan Uusi Suunta Suomelle -ohjelma: “Tavoitteemme on, että Suomi on vuonna 2030 maailman turvallisin maa”18.5.2026 08:11:26 EEST | Tiedote

“Keskustan visiossa Suomi on maa, jossa voi nukkua yönsä rauhassa ja jossa toivo ja mahdollisuudet ovat aina pelkoa ja uhkia suurempia.” “Tavoitteenamme on, että Suomi on vuonna 2030 maailman turvallisin maa.” “Keskustan Suomi 2030 on maa, joka on lopulta päättänyt olla enemmän kuin osiensa summa – maa, jossa ihmiset kokevat kulkevansa samaan suuntaan, rinnakkain, eivät toisiaan vasten.” Näillä sanoilla Keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkonen summaa puolueen Uusi Suunta Suomelle -ohjelmaa, joka kokoaa Keskustan ratkaisuesitykset Suomen suurimpiin tulevaisuuskysymyksiin.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye