Northern Home Goods Oy

Netraudan perustaja aikoo rakentaa uuden 100 miljoonan euron verkkokaupan.

2.6.2026 09:26:21 EEST | Northern Home Goods Oy | Tiedote

Jaa

Netrauta.fi-verkkokaupan vuonna 2006 perustanut Joni Meltoranta palaa verkkokauppabisnekseen kunnianhimoisin tavoittein. Irtauduttuaan Netraudasta ja BHG Finlandin toimitusjohtajuudesta vuonna 2025 hän piti vuoden sapattivapaan, mutta yrittäjäveri veti uudelleen kauppiaaksi. Meltoranta on hankkinut merkittävän osuuden Northern Home Goods Oy:stä, josta hän sanoo kasvattavansa 100 miljoonan bisneksen ja listaavansa sen tulevaisuudessa Helsingin Pörssiin. Edellinen verkkokauppayrityksen listautuminen Helsingin Pörssiin oli Verkkokauppa.com vuonna 2014.

Joni Meltoranta Dreamhome.fi toimitusjohtajaksi ja kauppiaaksi
Joni Meltorannan tavoitteena on että suomalaiset ostaisivat enemmän kotimaisista verkkokaupoista kuin ulkomaisista. Janne Karvinen

”Minua harmittaa suomalaisten verkkokauppojen päätyminen säännönmukaisesti ulkomaiseen omistukseen, johon tietysti olen itsekin syyllinen. Nyt tehdään asiat toisin. Tulemme pitämään hyvää huolta kotimaisista tavarantoimittajista ja tähtäämme myös vientimarkkinoille – Ruotsiin jo 2026 ja muihin Pohjoismaihin myöhemmin. Meille tulee ylivoimaisen osaava tiimi Pohjois-Euroopan parasta kotimaista verkkokauppaosaamista. Omalta osaltamme osallistumme siihen, että verkkokauppatuotot ja verot tulevat jatkossa suuremmalta osalta Kiinan ja Euroopan sijasta Suomeen. Yrittäminen on aina yhteiskunnallista, mutta meidän tapauksessamme se on erityisen suomalaista. Verkkokaupallamme on jo nyt Avainlippu -tunnus.” lataa Joni Meltoranta ensimmäisenä työpäivänään Dreamhome.fi:n toimitusjohtajana.

Kaupan liitto on arvioinut, että ulkomaisista verkkokaupoista tehdään yli kahdella miljardilla eurolla ostoksia Suomeen, ja Tullin mukaan verokertymä kotimaahan olisi verkkokauppaostoksista yli 11 kertainen nykyiseen verrattuna, mikäli ostokset tehtäisiin kotimaisista kaupoista. Se tarkoitti jo vuonna 2024 yli 300 miljoonaa euroa menetettyjä veroja, ja verkkokaupan kasvaessa kasvaa myös verokertymä. Dreamhome.fi on osaltaan mukana muuttamassa kurssia Suomen hyväksi.

Dreamhome.fi:n suunnitelmille on katetta. Meltoranta kasvatti edellisen yrittäjyytensä ja toimitusjohtajuutensa aikana – lopulta ulkomaisessa omistuksessa – verkkokaupan korkeimmillaan 150 miljoonan euron liikevaihtoon pelkästään Suomen kaupalla. Aiemmin tänä vuonna toimintansa aloittaneessa Dreamhome.fi:stä on Meltorannan aloittaessa jo yli
100 000 myyntiartikkelin valikoima. ”Tunnemme kentän, tunnemme toimialan ja tunnemme ihmiset.” sanoo Meltoranta ja jatkaa visiolla inhimillisestä pörssiyhtiöstä. ”Olen saanut aiemmin johtamani organisaation kanssa parhaat tulokset ihmisiä, ei asioita, johtamalla. Rakennamme Dreamhome.fi:stä, kun sen aika on, yhtä aikaa tulosta tekevän ja Suomen inhimillisimmän pörssiyhtiön työpaikaksi kolminumeroiselle määrälle verkkokaupan huippuosaajia. Samalla autamme niin pieniä kuin suuriakin kotimaisia kodinrakentamisen valmistajia tavoittamaan asiakkaansa verkossa. Sydämeni sykkii yrittäjyydelle.”

Lyhyen aikavälin katalyyteistä Dreamhome.fi hyötyy alkuvaiheessa kahden merkittävän huonekaluketjun poistumisesta markkinoilta Suomessa sekä rakentamisen elpymisestä. Samoin verkkokauppa yleisesti jatkaa kasvu-uralla edelleen. Pitkällä aikavälillä asiakaskokemus, ostamisen helppous ja tavarantoimittajien hyvä kaupallinen palveleminen ovat Dreamhome.fi:n menestyksen kulmakivet. “Meille niin valmistajat kuin asiakkaat ovat ensiarvoisen tärkeitä. Omassa roolissamme pyrimme olemaan ehdottoman luotettava molempiin suuntiin.” päättää Meltoranta. 

Northern Home Goods Oy on 100% suomalainen verkkokauppa-alan yritys, jonka toiminta on käynnistynyt vuonna 2026. Sen ensimmäinen verkkokauppa on kodinrakentamisen ja sisustamisen verkkokauppa Dreamhome.fi, jonka valikoimassa on yli 100 000 tuotetta. Sen omistavat kesäkuun alusta alkaen Meltoranta, henkilöstö, Mika Oksanen ja ankkurisijoittajat Jouki Puurtinen sekä Vekka Invest Oy, josta Tommi Vekka jatkaa yrityksen hallituksen puheenjohtajana. Yrityksen tavoitteena on listautua 2030-luvun alkupuolella Helsingin Pörssiin ja kääntää verkkokauppatoimialan tuotto- ja verovirrat ulkomaiden sijasta Suomeen.

Joni Meltorannan kuvat medialle: https://bit.ly/49tsThJ
Kuvaaja: Janne Karvinen

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Joni Meltoranta Dreamhome.fi toimitusjohtajaksi ja kauppiaaksi
Joni Meltorannan tavoitteena on että suomalaiset ostaisivat enemmän kotimaisista verkkokaupoista kuin ulkomaisista.
Janne Karvinen
Lataa

Dreamhome.fi

Dreamhome.fi on uusi suomalainen verkkokauppa joka yhdistää kodinrakentamisen, sisustamisen ja vapaa-ajan tavarantoimittajat ja kuluttajat. Dreamhome.fi tavoittelee nopeaa kasvua ja kansainvälistymistä. Tuotevalikoimassa on jo alkuvaiheessa yli 100 000 myyntiartikkelia rakentamiseen, sisutamiseen ja vapaa-aikaan. 

Dreamhome.fi on uusi kodinrakentamisen verkkokauppa

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Northern Home Goods Oy

World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye