Lupa- ja valvontavirasto muutti Loviisan Satama Oy:n ympäristölupaa haittojen hallitsemiseksi tehokkaammin
8.6.2026 09:00:00 EEST | Lupa- ja valvontavirasto | Tiedote
Loviisan Satama Oy:n ympäristöluvan jätteiden varastointia ja käsittelyä koskevia määräyksiä muutettiin valvontaviranomaisten aloitteiden ja sataman hakemuksen johdosta. Haittoja hallitaan uusilla varastointivaatimuksilla ja erityisesti hajuhaittojen vähentämistä koskevilla määräyksillä.
Päätöksellään Lupa- ja valvontavirasto muutti Loviisan satamassa tapahtuvaa jätteiden käsittelyä koskevia lupamääräyksiä ja antoi uusia määräyksiä. Lupa- ja valvontavirasto mm. rajoitti määräyksillä satamassa varastoitavien jätteiden määrää ja varastointiaikaa. Jatkossa jätepaaleja saa varastoida sataman alueella kerrallaan enintään 20 000 tonnia ja varastoinnin tulee tapahtua sisätiloissa.
Lupa- ja valvontavirasto tiukensi erityisesti hajunhallintaa ja roskaantumisen estämistä koskevia lupamääräyksiä ja antoi uusia määräyksiä jätteiden käsittelyyn ja varastointiin liittyvien riskien hallitsemiseksi sekä maaperän ja vesistön pilaantumisen ehkäisemiseksi. Esimerkiksi RDF-jätepaalilastien vastaanotto on jatkossa kielletty 1.5.–30.9. välisenä aikana. Suoratoimituksissa satama-alueella lyhytaikaisesti kuljetusvälineeseen lastaamista odottavat paalit tulee peittää.
Lupa- ja valvontavirasto määräsi Loviisan Satama Oy:n selvittämään uudelleen jätepaalien hajupäästöt ja hajun leviämisen sekä päivittämään ja noudattamaan toiminnalle laadittua hajunhallintasuunnitelmaa. Lisäksi Loviisan Satama Oy:n tulee selvittää kärpästen esiintymistä satama-alueella ja sen lähiympäristössä vähintään kolmen vuoden ajan.
Loviisan Satama Oy:n tulee järjestää toimintaan liittyville haittailmoituksille selkeä, helposti saavutettava ja luotettava sähköinen ilmoituskanava.
Lupapäätöksessä annetuilla lupamääräyksillä ehkäistään kohtuutonta hajuhaittaa ja mahdollisia toiminnasta aiheutuvia terveysvaikutuksia.
”Aloitteiden sekä Loviisan Satama Oy:n lupahakemusten käsittelyn aikana on käynyt selväksi, että sataman ympäristölupa ei ole sisältänyt riittäviä määräyksiä satamassa tapahtuvan jätteidenkäsittelytoiminnan haittojen estämiseksi. Toimintaa ja sen vaikutuksia on muutetussa ympäristöluvassa rajoitettu ja säädelty. Näkemyksemme mukaan jätteiden kuljetusta ja varastointia voidaan lupamääräysten mukaisin rajoituksin ja vaatimuksin jatkaa samalla varmistaen, että toiminnasta ei aiheudu kohtuutonta rasitusta satama-alueen läheiselle asutukselle”, toteaa asian esitellyt ympäristöylitarkastaja Janne Kekkonen Lupa- ja valvontavirastosta.
Päätös on nähtävillä ympäristöasioiden tietopalvelussa.
Lisätietoja
ympäristöylitarkastaja Janne Kekkonen, p. 0295 256 067
ympäristöneuvos Fredrik Klingstedt, p. 0295 255 823
ympäristöneuvos Heli Rissanen, p. 0295 254 060
etunimi.sukunimi@lvv.fi, Lupa- ja valvontavirasto
Lupa- ja valvontavirasto myöntää ympäristönsuojelu- ja vesilain mukaisia lupia. Tavoitteena on ennaltaehkäistä ympäristön pilaantumista ja sen vaaraa. Lupamenettelyssä sovitetaan yhteen ympäristön käyttöä ja ympäristöön vaikuttavia toimintoja ekologisesti kestävällä tavalla.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Janne KekkonenympäristöylitarkastajaLupa- ja valvontavirasto
Puh:0295 256 067janne.kekkonen@lvv.fiFredrik KlingstedtympäristöneuvosLupa- ja valvontavirasto
Puh:0295 255 823fredrik.klingstedt@lvv.fiHeli RissanenympäristöneuvosLupa- ja valvontavirasto
Puh:0295 254 060heli.rissanen@lvv.fiLinkit
Tietoja julkaisijasta
Lupa- ja valvontavirasto on valtakunnallinen, monialainen valtion viranomainen. Virasto kuuluu valtiovarainministeriön hallinnonalaan, ja eri ministeriöt ohjaavat sen toimintaa omilla toimialoillaan. Lupa- ja valvontavirasto aloitti toimintansa 1.1.2026. Viraston tehtäviin kuuluu esimerkiksi sosiaali- ja terveydenhuollon, ympäristöasioiden, alkoholihallinnon, varhaiskasvatuksen, koulutuksen, työsuojelun ja pelastustoimen lupa-, ohjaus- ja valvontatehtäviä. Lupa- ja valvontavirastossa turvaamme jokaisen oikeutta hyvinvointiin, laadukkaisiin palveluihin ja turvallisiin elinoloihin.
Lupa- ja valvontavirasto
PL 20
13035 LVV
lvv.fi

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Lupa- ja valvontavirasto
Lupa- ja valvontavirasto jakoi 4 miljoonaa koulu- ja oppilaitosnuorisotyön kehittämiseen8.6.2026 11:00:00 EEST | Tiedote
Lupa- ja valvontavirasto on tehnyt päätökset kouluissa ja oppilaitoksissa tehtävän nuorisotyön avustuksista. Avustetulla toiminnalla kehitetään koulu- ja oppilaitosnuorisotyötä, vahvistetaan yhteisöllisyyttä sekä nuorten osallisuutta ja toimijuutta. Lisäksi pyritään lisäämään nuorten hyvinvointia ja viihtyvyyttä koulussa ehkäisemällä kiusaamista.
Arctial MidstreamCo Oy:n alumiinitehtaan ympäristövaikutusten arviointiselostus on nähtävillä8.6.2026 10:00:00 EEST | Tiedote
Arctial MidstreamCo Oy:n alumiinitehdasta koskeva ympäristövaikutusten arviointiselostus on valmistunut. Lupa- ja valvontavirasto on arviointia käsittelevänä yhteysviranomaisena asettanut arviointiselostuksen nähtäville aikavälillä 3.6.–3.8.2026.
Sinileväseuranta käynnistyy – ensimmäinen leväkatsaus juhannusviikolla5.6.2026 09:15:00 EEST | Tiedote
Lupa- ja valvontavirasto seuraa kesällä sinilevien esiintymistä osana ympäristön tilan seurantaa. Valtakunnallinen sinileväseuranta toteutetaan yhteistyössä kuntien ympäristön- ja terveydensuojeluviranomaisten sekä Suomen ympäristökeskuksen (SYKE) kanssa. Myös Suomen rotarit ja koulutetut yksityishenkilöt osallistuvat aktiivisesti sinileväseurantaan. Seuranta jatkuu syyskuun loppuun asti.
Karhukorven tuuli- ja aurinkovoimahankkeen YVA-selostuksesta perusteltu päätelmä5.6.2026 08:30:00 EEST | Tiedote
Yhteysviranomaisena toimiva Lupa- ja valvontavirasto on antanut ympäristövaikutusten arviointimenettelystä (YVA) annetun lain mukaisen perustellun päätelmän Karhukorven tuuli- ja aurinkovoimahankkeen ympäristövaikutusten arviointiselostuksesta
Supervision of the use of foreign labour revealed bogus self-employment and the vulnerable position of students5.6.2026 07:44:45 EEST | Tiedote
In 2025, the occupational safety and health authority carried out more than 1,800 inspections of companies using foreign labour. There were many shortcomings in the minimum terms of employment, such as pay and in the record of working hours. Masking employment as self-employment has become more common. This information is available in the recent report Supervision of the use of foreign labour in 2025.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme