Kauppakeskus Redi rikkoo kävijäennätyksiä ja kasvaa markkinaa nopeammin
4.6.2026 09:00:00 EEST | Kiinteistö Oy Kauppakeskus REDI | Tiedote
Kauppakeskus Redi jatkoi vahvaa kasvuaan alkuvuonna: Toukokuussa rikottiin jälleen uusi kävijäennätys kävijämäärän kasvaessa kaksinkertaista vauhtia pääkaupunkiseudun markkinaan verrattuna. Myös myynti on kehittynyt positiivisesti, ja tulevaisuuden näkymät vahvistuvat merkittävien kehityshankkeiden edetessä. Junatien metrosillan remontin pituudesta on saatu odotettua parempia uutisia.

Kauppakeskus Redin vuosi 2026 on käynnistynyt erittäin vahvasti. Kävijämäärät ovat kasvaneet selvästi pääkaupunkiseudun markkinaa nopeammin, ja toukokuussa kauppakeskus teki jälleen uuden kävijäennätyksensä. Myös vuokralaisten myynti on kehittynyt positiivisesti. Kasvun taustalla ovat määrätietoinen kehitystyö ja Kalasataman alueen voimakas kasvu. Vuokralaismuutoksista huolimatta sekä Redin vuokrausaste että tulos ovat pysyneet hyvällä tasolla.
”Redin kehitys on pysynyt vahvana. Olemme onnistuneet kasvattamaan kävijämääriä huomattavasti, ja myynti seuraa hieman perässä. Tämä kertoo, että olemme oikealla tiellä kauppakeskuksen kehittämisen kanssa”, sanoo kauppakeskusjohtaja Mika Mustasilta.
Uusia avauksia ja vahva luottamus tulevaan
Kuluvan vuoden aikana Rediin on tullut useita uusia vuokralaisia. Kauppakeskukseen ovat avanneet muun muassa teppanyaki-ravintola Itsuyaki, lemmikkitarvikeliike Musti ja Mirri sekä Helsingin kaupungin ylläpitämä Kalasataman nuorisotalo. Lisäksi valikoima on täydentynyt kotimaisen kauneuden verkkokaupan Godiesin ensimmäisellä kivijalkamyymälällä, bobatee-juomia tarjoavalla CaliCup Fruit & Pearlilla sekä Mytäjäisten Kotileipomon kahvilalla. Vuokralaisten luottamus Rediin näkyy myös jatkosopimuksissa: niitä on tehty yli 4000 neliömetristä.
Redin kehitys jatkuu tavoitteellisena myös tulevina vuosina. K-Citymarket-hanke etenee suunnitellusti, ja rakennustöiden on määrä käynnistyä vuodenvaihteen 2026–2027 jälkeen. K-Citymarket tulee olemaan yksi Redin tärkeimmistä vuokralaisista ja laajentamaan alueen palvelutarjoamaa entisestään.
Samanaikaisesti käynnistyy toinen merkittävä uudistus, jossa kauppakeskuksen toista kerrosta kehitetään. Ensimmäinen iso avaus on jo varmistunut: Lindex avaa uuden myymälänsä Redin toiseen kerrokseen entisen Gigantin alueelle loppuvuodesta 2026.
”Nämä hankkeet vievät Rediä kohti seuraavaa vaihetta. Rakennamme entistä vetovoimaisempaa kokonaisuutta, joka palvelee sekä alueen asukkaita että kauempaa tulevia asiakkaita pitkälle tulevaisuuteen”, Mustasilta sanoo.
Metrosiltaremontin vaikutukset odotettua pienemmät
Junatien metrosillan remontin aikataulusta on saatu myönteisiä uutisia. Alkuperäisen suunnitelman mukaan Kalasataman metroaseman piti olla suljettuna noin puolentoista vuoden ajan, mutta hankkeessa on löydetty ratkaisuja, joiden ansiosta katko jää selvästi odotettua lyhyemmäksi. Kalasataman metroasema on suljettuna metrosillan rakennustöiden vuoksi 26.4.–15.12.2027. Muutos alkuperäisiin arvioihin on merkittävä. HSL suunnittelee katkon ajalle korvaavaa liikennettä, josta kerrotaan tarkemmin loppuvuodesta.
Rakentaminen aiheuttaa paikallista haittaa myös kauppakeskuksen sisällä. Osa korjattavasta metrosillasta sijaitsee Redin tiloissa, ja remontti vaatii rajaamaan pienehkön työmaa-alueen kauppakeskuksen sisältä. Tämä vaikuttaa Hermannin rantatien puoleiseen sisäänkäyntiin sekä muutamiin viereisiin liiketiloihin.
Kasvava Kalasatama tukee Redin kehitystä
Redin näkymät ovat vahvat myös pitkällä aikavälillä. Kalasataman alue jatkaa voimakasta kasvuaan ja alueen väkiluvun odotetaan kasvavan merkittävästi tulevina vuosina. Kauppakeskus jatkaa kehitystyötään tavoitteenaan olla alueen ensisijainen asiointi- ja kohtaamispaikka.
”Kalasatama on yksi Helsingin nopeimmin kehittyvistä alueista, ja Redi kasvaa sen mukana. Meidän tavoitteenamme on olla vaikutusalueemme selkeä ykköspaikka arjen asiointiin myös tulevaisuudessa”, Mustasilta kiteyttää.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Mika MustasiltaKauppakeskusjohtajaKauppakeskus Redi
Puh:0400 638 571mika.mustasilta@redi.fiKuvat

Linkit
Kauppakeskus Redi
Redi on aito kalasatamalainen kaupunkikeskus, jossa kaupunki, julkinen liikenne, liikkeet, palvelut ja asuminen kohtaavat ennen näkemättömällä tavalla. Redi tarjoaa alueensa arkeen sujuvia palveluita, elämyksiä ja kohtaamisia. Syyskuussa 2018 avatun Redin ainutlaatuisia ominaisuuksia ovat muun muassa puistokansi Bryga, kaupunkilaisten yhteisenä olohuoneena toimiva Kalasataman Vapaakaupungin Olohuone, Suomen ensimmäinen kauppakeskuksessa sijaitseva Second Hand -keskittymä sekä vapaalentotunneli Fööni. Lisää meistä: www.redi.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kiinteistö Oy Kauppakeskus REDI
Kutsu medialle: 22 tyttöä -valokuvanäyttely avautuu Kauppakeskus Redissä 7. maaliskuuta kansainvälisen naistenpäivän kunniaksi.2.3.2026 15:49:02 EET | Kutsu
Kauppakeskus Redi ja Suomen World Vision avaavat 7. maaliskuuta 22 tyttöä -valokuvanäyttelyn, joka nostaa esiin vakavan faktan: joka minuutti 22 tyttöä pakotetaan naimisiin. Avajaistapahtumassa on myös ainutlaatuinen second hand ‑vaaterekki, jonka jokainen vaate maksaa teeman mukaisesti 22 euroa. Tunnettujen suomalaisten lahjoittamat vaatteet nostavat konkreettisesti esiin tuen tyttöjen oikeuksille, ja kaikki tuotot ohjataan lyhentämättöminä World Visionin Mimmirahastoon.
2025 oli kauppakeskus Redille vahvan kasvun ja ennätyksellisen vuokralaistyytyväisyyden vuosi27.1.2026 10:20:22 EET | Tiedote
Kauppakeskus Redin vuosi 2025 oli kasvun ja onnistuneen kehitystyön vuosi: kävijämäärä kasvoi 9,1 % ja vuokralaisten myynnit 4 %. Samalla vuokralaistyytyväisyys nousi Redin historian korkeimmalle tasolle. Redi jatkaa määrätietoista työtään kohti entistä toimivampaa ja viihtyisämpää kokonaisuutta, kehittäen palveluitaan ja asiointikokemusta kasvavan Kalasataman tarpeisiin.
Redin kasvu jatkuu – K-Citymarketista toivottu täydennys Kalasataman alueen palveluihin30.10.2025 09:05:02 EET | Tiedote
Osana kauppakeskus Redin kehittämistä sen päivittäistavarakauppatarjonta kasvaa hypermarkettikokoluokkaan. Arviolta vuonna 2027–2028 avautuva K-Citymarket on ensimmäinen Redin tulevaisuuden merkittävistä ankkurivuokralaisista.
Kauppakeskus Redi kasvaa ennätysvauhtia15.9.2025 13:36:56 EEST | Tiedote
Kauppakeskus Redi on alkuvuoden aikana kertonut merkittävästä kasvusta. Kesän aikana kasvu on jatkunut ja käynnissä on kauppakeskukselle ennätysten vuosi. Samalla kauppakeskusta kehitetään palvelemaan yhä paremmin kehittyvää ja kasvavaa Kalasataman aluetta.
Redin kasvu ja kehitys jatkuu – kauppakeskus valmistautuu muutoksiin ja uudistuksiin10.6.2025 10:35:20 EEST | Tiedote
Junatien metrosillan uudistamishankkeen suunnittelu etenee, kertoivat Kaupunkiliikenne Oy, Helsingin kaupunki ja HSL. Kalasataman ja Sörnäisten välinen silta uusitaan vuosina 2026–2027, mikä vaikuttaa merkittävästi myös viime vuosina voimakkaasti kasvaneeseen Rediin. Rakennustöiden aikana kauppakeskusta kehitetään edelleen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme