Vaasan yliopisto

Pienten elintarvikeyritysten aktiivisuus suhdemarkkinoinnissa antaa niille neuvotteluvoimaa

1.6.2026 12:40:49 EEST | Vaasan yliopisto | Tiedote

Jaa

Pienten elintarvikealan yritysten ja isojen asiakkaiden välisiä liikesuhteita leimaa usein vallan epätasapaino. Leena Viitaharjun Vaasan yliopistolle tekemä tuore väitöstutkimus osoittaa kuitenkin, että pienyritykset voivat parantaa asemaansa rakentamalla luottamusta suunnitelmallisesti ja hoitamalla liikesuhdetta aktiivisesti.

Kuvassa on Leena Viitaharju ulkona aurinkoisena päivänä, taustalla on vihreitä puita.
Leena Viitaharjun väitöstutkimus osoittaa, että pienyritykset voivat parantaa asemaansa rakentamalla luottamusta suunnitelmallisesti ja hoitamalla liikesuhdetta aktiivisesti. Kuva: Vaasan yliopisto. Kuva vapaasti käytettävissä.

Suomalaisista elintarvikeyrityksistä noin 94 prosenttia työllistää alle 50 henkilöä. Nämä pienyritykset toimivat markkinaympäristössä, jossa ostajapuoli sekä vähittäiskaupassa että julkisella puolella on erittäin keskittynyt. Tällaisessa epäsymmetrisessä suhteessa suurempi osapuoli määrittää usein pelisäännöt.

KTM Leena Viitaharjun markkinoinnin väitöstutkimus osoittaa kuitenkin, että pienyritys voi rakentaa tasapainoisempaa yhteistyötä ottamalla aktiivisen roolin suhdemarkkinoinnissa reaktiivisen sopeutumisen sijaan.

– Yrityksen omalla aktiivisella suhdemarkkinoinnilla on iso merkitys. Luottamus rakentuu tuntemalla kumppani ja panostamalla asioihin, joita vastapuoli arvostaa – olivat ne sitten tuoteominaisuuksia, toimintavarmuutta tai yrityksen maineeseen liittyviä asioita. Myös viestintä ja yhteiset innovaatioprosessit asiakkaiden kanssa voivat vähentää suhteen valtaepätasapainoa, sanoo Leena Viitaharju. Hänen väitöskirjansa on monimenetelmällinen kokonaisuus, joka koostuu neljästä osatutkimuksesta.

Pienyritykset ovat osa huoltovarmuutta

Vaihtoehtoiset jakelukanavat, kuten REKO-renkaat, tarjoavat nykyisin pienille toimijoille mahdollisuuksia uusiin markkinointisuhteisiin suurten ketjujen rinnalle. Tämä kehitys on lisännyt pienyritysten itsenäisyyttä. Myös kunnat voivat edistää lähituotettua ruokaa omissa hankinnoissaan.

– Kuntapäättäjien on tärkeä pohtia lähiruoan positiivisia vaikutuksia aluetalouteen, eikä ainoastaan tarkastella ruoan sisäänostohintaa. On myös olemassa hienoja esimerkkejä innovatiivisista hankinnoista, joissa tilaaja ja pientuottaja yhdessä kehittävät uutta tuotetta tunnistettuun kuluttajalähtöiseen tarpeeseen. 

Viitaharjun tutkimus kytkeytyy ajankohtaiseen keskusteluun ruokajärjestelmän kriisinkestävyydestä ja omavaraisuudesta. Huoltovarmuutta ei tulisi tarkastella ainoastaan tuotantomäärien vaan myös tuotannon monipuolisuuden kautta.

– Jos pienyritysten toimintaedellytykset heikkenevät ja suhdemarkkinoinnin osaamiseen ei panosteta, koko ruokaekosysteemi vaarantuu. Elinvoimainen pienten yritysten verkosto ympäri Suomea on olennainen osa kansallista huoltovarmuutta.

Väitöskirja

Viitaharju, Leena (2026) Asymmetrical business relationships as a marketing management challenge for small food businesses. Acta Wasaensia 584. Väitöskirja. Vaasan yliopisto.

Julkaisun PDF

Väitöstilaisuus

KTM Leena Viitaharjun väitöstutkimus “Asymmetrical business relationships as a marketing management challenge for small food businesses” tarkastetaan perjantaina 5.6.2026 klo 12 Seinäjoella (Seinäjoen yliopistokeskus, Frami, Keltainen auditorio F128, Kampusranta 9, Seinäjoki).

Väitöstilaisuutta on mahdollista seurata myös etäyhteyden kautta: https://uwasa.zoom.us/j/66493078953?pwd=xP5mq1H8SIU6mDkF5JDA1lXZR9lJY1.1
Password: 047768

Vastaväittäjänä tilaisuudessa toimii professori Rami Olkkonen (Turun yliopisto) ja kustoksena professori Harri Luomala.

Lisätietoja

Leena Viitaharju, p. 040 576 8873, leena.viitaharju@helsinki.fi

Leena Viitaharju on valmistunut kauppatieteiden maisteriksi Jyväskylän yliopistosta vuonna 1999. Hän toimii projektipäällikkönä Helsingin yliopiston Ruralia-instituutissa ja työskentelee elintarvikealan tutkimus- ja kehittämishankkeiden parissa.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Leena Viitaharju, p. 040 576 8873, leena.viitaharju@helsinki.fi

Kuvat

Kuvassa on Leena Viitaharju ulkona aurinkoisena päivänä, taustalla on vihreitä puita.
Leena Viitaharjun väitöstutkimus osoittaa, että pienyritykset voivat parantaa asemaansa rakentamalla luottamusta suunnitelmallisesti ja hoitamalla liikesuhdetta aktiivisesti.
Kuva: Vaasan yliopisto. Kuva vapaasti käytettävissä.
Lataa

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Vaasan yliopisto

Suomalaisyritysten kiertotalous ei skaalaudu kansainvälisille markkinoille – Vaasan yliopisto hakee ratkaisuja pk-yritysten kasvuun6.7.2026 08:24:24 EEST | Tiedote

Vaasan yliopisto on saanut Business Finlandilta rahoituksen tutkimushankkeelle, joka tähtää suomalaisten pk-teollisuusyritysten kansainvälisen kasvun vauhdittamiseen kiertotalouden avulla. International circular business model innovations for accelerated internationalisation -hankkeessa etsitään ratkaisuja siihen, miten kiertotalouteen perustuvat liiketoimintamallit saadaan toimimaan eri markkinoilla.

Sote-alalla työn kuormittavuus heijastuu myös asiakkaisiin – ammattilaisten tukeminen lisää alan pitoa ja parantaa asiakkaiden luottamusta julkisiin palveluihin25.6.2026 12:54:36 EEST | Tiedote

Vaasan yliopistossa tarkastettava väitöstutkimus kartoittaa julkisten palveluiden ammattilaisten kuormitustekijöitä, kun sosiaali- ja terveysalan murros on tehnyt työstä vuorovaikutteisempaa ja kompleksisempaa. Salla Maijalan sosiaali- ja terveyshallintotieteiden väitös tarjoaa tutkittua tietoa esimerkiksi alan johtamisen kehittämiseksi.

Tatiana King ja Vanja Piljak professoreiksi Vaasan yliopistoon – tutkimuksessa korostuvat kestävyys ja rahoitusmarkkinoiden murros25.6.2026 09:15:38 EEST | Tiedote

Vaasan yliopistossa on aloittanut kesäkuussa kaksi uutta professoria, joiden tutkimus tarttuu ajankohtaisiin kestävyyshaasteisiin laskentatoimen ja rahoituksen näkökulmista. Laskentatoimen professori (ESG-raportointi ja kestävä kehitys) Tatiana King tutkii vastuullisuusraportointia ja ilmastoriskejä, kun taas rahoituksen professori (kansainväliset rahoitusmarkkinat) Vanja Piljak keskittyy kestävään rahoitukseen ja sijoittamiseen.

Velka-Suomesta vetovoima-Suomeksi – Vaasan yliopisto kutsuu SuomiAreenaan 23.6.17.6.2026 13:38:34 EEST | Kutsu

Miten Suomen vahvuudet käännetään kestäväksi kasvuksi ja investoinneiksi? Vaasan yliopiston SuomiAreena-keskustelu "Velka-Suomesta vetovoima-Suomeksi – talous kasvuun puhtaalla energialla ja kriisinsietokykyä vahvistamalla" kokoaa tiistaina 23. kesäkuuta Porin Kirkkolavalle Eurooppa- ja omistajaohjausministeri Joakim Strandin, Elinkeinoelämän keskusliiton EK:n toimitusjohtajan Minna Helteen, Hitachi Energy Finlandin toimitusjohtajan Matti Vaattovaaran, Vaasan yliopiston rehtorin Minna Martikaisen ja Sitran yliasiamiehen Atte Jääskeläisen.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye