OSAOlle kultaa kolmessa lajissa Taitaja2026-kilpailussa
21.5.2026 20:56:46 EEST | Koulutuskuntayhtymä OSAO | Tiedote
Nuorten ammattitaidon suomenmestaruusmitalit jaettiin torstaina Tuusulassa. OSAOn joukkue voitti kultaa lajeissa taloushallinto, kokki ja elektroniikka-asennus.

Ammattitaidon suomenmestaruuskilpailu Taitaja järjestettiin 18.−21.5.2026 Tuusulassa. OSAOn joukkueessa kilpaili kahdeksan finalistia seitsemässä eri lajissa.
Merkonomiksi keväällä OSAOlta valmistunut Elias Kaisto voitti kultaa taloushallinto-lajissa. Ensimmäistä kertaa Taitajassa kilpaillut Elias treenasi finaaliin töiden ohessa liiketoiminnan opettaja Hanna Ylikärpän valmennuksessa.
Kokemus oli rankka mutta kuitenkin antoisa ja kaikin puolin mukava, Elias kertoo.
”Eniten tehtävistä stressasi suulliset esittelyt ja tilinpäätös, mukavinta oli alv:n laskeminen ja yleiset taloushallintoon liittyvät kysymykset.”
Eliaksen arki jatkuu kilpailun jälkeen normaalisti ja kotiinpaluuta seuraavana päivänä odottaa työvuoro Iin Kärkkäisellä. Pitemmän tähtäimen tulevaisuuden suunnitelmia Elias aikoo tehdä heinäkuussa alkavan armeijan jälkeen. Sen aikana ehtii hyvin miettiä, kiinnostaako jatko-opinnot vai työllistyminen oman alan yritykseen.
Parilajissa yhteistyö ratkaisee
Kokki-lajin kultamitalisti Akseli Rauhio mietti osallistumistaan Taitaja-semifinaaleihin kuukauden verran. Päätös lähteä mukaan osoittautui oikeaksi, sillä Tuusulasta lähdettiin kultamitali kaulassa.
Akselia ja kilpailupari Oodi Tornbergia Taitajaan valmensi lehtori Sami Puumalainen, jonka ohjauksessa tehtiin aiempien vuosien Taitaja-tehtäviä ja muita monipuolisesti finaaliin valmistavia ruoka-annoksia. Parasta koko hommassa Akselin mukaan olikin treenaaminen.
”Treenasimme Oodin kanssa joulukuusta lähtien koululla lähes joka viikko.”
Parilajissa toimiva yhteistyö on isossa roolissa, sillä se vaikuttaa onnistumiseen ja työn laatuun. Akselin mukaan sopiva työskentelyrytmi löytyi helposti, sillä molempien vahvuudet täydentävät toisiaan.
”Oodi on energinen ja minä rauhallisempi. Työnjako oli helppoa, sillä Oodilla on enemmän kokemusta pääruokien valmistamisesta ja minulla taas alku- ja jälkiruoista.”
Huhtikuussa kokiksi valmistunut Akseli suuntaa myös armeijaan heinäkuussa. Sen jälkeen toiveissa on työllistyä laadukkaaseen ravintolaan joko Oulussa tai Etelä-Suomessa.
”Ei sitä tiedä, mitä kaikkea tämä Taitaja-voitto voi tuoda mukanaan.”
OSAOn Taitaja2026-kultamitalistit
- Elias Kaisto, taloushallinto
- Akseli Rauhio ja Oodi Tornberg, kokki
- Markiian Lysenko, elektroniikka-asennus
Taitaja2026 Keski-Uusimaa -tapahtuma järjestettiin Tuusulassa 18.−21.5.2026. Suomenmestaruusmitaleista kamppaili yli 400 ammatillisessa koulutuksessa opiskelevaa nuorta.
Mitalit jaettiin 47 lajissa, joista viisi oli erityistä tukea tarvitseville opiskelijoille tarkoitettuja TaitajaPLUS-lajeja.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Sauli JaaraHankekehityspäällikkö
Puh:050 5140 851sauli.jaara@osao.fiKuvat

Linkit
Koulutuskuntayhtymä OSAO
Koulutuskuntayhtymä OSAO mahdollistaa ammatillisen kasvun, työelämäosaamisen ja jatkuvan oppimisen. Konserniin kuuluvat OSAO ja OSAO Edu Oy. OSAOn päätoimialueina ovat Oulun seutu ja Koillismaa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Koulutuskuntayhtymä OSAO
Yhteistoimintaneuvottelut päättyivät OSAOssa20.5.2026 14:13:11 EEST | Tiedote
Koulutuskuntayhtymä OSAOn yhtymähallitus päätti koko henkilöstöä koskevat yhteistoimintaneuvottelut keskiviikon 20.5. kokouksessaan. Neuvotteluiden piirissä oli yhteensä noin 850 työntekijää.
Lehmät kesälaitumelle Muhoksella 26.5.18.5.2026 14:35:00 EEST | Tiedote
Koulutuskuntayhtymä OSAOn lehmät lasketaan kesälaitumelle tiistaina 26.5. Muhoksen Matokorvessa. Samaan aikaan OSAOn Muhoksen toimipsteessä pidetään 8.-luokkalaisten kevätpäivät, jonne on ilmoittautunut noin 1400 koululaista Oulun alueen kouluista.
Suomen ensimmäinen vetyrekka saapuu Ouluun4.5.2026 08:00:34 EEST | Tiedote
OSAO on solminut sopimuksen Holthausen Clean Technologies -yrityksen kanssa vetyrekasta. Syksyllä Ouluun saapuva vetyrekka yhdistää ainutlaatuisella tavalla käytännön testauksen ja tutkimuksen. Tavoitteena on kehittää alueella vetytalouden osaamista ja ratkaisuja, joita tulevaisuuden logistiikka edellyttää.
Amis osaa yhdessä -tapahtuma tuo ammatillisen koulutuksen Oulun torille 8.5.202624.4.2026 11:31:44 EEST | Tiedote
Ammatillinen koulutus ja nuorten osaaminen nousevat esiin Oulun kauppatorilla perjantaina 8.5.2026, kun Amis osaa yhdessä Oulu2026 -tapahtuma tuo oppilaitokset ja opiskelijat keskelle kaupunkia. Kaikille avoin ja maksuton toritapahtuma on osa Oulun kulttuuripääkaupunkivuoden ohjelmaa.
OSAOn kokonaismaine säilyi hyvällä tasolla21.4.2026 09:20:58 EEST | Tiedote
Reputation and Trust Analyticsin alkuvuodesta toteuttaman Luottamus & Maine ‑tutkimuksen mukaan OSAOn kokonaismaine suuren yleisön keskuudessa on hyvällä tasolla ja kehittynyt maltillisesti edellisvuoteen verrattuna.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme