KSBR sopi kahden akkuenergiavaraston rakentamisesta
27.5.2026 10:20:40 EEST | KSBR, Keski-Suomen Betonirakenne Oy | Tiedote
KSBR (Keski-Suomen Betonirakenne Oy) ja Wood & Company ovat allekirjoittaneet sopimuksen akkuenergiavarastojen rakentamisesta Laukaaseen ja Äänekoskelle.

Uusiutuvaan energiaan erikoistunut Winda Energy on hankkeen kehittäjä ja rakennuttaja. KSBR toimii molempien kohteiden pääurakoitsijana ja vastaa kaikista infra- ja sähkötöistä sekä sähköasemien ja päämuuntajien toimituksista.
Laukaan akkuenergiavarasto on kooltaan 45 megawattia/90 megawattituntia. Äänekoskelle nousee 30 megawatin/60 megawattitunnin kokoluokan energiavarasto. Toimitukset sisältävät akkukontit, muuntamot sekä sähköasemat.
Suunnittelutyöt ovat käynnistyneet välittömästi ja maanrakennustyöt alueilla alkavat alkukesän aikana. Sähköistysten vuoro on kevättalvella 2027.
– Meidän osaltamme viimeistelytyöt ovat tehtyinä alkukesällä 2027, KSBR:n projektipäällikkö Janne Somero laskee.
– Olemme tehneet yhteistyötä Windan kanssa jo vuosien ajan ja toteuttaneet heille useita hankkeita. On hienoa päästä jatkamaan yhteistyötä heidän ammattitaitoisen organisaationsa kanssa, KSBR:n energia- ja infra-alan toimialajohtaja Janne Kananen toteaa.
Neljä akkuenergiavarastohanketta käynnissä
KSBR:lla on tuoreimman sopimuksen jälkeen työn alla neljä akkuenergiavarastohanketta. Laukaan ja Äänekosken lisäksi varastot valmistuvat Kauhavalle ja Soiniin.
– Suomessa uusiutuvan energian määrä sähkön kokonaistuotannosta on merkittävä. Taajuusreserviä tarvitaan tasapainottamaan sähköverkkoamme. Kysyntä on kasvanut, ja akkuvarastohankkeita tehdään tällä hetkellä todella vilkkaasti, Janne Kananen kertoo.
Paikallinen asiantuntemus arvossaan
KSBR toteuttaa akkuenergiavarastohankkeet pääosin omalla maanrakennuskapasiteetilla ja henkilöstöllä, mikä mahdollistaa töiden käynnistämisen rivakasti.
– Yhteistyö kokeneen KSBR:n tiimin kanssa hankkeen valmisteluvaiheessa oli erittäin toimivaa ja saimme projektit nopealla aikataululla käyntiin, Windan tekninen johtaja Iko Järnberg kiittää.
Tilaajan mukaan paikallinen asiantuntemus on ratkaisevan tärkeää hankkeiden onnistuneelle toteutukselle.
– Tunnemme Laukaan ja Äänekosken alueet hyvin. Lisäksi meidät tunnetaan luotettavana toimijana tiukoissakin aikatauluissa, Janne Kananen arvioi sopimukseen johtaneita kriteerejä.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Janne KananenEnergia- ja infratoimialan toimialajohtaja
Puh:+358 40 631 8181Janne SomeroProjektipäällikkö
Puh:+358 44 517 7892Kuvat
KSBR lyhyesti
KSBR on rakentamisen kokonaistoimittaja neljällä toimialalla: infra-, energia- ja teollisuusrakentamisessa sekä rakentamisen toimialalla esimerkiksi datakeskusten ja pysäköintilaitosten toteutuksissa. KSBR:llä on toimipisteet Vantaalla, Oulussa, Pihtiputaalla, Lappeenrannassa ja Nivalassa. Tytäryhtiö KSBR Sverige toimii Ruotsissa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta KSBR, Keski-Suomen Betonirakenne Oy
GRK Infra Oyj hankkii KSBR:n tytäryhtiöineen18.5.2026 15:39:01 EEST | Tiedote
KSBR (Keski-Suomen Betonirakenne Oy) ja GRK Infra Oyj ovat allekirjoittaneet 18.5.2026 osakekauppakirjan, jonka mukaan GRK hankkii KSBR:n tytäryhtiöineen 85,5 miljoonan euron kauppahinnalla.
KSBR on Rajamäenkylän tuulipuiston uusi pääurakoitsija24.3.2026 10:24:15 EET | Tiedote
KSBR (Keski-Suomen Betonirakenne Oy) on valittu uudeksi pääurakoitsijaksi OX2:n Rajamäenkylän tuulivoimahankkeeseen Etelä-Pohjanmaalle.
Hipposkeskuksen pysäköintilaitoksen perustuksiin vaihtui vähähiilinen betoni19.3.2026 12:38:16 EET | Tiedote
KSBR (Keski-Suomen Betonirakenne Oy) rakentaa Jyväskylässä Hipposkeskuksen yhteyteen nousevan pysäköintilaitoksen, jonka perustuksissa käytetään vähähiilistä betonia.
KSBR rakentaa energiavaraston Korkeamaan tuulipuiston yhteyteen25.2.2026 10:37:50 EET | Tiedote
KSBR (Keski-Suomen Betonirakenne Oy) rakentaa energiavaraston osaksi OX2:n Korkeamaan tuulivoimapuistoa Etelä-Pohjanmaalle.
KSBR toimittaa betonirunkorakenteet Turun LogoHubiin19.2.2026 13:26:33 EET | Tiedote
KSBR (Keski-Suomen Betonirakenne Oy) rakentaa paikallavalurungon LogoHubin asema- ja pysäköintirakennukseen Turkuun.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

