Suomen Terveystuotekauppiaiden Liitto ry kuuluu kokonaisuuteen

Erikoiskaupan liitto Etu ry

Suomen Terveystuotekauppiaiden Liitto ry

KoivuTV juhlii 10-vuotista taivaltaan – juhlavuoden ohjelmakausi nostaa esiin hyvinvoinnin ajankohtaisia ilmiöitä

21.5.2026 07:00:00 EEST | Erikoiskaupan liitto Etu ry | Suomen Terveystuotekauppiaiden Liitto ry | Tiedote

Jaa

Hyvinvoinnin monimedia KoivuTV juhlii vuonna 2026 kymmenvuotista taivaltaan uuden ohjelmakokonaisuuden merkeissä. Vuodesta 2016 lähtien KoivuTV on käsitellyt laajasti terveyteen, elämänlaatuun ja kokonaisvaltaiseen hyvinvointiin liittyviä aiheita sekä tuonut yhteen asiantuntijoita, kokemustarinoita ja käytännönläheisiä vinkkejä podcastien, tv-ohjelmien, artikkeleiden ja videoiden muodossa.

KoivuTV:n tuottaja-käsikirjoittaja-juontaja Johanna Koivu
KoivuTV:n tuottaja-käsikirjoittaja-juontaja Johanna Koivu

”KoivuTV syntyi vuonna 2016 halusta auttaa. KoivuTV:ssä haluamme nostaa esiin ilmiöitä, jotka näkyvät ihmisten arjessa ja puhuttelevat eri elämäntilanteissa ja ajassa. Tavoitteena on tarjota katsojille uusia oivalluksia, inspiraatiota ja ennen kaikkea konkreettisia keinoja oman hyvinvoinnin tueksi”, kertoo Johanna Koivu.

KoivuTV:n ytimessä ovat alusta asti olleet uteliaisuus ja käytännönläheisyys. Ohjelmissa tutustutaan erilaisiin hyvinvoinnin ilmiöihin, hoitoihin, tuotteisiin ja elämäntapoihin katsojan näkökulmasta.

Juhlavuoden kevätkauden ohjelmissa käsitellään muun muassa hedelmällisyyttä ja raskautumista sekä naisen että miehen näkökulmasta, vaihdevuosien jälkeistä hyvinvointia, hiustenlähtöä sekä ihon ikääntymismuutosten ennaltaehkäisyä. Ohjelmissa matkustetaan myös tapaamaan ulkomailla asuvia suomalaisia ja kuullaan, miten he ovat löytäneet uusia hyvinvoinnin tapoja eri kulttuureissa.

Mukana ohjelmakaudella nähdään myös Pirkko Mannola, joka kertoo omasta hyvinvoinnistaan, elämänasenteestaan ja nivelten hyvinvoinnista. Lisäksi ohjelmissa nähdään käytännön harjoituksia, joissa katsojat voivat osallistua itse kotisohvalta käsin esimerkiksi kasvojen kinesioteippaukseen, luonnolliseen ihonhoitoon ja ryhdin kehittämiseen liittyvissä harjoituksissa.

Suomen Terveystuotekauppiaiden Liiton toiminnanjohtaja Mika Rönkkö pitää KoivuTV:n pitkäjänteistä työtä hyvinvointiviestinnän kentällä merkittävänä.

”KoivuTV on rakentanut kymmenen vuoden aikana oman tunnistettavan paikkansa suomalaisessa hyvinvointimediassa. On arvokasta, että hyvinvoinnista keskustellaan helposti lähestyttävällä, kokemuksellisella ja ihmisläheisellä tavalla. KoivuTV on tuonut esiin monipuolisesti terveyteen, elämäntapaan ja arjen hyvinvointiin liittyviä teemoja sekä antanut näkyvyyttä asiantuntijoille ja käytännön hyvinvointiratkaisuille”, sanoo Mika Rönkkö.

KoivuTV:n juhlavuoden ohjelmakokonaisuus yhdistää asiantuntijatiedon, kokemuksellisuuden ja helposti lähestyttävät hyvinvointiteemat tavalla, joka puhuttelee laajasti erilaisia katsojia.

Kevätkausi alkaa torstaina 21.5.2026 klo 18 Eveo-tv-kanavalla. Ohjelmat ovat katsottavissa ennakkoon keskiviikosta 20.5. alkaen KoivuTV:n verkkopalvelussa ja YouTubessa. Eveo-tv näkyy kanavapaikalla 20.

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Johanna Koivu, Elisabeth Ordeng ja Norjan prinsessa Märtha Louise Herkäksi syntynyt -kirjan julkistamistilaisuudessa
Johanna Koivu, Elisabeth Ordeng ja Norjan prinsessa Märtha Louise Herkäksi syntynyt -kirjan julkistamistilaisuudessa
Lataa
Lääkäri Ville Pöntynen ja Johanna Koivu
Lääkäri Ville Pöntynen ja Johanna Koivu
Lataa
KoivuTV:n Johanna Koivu
KoivuTV:n Johanna Koivu
Lataa
Johanna Koivu Lauttasaaren kallioilla Pirkko Mannolan kanssa
Johanna Koivu Lauttasaaren kallioilla Pirkko Mannolan kanssa
Lataa

Linkit

Tietoja julkaisijasta

Suomen Terveystuotekauppiaiden Liitto ry on valtakunnallinen luontaistuote- ja terveyskauppojen yhteistoimintajärjestö, jonka tavoitteena on parantaa luontaistuotealan erikoiskaupan toimintaedellytyksiä ja kannustaa kuluttajia terveellisiin elämäntapoihin.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Suomen Terveystuotekauppiaiden Liitto ry

Kymmenet tuhannet suomalaiset kokoontuvat verkossa – TerveysSummit nostaa long covidin, naisten terveyden ja uupumuksen kansalliseen keskusteluun12.5.2026 09:06:05 EEST | Tiedote

Ennaltaehkäisevä terveys, naisten kehon erityispiirteet ja pitkittyneet väsymysoireet ovat nousseet suomalaisten arkikeskusteluihin. Nyt ne ovat vahvasti esillä myös käynnissä olevassa TerveysSummitissa. TerveysSummit 11.–17.5.2026 tarjoaa maksuttoman viikon yli 30 asiantuntijahaastattelua, jotka kertovat, mihin suomalaiset juuri nyt hakevat tietoa terveydestään.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye