Vaasan yliopisto

Rohkeasti kohti kasvua – Finland Investment Institute yhdistää toimijat investointiympäristön kehittämiseksi

20.5.2026 08:46:34 EEST | Vaasan yliopisto | Tiedote

Jaa

Kansainvälinen kilpailu pääomasta on kovempaa kuin koskaan. Uusi Finland Investment Institute kytkee elinkeinoelämän, poliittisten päättäjien, viranomaisten sekä muiden sidosryhmien näkemykset akateemiseen huippututkimukseen. Tavoitteena on rakentaa tutkimuksen kautta Suomesta entistä houkuttelevampi investointiympäristö.

Investointien houkuttelu vaatii nykyistä syvempää ymmärrystä investointiympäristön dynaamisista tekijöistä: lupaprosessien nopeudesta, sääntelyn ennakoitavuudesta, osaamispääoman saatavuudesta sekä siitä, miten rahoituspääoma löytää tiensä uusiin hankkeisiin.

Tähän haasteeseen vastaa Finland Investment Institute (FII) eli Kansallinen investointi-instituutti, jonka perustamisessa aloitteentekijöitä ovat olleet Vaasan yliopiston lisäksi Borenius, Sitra ja muut kotimaiset avaintoimijat, joille Suomen investointiympäristön kehittäminen on sydämen asia. Instituutti on sekä tutkimusyksikkö että dynaaminen alusta, joka purkaa investointien esteitä ja luo yhteistä tilannekuvaa tutkijoiden, yritysjohtajien, rahoittajien, virkamiesten ja yhteiskunnallisten päättäjien välille.

Finland Investment Institute luo parempaa ymmärrystä investointien edellytyksistä. Instituutti perustetaan Vaasan yliopistoon, ja se on samalla yliopiston uusi monitieteinen tutkimusalusta.

Instituutin toiminta käynnistyy 20. toukokuuta järjestettävällä avajaisseminaarilla. Työ saa jatkoa yliopiston järjestämässä SuomiAreena-keskustelussa 23. kesäkuuta sekä Sitran kanssa yhteistyössä järjestettävässä asiantuntijatilaisuudessa Wasa Future Festivalilla elokuussa.

– Kansainvälinen kilpailu investoinneista on kiristynyt. Kansallisen talouskasvun vahvistamiseksi on tarkasteltava investointiympäristöä kokonaisvaltaisesti. Investointipäätös ei ole erillinen saareke, vaan ketju, jossa kohtaavat sääntely, osaaminen ja rahoitus. Investointiympäristön vakaus ja ennustettavuus ovat näiden tekijöiden yhteistulos, sanoo Vaasan yliopiston rehtori Minna Martikainen.

– Instituutti on perustettu kokoamaan investointiympäristön eri näkökulmat yhteen ja tuomaan ajantasainen tilannekuva päätöksenteon pohjaksi, Martikainen jatkaa.

Finland Investment Institute yhdistää datan ja päätöksenteon

Instituutin työssä korostuu investointien dynamiikka: kyky nähdä, miten globaalit virtaukset vaikuttavat Suomen kilpailukykyyn. Instituutti tuottaa tutkimusta, laajentaa koulutusta sekä kerää dataa ja indeksejä, jotka tarjoavat strategisia suosituksia mahdollistamaan Suomen nousua takaisin investointikohteiden kärkikastiin.

Instituutin käynnistymistä on valmisteltu tiiviissä vuoropuhelussa eri toimijoiden kanssa.

– Suomi tarvitsee investointeja tulevaisuuteen. Kasvun ja tuottavuuden kannalta ratkaisevaa on, että tutkimus, osaaminen ja uudet ideat muuttuvat nykyistä vahvemmin innovaatioiksi, investoinneiksi ja uudeksi liiketoiminnaksi. Finland Investment Institute tuottaa kaivattua tutkittua tietoa siitä, miksi investoinnit syntyvät tai jäävät syntymättä, sanoo Sitran yliasiamies Atte Jääskeläinen.

– Menestyvän ja ennustettavan investointiympäristön kehittäminen edellyttää monen eri tekijän yhteispeliä. Suomeen tarvitaan neutraali taho, joka tunnistaa uusia näkökulmia ja aiemmin tutkimattomia aihepiirejä sekä edistää vuoropuhelua investointien kotiuttamisen kannalta keskeisistä teemoista, sanoo Boreniuksen osakas, OTT Casper Herler.

Kansainvälisesti arvostettu rahoituksen professori koordinoimaan instituuttia

Finland Investment Instituten koordinaattoriksi on valittu Vaasan yliopistossa syksyllä aloittava, kansainvälisesti arvostettu rahoituksen professori Bonnie Buchanan, joka tuo mukanaan maailmanluokan osaamista kestävästä rahoituksesta, fintechistä ja tekoälyn roolista investointien vauhdittamisessa.

– Buchananin rooli tutkimuksen ja käytännön investointiympäristön yhteen saattajana on merkityksellinen. Hän tuo yhteen akateemisen huipputason ja käytännön rahoitusmarkkinoiden ymmärryksen tavalla, joka tekee Finland Investment Institutesta ainutlaatuisen toimijan, toteaa Martikainen.

Tervetuloa avajaisseminaariin

Finland Investment Instituten toiminta käynnistyy 20. toukokuuta 2026 Helsingin päärautatieaseman Kellotornin Olympia-salissa kello 14 järjestettävällä avajaisseminaarilla:Millä konkreettisilla toimilla Suomi saa lisää investointeja? Seminaari kokoaa yhteen elinkeinoelämän toimijat, ministeriöiden edustajat ja akateemisen maailman pohtimaan Suomen investointien tulevaisuutta.

 

Lisätiedot

Minna Martikainen, 
rehtori, Vaasan yliopisto, 
p. 029 449 8611, minna.martikainen@uwasa.fi

Yhteyshenkilöt

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Vaasan yliopisto

Verkkopetokset muuttuvat nopeasti – miten niitä pitäisi torjua? Kutsu VARJO-hankkeen webinaariin tietoverkkoavusteisesta petosrikollisuudesta Suomessa 28.5.19.5.2026 12:20:33 EEST | Kutsu

Miten tietoverkkoavusteinen petosrikollisuus on muuttunut Suomessa, ja mitä sen torjuminen edellyttää viranomaisilta, pankeilta, teleoperaattoreilta ja muilta toimijoilta? Tietoverkkoavusteisella petosrikollisuudella tarkoitetaan esimerkiksi huijausviestejä, valesivustoja, pankkitunnusten kalastelua, romanssi- tai sijoitushuijauksia, joissa käytetään verkkoa rikosten tekemiseen.

Kutsu: Vaasan korkeakoulukonserni Suomen kasvun edistäjänä – tervetuloa seminaariin 21.5.202619.5.2026 07:40:00 EEST | Kutsu

Vaasan yliopiston ja Vaasan ammattikorkeakoulun konserni kutsuu keskustelemaan Suomen kasvun edellytyksistä muuttuvassa toimintaympäristössä. Toukokuun 21. päivä Vaasan yliopistolla järjestettävässä seminaarissa pohditaan, millaiset korkeakoulut tukevat parhaiten menestystä ja millaista tutkimusta, yritysyhteistyötä ja vaikuttavuutta kilpailukyky ja kasvu edellyttävät.

Potilasturvallisuus syntyy vuorovaikutuksesta, ei ainoastaan toimintaa ohjaavista säännöistä18.5.2026 12:01:43 EEST | Tiedote

Pelkät terveydenhuollon ammattilaisia ohjaavat säännöt ja ohjeistukset eivät riitä potilasturvallisuuden varmistamiseksi. Riikka Lehesvuo esittää Vaasan yliopistolle tehdyssä väitöskirjassa, että terveydenhuollon ammattilaisen kyky sopeutua muuttuviin tilanteisiin ja sujuva kommunikointi potilaan kanssa voivat olla merkittäviä tekijöitä potilaille turvallisten palveluiden tuottamisessa.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye