Demarinaiset ja Kokoomusnaiset: Aborttioikeus on kirjattava perustuslakiin
22.5.2026 09:24:41 EEST | Demarinaiset | Tiedote
Demarinaiset ja Kokoomusnaiset vaativat SDP:tä ja Kokoomusta edistämään aborttioikeuden kirjaamista perustuslakiin. Molemmat naisjärjestöt ovat jättäneet asiasta aloitteet puoluekokouksiin. SDP:n puoluekokous pidetään 23.–25.5. Tampereella ja Kokoomuksen 5.–7.6. Jyväskylässä.

Demarinaiset ja Kokoomusnaiset vaativat puolueitaan sitoutumaan siihen, että aborttioikeus kirjataan Suomen perustuslakiin. Perustuslaillinen suoja turvaa tyttöjen ja naisten oikeudet myös tulevaisuudessa, vaikka poliittiset voimasuhteet muuttuisivat. Esimerkit Yhdysvalloista ja Euroopan maista osoittavat, että naisten terveyttä uhkaavia tilanteita voi syntyä ilman vahvaa lainsäädännöllistä suojaa. Suomen tulee seurata Ranskan ja Luxemburgin esimerkkiä ja liittyä niiden maiden joukkoon, jotka ovat jo kirjanneet aborttioikeuden perustuslakiin tai ovat tekemässä niin, kuten Espanja ja Ruotsi.
”Aborttioikeus on ennen kaikkea terveyspoliittinen kysymys. Kun oikeus turvataan perustuslaissa, turvataan samalla naisten terveys, itsemääräämisoikeus omaan kehoon sekä ehkäistään vaaralliset, laittomat abortit”, korostaa Kokoomusnaisten puheenjohtaja ja Kokoomuksen kansanedustaja Pihla Keto-Huovinen.
Kansainvälisesti verkostoitunut ja hyvin rahoitettu anti-gender-liike pyrkii aktiivisesti kaventamaan aborttioikeutta eri puolilla Eurooppaa. Aborttivastaiset toimijat ovat lisänneet vaikuttamistoimiaan lainsäädäntöön ja käytäntöihin usein pelkoa ja virheellistä tietoa hyödyntäen.
”Pohjoismaat ovat kautta historian olleet tasa-arvon edelläkävijöitä. Nyt kohtaamme selkeän uhkan, johon on vastattava yhdessä. Aborttioikeuden kirjaaminen perustuslakiin on seuraava merkittävä tasa-arvoteko, jossa meidän on toimittava Ruotsin kanssa yhteisessä rintamassa puolustaaksemme kehollista itsemääräämisoikeutta”, muistuttaa Demarinaisten puheenjohtaja ja SDP:n kansanedustaja Helena Marttila.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Pihla Keto-HuovinenKokoomusnaisten puheenjohtaja, Kokoomuksen kansanedustaja
pihla.keto-huovinen@eduskunta.fipihlaketo-huovinen.fiHelena MarttilaDemarinaisten puheenjohtaja, SDP:n kansanedustaja
Puh:050 479 0935helena.marttila@eduskunta.fiwww.helenamarttila.fiKuvat

Linkit
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Demarinaiset
Helena Marttila: Miksi ministerit eivät osoita julkisesti tukeaan sateenkaarinuorille?23.6.2026 14:40:35 EEST | Tiedote
Helsinki Priden vuoden 2026 teema korostaa jokaisen lapsen ja nuoren oikeutta kasvaa omaksi itsekseen ilman syrjintää. Demarinaiset muistuttaa, että sateenkaarinuorten hyvinvoinnin ja yhdenvertaisuuden puolustaminen vaatii määrätietoisia ja johdonmukaisia toimia ympäri vuoden.
Oliko nuorten toivottomuus yllätys - vai onko kyse siitä, että heitä ei ole kuultu?17.6.2026 14:11:46 EEST | Tiedote
Uutisissa vilisevät otsikot nuorten tulevaisuususkon hiipumisesta. Erityisesti keväällä uutisoidut nuorisobarometrin tulokset herättivät keskustelua aiheesta niin lehtien palstoilla kuin eduskunnan kyselytunnilla. Mutta oliko tämä oikeasti suurikin yllätys, vai onko kyse siitä, että nuorten ääntä ei ole aikaisemmin kuultu?
Helena Marttila: Hallituksen järjestövihamielisyydellä ei ole mitään rajaa15.6.2026 15:38:12 EEST | Tiedote
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman on tänään ilmoittanut päätöksestään evätä STEA-avustus keskus- ja kattojärjestöiltä, ja myös niiltä järjestöiltä, joiden toiminta on keskittynyt yhteiskunnalliseen vaikuttamis- tai neuvontatyöhön. “Tätä päätöstä perustellaan taloudellisilla syillä, mutta sen läpi kuuluu taka-ajatus hiljentää järjestökentän kriittiset äänet. Rydmanin leikkaukset kohdistuvat juuri niihin toimijoihin, joilla on ollut parhaimmat mahdollisuudet olla tuomassa esiin hallituksen politiikan huolestuttavia seurauksia”, Demarinaisten puheenjohtaja, kansanedustaja Helena Marttila sanoo.
Äärioikeiston uhka on todellinen – siksi oikeudet on turvattava kunnolla15.6.2026 12:19:16 EEST | Tiedote
Äärioikeiston uhka on todellinen ja se vaatii välittömiä konkreettisia toimia. Emme voi seurata vain sivulta maailmalla nähtävää huolestuttavaa kehitystä, missä demokratiaa ja yksilön oikeuksia murennetaan. Usein ensimmäisinä kohteina ovat naisten ja vähemmistöjen oikeudet. Muutos ei tapahdu kerralla, vaan pienin askelin: puhetavoissa ja yksittäisissä lakimuutoksissa.
Vaihdevuodet: Puutteellinen hoito, suuri hinta11.6.2026 09:35:47 EEST | Tiedote
Vaihdevuodet koskettavat lähes jokaisen naisen elämää, mutta silti vaihdevuosioireiden tunnistaminen ja hoito ovat puutteellista. Vaihdevuodet ovatkin edelleen alitutkittuja ja alidiagnosoituja, kuten monet naisten terveyttä kuormittavat muutokset ja sairaudet. Vaihdevuosioireiden hoitamattomuus haittaa naisten elämää ja työssä jaksamista, siksi vaihdevuosista onkin puhuttava.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
