Wickström: Uusi opintoseteli antaa ilman opiskelupaikkaa jääneille nuorille mahdollisuuden vahvistaa osaamistaan
22.5.2026 13:41:12 EEST | Suomen ruotsalainen kansanpuolue r.p. | Tiedote
Henrik Wickström (RKP) on tyytyväinen siihen, että hallitus aikoo nyt kokeilla opintoseteleitä. Seteli on suunnattu alle 29‑vuotiaille nuorille, jotka eivät ole saaneet opiskelupaikkaa toisen asteen jälkeen. Opintosetelin avulla voi suorittaa maksutta 30 opintopistettä avoimessa yliopistossa tai avoimessa ammattikorkeakoulussa. Tämä vastaa noin puolen vuoden päätoimista opiskelua.

– Nuoret, jotka jäävät ilman opiskelupaikkaa, ovat vaarassa päätyä tilanteeseen, jossa he ovat työelämän ja opintojen välissä. Tämä voi aiheuttaa epävarmuutta. Opintoseteli antaa nuorille konkreettisen mahdollisuuden kokeilla korkeakouluopintoja, vahvistaa osaamistaan ja jatkaa eteenpäin, vaikka opiskelupaikkaa ei olisi heti saanut, Wickström sanoo.
– RKP:lle on tärkeää, että nuoria ei jätetä tyhjän päälle. Suomen on nostettava koulutustasoaan, ja siksi on oltava toimivia väyliä eteenpäin myös niille, jotka eivät pääse sisään ensimmäisellä yrittämällä, Wickström toteaa.
Opintosetelikokeilun ehdotetaan tulevan voimaan 1. elokuuta 2026 ja jatkuvan 31. heinäkuuta 2030 asti. Kyseessä on noin 55 miljoonan euron panostus, mutta ennen kaikkea investointi nuorten tulevaisuuteen ja mahdollisuuksiin.
Yhteyshenkilöt
Henrik WickströmKansanedustaja
Puh:044 555 3885henrik.wickstrom@riksdagen.fiMuut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen ruotsalainen kansanpuolue r.p.
Ollikainen: Vården behöver finansiering att lita på23.10.2026 16:08:14 EEST | Pressmeddelande
SFP riksdagsledamot Mikko Ollikainen, tidigare fullmäktigeordförande för Österbottens välfärdsområde, kräver att lagen om välfärdsområdenas finansiering görs om. Områdena måste veta hur mycket pengar de kan räkna med för att kunna planera vården.
Henriksson: Dags att ställa om politiken – inte klockorna22.10.2026 16:03:58 EEST | Pressmeddelande
– Det är hög tid att vi får ett slut på den onödiga klockomställningen mellan sommar- och vintertid. Nu behövs en tydlig tidtabell för att äntligen komma vidare, säger Europaparlamentariker, Renew Europes vice ordförande Anna-Maja Henriksson (SFP).
Henriksson: On aika muuttaa politiikkaa – ei kelloja22.10.2026 16:03:58 EEST | Tiedote
– On jo korkea aika lopettaa tarpeeton kellojen siirtely kesä- ja talviajan välillä. Nyt tarvitaan selkeä aikataulu, jotta asiassa päästään vihdoin eteenpäin, sanoo europarlamentaarikko, Renew Europe -ryhmän varapuheenjohtaja Anna-Maja Henriksson (RKP).
Henriksson gjorde starkt val - fortsätter som viceordförande för Renew Europe22.10.2026 12:26:06 EEST | Pressmeddelande
Europaparlamentariker Anna-Maja Henriksson (SFP) har på onsdagen återvalts till vice ordförande för den liberala gruppen Renew Europe i Europaparlamentet. Kampen om viceordförandeposterna var hård, då tolv kandidater tävlade om sju platser.
Henriksson sai vahvan kannatuksen vaalissa – jatkaa Renew Europe -ryhmän varapuheenjohtajana22.10.2026 12:26:06 EEST | Tiedote
Europarlamentaarikko Anna-Maja Henriksson (RKP) valittiin keskiviikkona uudelleen Euroopan parlamentin liberaalin Renew Europe -ryhmän varapuheenjohtajaksi. Kilpailu varapuheenjohtajan paikoista oli kova, sillä seitsemää paikkaa tavoitteli yhteensä kaksitoista ehdokasta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme