SDP:n Skinnari: AI Gigafactory päätettävä nyt – Suomella mahdollisuus “uuteen Nokiaan”
24.5.2026 11:00:35 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote
Kansanedustaja ja ex-ministeri Ville Skinnari vaatii hallitukselta nopeita päätöksiä Ouluun suunnitellun eurooppalaisen AI Gigafactoryn toteuttamiseksi. Skinnari puhui Tampereella SDP:n puoluekokouksen yhteydessä.

Skinnarin mukaan kyse ei ole tavallisesta datakeskuksesta, vaan jopa viiden miljardin euron Nokia-vetoisesta kokonaisuudesta, joka voisi synnyttää Suomeen uuden korkean arvonlisän teknologiaekosysteemin.
– Suomen ja koko Euroopan kaivattu kasvun visio on tässä. Tulevaisuuden arvo syntyy tekoälystä, datasta, ohjelmistoista ja niiden omistamisesta. Jos emme rakenna tätä itse, joku muu rakentaa – ja Suomi jää jälleen maksajaksi, Skinnari sanoo.
Hänen mukaansa Suomen on siirryttävä bulkkitaloudesta arvotalouteen.
– Emme voi rakentaa tulevaisuuttamme enää pelkän sähkön, raaka-aineiden tai kapasiteetin myymiseen. Suomen pitää luoda itse teknologiaa, omistajuutta ja korkean arvonlisän kasvua. Tässä on Suomelle uusi suunta, Skinnari toteaa.
Skinnarin mukaan AI Gigafactory olisi samalla merkittävä turvallisuus- ja suvereniteettihanke.
– Tekoälyn aikakaudella laskentateho, data ja niiden omistajuus ratkaisevat myös puolustuksen, turvallisuuden, tiedustelun ja kriittisen infrastruktuurin kilpailukyvyn. Kyse on Suomen kyvystä hallita omaa teknologiaa ja omaa tulevaisuutta, Skinnari sanoo.
Skinnari lähettää samalla viestin pääministeri Petteri Orpolle ja valtiovarainministeri Riikka Purralle.
– Gigafactory ei voi odottaa ensi kevään vaaleihin. Päätökset pitää tehdä nyt. Kyse voi olla parhaimmillaan jopa viiden miljardin euron kokonaisuudesta Suomelle ja samalla koko uuden teknologisen kasvun perustasta, hän sanoo.
Skinnarin mukaan hallituksen ei tarvitse itse rakentaa hanketta tai käyttää investointitukia. Ratkaisevaa on julkisen sektorin sitoutuminen suomalaisen tekoälykapasiteetin asiakkaaksi.
– Jos valtio, hyvinvointialueet, korkeakoulut ja julkinen sektori sitoutuvat käyttämään kotimaista laskentatehoa, syntyy markkina, jonka ympärille yksityiset investoinnit voivat rakentua. Näin syntyy myös kauan odotettu tuottavuusloikka ja tulevaisuuden strategiset teolliset ekosysteemit, Skinnari sanoo.
Yhteyshenkilöt
Ville SkinnariKansanedustaja
Puh:040 504 8187ville.skinnari@eduskunta.fiKuvat

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Heinäluoma: Tavallinen suomalainen on hallitukselle aina jonon viimeinen23.10.2026 11:14:04 EEST | Tiedote
Oppositio on jättänyt tänään yhteisen välikysymyksen tavallisten suomalaisten pärjäämisestä arjen kustannusten noustessa.
Välikysymys tavallisten suomalaisten pärjäämisestä arjen kustannusten noustessa23.10.2026 11:13:11 EEST | Tiedote
SDP:n, Keskustan, Vihreiden, Vasemmistoliiton ja Liike Nytin eduskuntaryhmät jättivät 23.10.2026 välikysymyksen tavallisten suomalaisten pärjäämisestä arjen kustannusten noustessa.
KUTSU MEDIALLE: Oppositio jättää välikysymyksen arjen kustannusten noususta 23.10.2026 klo 1123.10.2026 07:00:00 EEST | Tiedote
Tervetuloa opposition yhteiseen mediatilaisuuteen, jossa julkaistaan välikysymys tavallisten ihmisten arjen kustannusten noususta.
SDP:n Suhonen: Hallituksen on korjattava bensapakettinsa virhe22.10.2026 17:01:15 EEST | Tiedote
– Hallituksen kyhäilemä bensapaketti on täysi floppi: se ei ole vain hyödytön, vaan jopa pahentaa useimpien työmatkaa ajavien palkansaajien tilannetta. Hallituksen on tunnustettava tekemänsä virhe ja korjattava se, vaatii kansanedustaja Timo Suhonen (sd.).
Kvarnström (SDP): Välfärdsstaten och solidariteten står på spel22.10.2026 15:15:37 EEST | Pressmeddelande
Riksdagsledamot Johan Kvarnström (SDP) anser att både Samlingspartiets och Sannfinländarnas föreslagna nedskärningar på 8 miljarder euro nästa period vore väldigt skadliga för välfärdsstaten, jämlikheten och solidariteten.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme