Nollapiste-tapahtuma vaikuttaa liikennejärjestelyihin la 30.5.
25.5.2026 09:09:10 EEST | Kokkolan kaupunki | Tiedote
Päihteetön koulujen päättäjäistapahtuma, puistofestivaali Nollapiste järjestetään lauantaina 30.5.2026 klo 17–23.30 Kokkolan Länsipuistossa.

Tapahtuma vaikuttaa alueen liikennejärjestelyihin Länsipuiston kohdalla. Kustaa Aadolfin kadun Länsipuiston viereinen ajokaista on suljettu liikenteeltä lauantaina klo 14 alkaen. Ajokaista avataan liikenteelle tapahtuman päätyttyä. Toiseen suuntaan Kustaa Aadolfin katu on normaalisti käytössä.
Sähköpotkulautoja ei voi pysäköidä Kustaa Aadolfinkadun ja Tehtaankadun varteen, vaan ne tulee pysäköidä Torikadun entiselle Shell-asemalle tai kauemmas alueesta.
Puistoalue aidataan perjantaina 29.5. ja se suljetaan festivaalia varten yleiseltä käytöltä lauantaina klo 13.00. Festivaalialue väliaikaisine rakennelmineen puretaan heti tapahtuman päätyttyä yöllä ja alue avataan takaisin yleiseen käyttöön.
Tapahtuma voi aiheuttaa jonkin verran meluhaittaa puiston lähiympäristössä jo ennen tapahtuman varsinaista käynnistymistä . Meluhaitta ajoittuu ajalle klo 14–24.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Sanni-Leena SalonenKulttuurisen nuorisotyön koordinaattori
Puh:050 5357 980sanni-leena.salonen@kokkola.fiTietoja julkaisijasta
Kokkola. Meillä on laajempi horisontti
Kokkolan kaupunki on Keski-Pohjanmaan kaksikielinen maakuntakeskus, jossa asukkaita on noin 48.000. Kokkolan elinkeinoelämän veturi on kansainvälisestikin merkittävä kemianteollisuuden keskittymä, jota täydentävät Suomen suurin raideliikenne- ja panamaxsatama sekä monipuolinen yritystoimijoiden verkosto. Myös monipuoliset tapahtumat, matkailu ja loma-asuminen tuovat kaupunkiin kävijöitä.
Kuningas Kustaa II Aadolf perusti Kokkolan kaupungin 400 vuotta sitten Pohjanlahden rannalle. Meri on tuonut mukanaan vahvat kaupan ja logistiikan perinteet merenkulusta ja laivanrakennuksesta teollisuuteen ja sivistykseen. Sijainti meren ja lentoyhteyksien äärellä, pääradan ja E8-tien varrella varmistaa niin ihmisten, tavaroiden kuin ideoidenkin liikkuvuuden.
Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokkolan kaupunki
Crowdsorsas spel om invasiva arter kommer tillbaka till Karleby22.5.2026 08:18:06 EEST | Pressmeddelande
I Karleby kan man återigen i sommar tjäna pengar genom att bekämpa skadliga jättebalsaminer och lupiner med hjälp av mobilappen Crowdsorsa. Alla kan delta i bekämpningsarbetet genom att ladda ner appen till sin smarttelefon och ge sig ut i naturen. I sommar delas sammanlagt 4000 euro ut i belöningar till dem som deltar i spelet.
Crowdsorsan vieraslajipeli tulee taas Kokkolaan22.5.2026 08:18:06 EEST | Tiedote
Kokkolassa voi tulevana kesänä jälleen ansaita palkkioita hävittämällä haitallista jättipalsamia ja lupiinia Crowdsorsa-mobiilipelin avulla. Jokainen voi osallistua torjuntatyöhön lataamalla sovelluksen omaan älypuhelimeen ja lähtemällä luontoon. Peliin osallistuville on jaossa yhteensä 4000 euroa palkkioina.
Fressi 24h Kokkola öppnar i Kokkola Areena19.5.2026 12:07:14 EEST | Pressmeddelande
Fressi som öppnar i Kokkola Areena i september erbjuder allt som behövs för högklassig gymträning och effektiv återhämtning. Relax by Fressi-området får används fritt av Fressis stamkunder.
Fressi 24h Kokkola avataan Kokkola Areenalle19.5.2026 12:04:01 EEST | Tiedote
Kokkola Areenalle syyskuussa aukeava Fressi tarjoaa kaiken tarvittavan paitsi laadukkaaseen kuntosaliharjoitteluun myös palautumisen tueksi. Relax by Fressi -alue on kanta-asiakkaiden vapaassa käytössä.
Karleby deltar i Farmari-mässan i Kalajoki12.5.2026 08:49:05 EEST | Pressmeddelande
Karleby stad, Visit Kokkola och den nya Kokkola Areena deltar i lantbruksutställningen Farmari 25–27.6.2026. Den tre dagar långa mässan ordnas i år i Kalajoki, och sammanlagt väntas cirka 60 000 besökare.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme