Työnhaku jumittuu helposti samaan kaavaan – oma osaaminen voi sopia yllättävän moneen tehtävään
19.5.2026 07:25:00 EEST | Avoin työttömyyskassa, A-kassa | Tiedote
Työnhakija rajaa työnhaun usein tuttuun ja turvalliseen: oman alan tehtäviin, tuttuihin työnimikkeisiin ja aiemmin tehtyä työtä vastaaviin rooleihin. A-kassan mukaan tämä voi kuitenkin kaventaa merkittävästi työllistymisen mahdollisuuksia.

– Työnhaku ei rajoitu vain siihen, mistä töitä hakee. Yhtä tärkeää on miettiä laajemmin myös sitä, mitä töitä hakee, toteaa A-kassan hallintojohtaja Kaisa Tikka.
Moni ajattelee omaa osaamistaan liian kapeasti, vaikka työelämässä kertyy usein paljon sellaisia taitoja, joita voidaan hyvin hyödyntää monilla eri aloilla. Työkokemus sisältää esimerkiksi ongelmanratkaisukykyä, vuorovaikutustaitoja, vastuunottoa ja kykyä oppia uutta – ominaisuuksia, joita työnantajat arvostavat laajasti eri tehtävissä.
Työ voi löytyä myös oman alan ulkopuolelta
Kun avoimia työpaikkoja tarkastelee osaamisen eikä pelkän työnimikkeen kautta, vaihtoehtojen määrä voi kasvaa merkittävästi. Työ ei välttämättä ole täysin samanlaista kuin aiemmin, mutta oma kokemus voi silti sopia siihen ihan hyvin.
A-kassan mukaan työnhaun esteenä on usein tunne siitä, ettei oma osaaminen riitä avoinna olevien tehtävien vaatimuksiin.
– Kaikkea ei tarvitse osata valmiiksi. Monelle työnantajalle tärkeintä on työntekijän halu oppia ja kehittyä. Pienikin lisäkoulutus tai uuden taidon opettelu voi avata uusia mahdollisuuksia työmarkkinoilla, Kaisa Tikka tiivistää.
Kaikkia työpaikkoja ei koskaan ilmoiteta avoimesti
A-kassa muistuttaa myös, että kaikki työpaikat eivät koskaan päädy julkiseen hakuun.
Siksi työnhaussa kannattaa tarkastella myös sellaisia työnantajia, joilla ei juuri nyt ole avoimia työpaikkoja, mutta joiden toiminta vastaa omaa osaamista ja kiinnostusta.
Oman osaamisen tunnistamiseen ja uusien vaihtoehtojen hahmottamiseen A-kassa tarjoaa jäsenilleen tekoälyä hyödyntävän alustan, TyöllisyysApurin, joka auttaa löytämään uusia näkökulmia työnhakuun ja tunnistamaan tehtäviä, joita ei välttämättä olisi tullut itse ajatelleeksi.
Työnhaku on myös ajattelutavan muutos
A-kassan mukaan työnhaussa suurin este ei aina ole työpaikkojen puute, vaan se, miten rajatusti niitä tulee etsittyä.
– Kun omaa osaamista ja mahdollisuuksia uskaltaa tarkastella hieman uudesta kulmasta, myös mahdollisuudet työllistyä voivat parantua merkittävästi, vakuuttaa Kaisa Tikka.
Näin laajennat työnhakuasi osaamisen kautta
|
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Kaisa TikkaHallintojohtaja, Avoin työttömyyskassa A-kassa
Puh:050 411 5769kaisa.tikka@a-kassa.fiKuvat

Linkit
Lisätietoa julkaisijasta
Avoin työttömyyskassa A-kassa on kaikille palkansaajille avoin, yleinen työttömyyskassa. A-kassa on yksi Suomen suurimmista työttömyyskassoista. Yhdessä ammattiliittojen kanssa A-kassa muodostaa jäsenilleen vankan turvan työelämän eri käänteisiin. Ammattiliitot antavat turvaa työelämään, me A-kassassa työttömyyden varalta. Valtaosa jäsenistämme kuuluu kassan lisäksi myös ammattiliittoon.
Työttömyyskassa maksaa jäsenilleen ansiosidonnaista työttömyyspäivärahaa, liikkuvuusavustusta ja muutosturvarahaa. A-kassa tukee jäseniään myös työllisyyspalveluilla, jotka helpottavat työnhakua ja nopeuttavat uudelleentyöllistymistä.
Keskustoimistomme sijaitsee Helsingissä.
Olemme monialainen työttömyysturvan asiantuntija. Monta työtä, monta alaa – yksi työttömyyskassa!
A-kassa.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Avoin työttömyyskassa, A-kassa
Joka kolmas A-kassan hakemus liittyy osa-aikatyöhön – työn vastaanottaminen kannattaa edelleen3.9.2026 07:30:00 EEST | Tiedote
Osa-aikatyö on monelle työttömälle merkittävä osa arkea. Avoimen työttömyyskassan A-kassan tilastojen mukaan kesäkuussa 2026 soviteltua ansiopäivärahaa sai 2 895 jäsentä, mikä vastaa 17,5 prosenttia kaikista ansiopäivärahan saajista. Samalla peräti 33 prosenttia kaikista A-kassaan saapuneista ansiopäivärahahakemuksista oli sovitellun päivärahan hakemuksia.
Osa-aikatyö ei vapauta työnhausta – moni soviteltua ansiopäivärahaa saava voi yllättyä työnhakuvelvollisuudesta25.8.2026 07:32:58 EEST | Tiedote
Osa-aikatyötä tekevä voi saada palkkansa lisäksi soviteltua ansiopäivärahaa, mutta etuuden saaminen edellyttää yleensä myös työnhaun pitämistä voimassa ja työnhakuvelvollisuuden noudattamista. Vuoden 2026 alusta lähtien työnhakuvelvollisuus on pääsääntöisesti sama myös osa-aikatyötä tekeville kuin kokonaan työttömille työnhakijoille.
A-kassa: Lomautettujen määrä putosi 37 prosenttia – uusien työttömyysjaksojen määrä silti kasvaa18.8.2026 07:49:00 EEST | Tiedote
Avoimen työttömyyskassan A-kassan ansiopäivärahan saajien määrä jatkaa laskuaan elokuussa. Erityisen voimakkaasti ovat vähentyneet lomautukset: elokuun puolivälissä lomautusajan päivärahaa saaneita oli 37 prosenttia vähemmän kuin heinäkuun vastaavassa vaiheessa. Samaan aikaan ensihakemusten määrä on kuitenkin kasvanut, mikä kertoo työmarkkinatilanteen olevan edelleen kaksijakoinen.
Ikä ja työhistoria ratkaisevat ansiopäivärahan enimmäisajan – näin 300, 400 tai 500 päivää määräytyvät11.8.2026 07:43:16 EEST | Tiedote
Ansiopäivärahan enimmäisaika ei ole kaikille sama. Työttömyyskassa voi maksaa ansiopäivärahaa enintään 300, 400 tai 500 etuuspäivältä. Työhistorian pituus ratkaisee enimmäisajan. Pisin, 500 päivän enimmäisaika, edellyttää työhistorian lisäksi myös ikäehdon täyttymistä.
Uusi työllistymisseteli avaa nuorille väylän työelämään ja ansioturvaan4.8.2026 07:36:12 EEST | Tiedote
Heinäkuussa käyttöön laajennettu uusi työllistymisseteli helpottaa alle 30-vuotiaiden työttömien nuorten työllistymistä. Avoin työttömyyskassa muistuttaa, että työllistymissetelillä tehty työ kerryttää ansiopäivärahaan vaadittavaa työssäoloehtoa samalla tavalla kuin muukin palkkatyö. Työssäoloehtoa kertyy kuitenkin vain työttömyyskassan jäsenyyden aikana.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme