Varma aktivoi asiakkaitaan ammatillisen kuntoutuksen aloittamiseen – tavoitteena kuntoutuksen vaikuttavuuden parantaminen
3.6.2026 10:03:24 EEST | Varma | Tiedote
Käynnistimme Varmassa kesäkuun alussa pilotin, jolla aktivoimme asiakkaitamme ammatillisen kuntoutuksen aloittamiseen. Pilotin tavoitteena on parantaa kuntouksen vaikuttavuutta.

Pilotin aikana aktivoimme puhelinkeskustelussa kuntoutustukea eli määräaikaista työkyvyttömyyseläkettä saavia asiakkaita, joiden kuntoutustuki on päättymässä seuraavaan kuukauden loppuun ja joille on myönnetty oikeus ammatilliseen kuntoutukseen.
– Tarkoituksena on, että aktivoinnin avulla ammatillisen kuntoutuksen suunnittelu ja toteutus käynnistyisi mahdollisimman pian, kuntoutusoikeutta ei jätettäisi käyttämättä ja kuntoutustuki ei tarpeettomasti pitkittyisi. Onnistuneena lopputulemana asiakas palaisi ammatillisen kuntoutuksen jälkeen työelämään tai työmarkkinoille, palvelujohtaja Sanna Salminen kertoo.
Ammatillisen kuntoutuksen tavoitteena on tukea asiakkaan työelämässä jatkamista työkyvylle sopivassa työssä, kun työkyky on heikentynyt sairauden vuoksi.
Ammatillisen kuntoutuksen mahdollisuuksia jää käyttämättä
Puhelinkeskustelun aikana arvioimme kuntoutuksen oikea-aikaisuutta yhdessä asiakkaan kanssa. Voimme ohjata asiakkaan selvittämään mahdollisuuksiaan palata omaan työhön, ja jos tämä ei ole mahdollista, teemme tarvittaessa toimeksiannon kuntoutuskumppanillemme. Kuntoutuskumppanimme tukevat kuntoutussuunnitelman laatimisessa.
Ammatillisen kuntoutuksen mahdollisuuksia jää harmittavan usein käyttämättä. Esimerkiksi vuonna 2025 annoimme 1 636 myönteistä kuntoutuspäätöstä, mutta 431 asiakkaalla kuntoutusohjelma ei lähtenyt käyntiin. Tämä on erityisen yleistä silloin, kun olemme myöntäneet kuntoutusoikeuden työkyvyttömyyseläkehakemuksen käsittelyn yhteydessä.
– Kuntoutuksesta ei ole hyötyä, jos sitä ei käytetä. Varsinkin kuntoutustuen aikana tulisi käyttää kaikki keinot ennen kuin tilanne etenee kohti pysyvää työkyvyttömyyseläkettä. Tässä tarvitaan myös meiltä työeläkevakuuttajilta aktiivisempaa otetta kuntoutusten käynnistämiseksi. Jokainen yksittäinen kuntoutuksen käynnistyminen on tärkeä, Sanna Salminen painottaa.
Pilottimme jatkuu vuoden loppuun, ja kerromme sen tuloksista loppuvuodesta.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Sanna SalminenPalvelujohtaja, Kuntoutus- ja työkyvyttömyyseläkepalvelut
Puh:050 599 3671sanna.salminen@varma.fiHanna LeskeläViestintäpäällikkö
Varman hallinto, eläkepalvelut, työkyvyttömyysriskin hallinta, vastuullisuus
Linkit
Keskinäinen työeläkevakuutusyhtiö Varma on vastuullinen ja vakavarainen eläkevarojen sijoittaja. Yhtiö vastaa yksityisellä sektorilla 957 000 henkilön työeläketurvasta. Vuonna 2025 Varman maksutulo oli 6,9 miljardia euroa, ja yhtiö maksoi eläkkeitä 7,7 miljardia euroa. Varman sijoitusten arvo oli maaliskuun 2026 lopussa 67,9 miljardia euroa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Varma
Kutsu toimittajille: Pyramidihuijaus vai kestävä järjestelmä? Eläkeuudistus nostaa sijoittamisen riskiä, riittävätkö eläkkeet nuorille sukupolville?27.5.2026 07:40:04 EEST | Kutsu
Tervetuloa Varman järjestämään taustoittavaan mediatilaisuuteen, jossa keskustelemme eläkeuudistuksesta. Tilaisuus pidetään 11.6. klo 10.30-13.
Värdet på Varmas placeringar förblev stabilt i en orolig marknadsmiljö24.4.2026 09:03:40 EEST | Pressmeddelande
Värdet på Varmas placeringar fortsatte att vara stabilt i januari–mars i en instabil marknadsmiljö. Spridningen över världsdelar och enligt tillgångsslag gav skydd mot konsekvenserna från kriget i Iran, trots att energipristopparna återspeglades i många olika tillgångsklasser.
Varman sijoitusten arvo säilyi vakaana levottomassa markkinaympäristössä24.4.2026 09:03:40 EEST | Tiedote
Varman sijoitusten arvo pysyi vakaana tammi–maaliskuussa poikkeuksellisen epävakaassa markkinaympäristössä. Hajautus maanosittain ja omaisuuslajeittain toi suojaa Iranin sodan vaikutuksilta, vaikka energian hintapiikit heijastuivat laajasti eri omaisuuslajeihin.
Value of Varma’s investments remains stable in an unsettled market24.4.2026 09:03:40 EEST | Press release
Despite an exceptionally unstable market environment, the value of Varma’s investments remained stable in January–March. Diversification across regions and asset classes provided protection against the impacts of the war in Iran, although energy price spikes were broadly reflected in different asset classes.
Työuraeläkehakemukset voimakkaassa kasvussa23.4.2026 09:48:38 EEST | Tiedote
Varmaan tuli vuonna 2025 noin 46 prosenttia edellisvuotta enemmän työuraeläkehakemuksia. Hakemusmäärä oli 211. Kasvu on jatkunut alkuvuonna.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme