Akavan Erityisalat: Humanistinen osaaminen voimavaraksi tekoälyn aikakaudella
11.6.2026 07:49:32 EEST | Akavan Erityisalat | Tiedote
Ihmistieteellistä osaamista tulee hyödyntää monipuolisemmin teknis-taloudellisen osaamisen rinnalla, jotta kykymme ratkaista monitahoisia inhimillisiä haasteita ja kriisejä paranee, Akavan Erityisalat sanoo.
Tämä edellyttää tulevalla hallituskaudella ennakkoluulottomia panostuksia humanistiseen koulutukseen. Maassamme tulee turvata humanististen alojen opetuksen ja tutkimuksen laaja-alainen ja laadukas omavaraisuus.
Akavan Erityisalat edustaa jäsenyhdistyksineen laajasti humanistialojen korkeakoulutettuja.

Akavan Erityisalat nostaa humanistisen osaamisen hyödyntämisen yhdeksi neljästä kärkiteemastaan tulevissa eduskuntavaaleissa.
Koulutusleikkausten sijaan Suomen tulee tulevalla hallituskaudella panostaa laajaan ja laadukkaaseen humanistiseen koulutukseen ja tutkimukseen. Juuri humanistiopinnot valmentavat ihmislähtöisyyteen, monitahoiseen ongelmanratkaisuun sekä ennakointikykyyn, joita Suomi kansallisten ja globaalien kriisien ratkaisemiseen nyt tarvitsee.
– Samalla kun tekoäly korvaa toisteista asiantuntijatyötä, työmarkkinoilla etsitään nyt osaajia, jotka kykenevät kriittiseen ajatteluun, hahmottavat kokonaisuuksia ja tuovat päätöksentekoon kulttuurisia sekä kielellisiä näkökulmia. Haussa on siis humanistista perusosaamista ja ajattelukykyä, jota tekoäly ei voi korvata, sanoo Akavan Erityisalojen puheenjohtaja Pasi Hario.
Haasteena on, että tällä hetkellä maassamme ei arvosteta humanistista osaamista eikä sitä hyödynnetä riittävästi. Humanistiset koulutusalat ovat kärsineet leikkauksista ja korkeakoulutuksemme rahoituskriteereistä, jotka tunnistavat huonosti ihmistieteellisen tutkimuksen hyötyjä ja vaikuttavuutta.
– Digitalisoituvassa maailmassa tekoäly ei voi korvata ihmistä eikä ihmistenvälisyyttä. Teknologiaa tulisi kehittää ja sen vaikutuksia arvioida loppukäyttäjän eli ihmisen näkökulmasta. Tämän onnistuminen edellyttää ihmistieteellistä ajattelua.
– Humanististen alojen osaajat ovat avainasemassa paitsi ratkottaessa monitahoisia kriisejä myös turvattaessa sivistys- ja kansalaisyhteiskuntaa, kriisinkestävyyttä, kielellisiä ja muita ihmisoikeuksia, lukutaitoa ja medialukutaitoa tai eri väestönosien yhdenvertaisuutta, Hario sanoo.
– Myös ilmastonmuutoksen ja muiden kestävyysvajeiden ratkaiseminen vaatii kokonaisuudet huomioon ottavia systeemisiä yksilöiden ja yhteisöjen toimia, ei vain luonnontieteiden teknisiä ratkaisuja. Ihmistieteet tarjoavat keinot tuoda ihmiset yhteen, kartoittaa ongelmien juurisyyt ja valtaistaa yhteisöt ratkomaan ongelmia, Hario sanoo.
Lisätietoja: Pasi Hario, puheenjohtaja, Akavan Erityisalat, puh. 040 630 9106, pasi.hario@akavanerityisalat.fi
***
TULOSSA: Humanistipäivä 23.10.2026
Akavan Erityisalat jäsenyhdistyksineen nostaa humanistista ja ihmistieteellistä osaamista esille Humanistipäivässä Helsingin yliopistolla 23.10.2026.
Päivässä julkistetaan Humanistinen koulutus ja työelämä -tutkimus, jossa selvitetään mm. humanistisen koulutuksen tarjoamia työelämävalmiuksia. Päivä on avoin medialle.
Humanistipäivän teemat:
- Tulevaisuuden humanisti!
- Työ, jolla on merkitystä - humanistin työmarkkinat.
- Ihmistieteet ja yhteiskunnallinen resilienssi.
- Tekoälyn eettinen käyttö humanistisessa työssä.
Katso Humanistipäivän ohjelma ja esiintyjät
Katso Akavan Erityisalojen kaikki eduskuntavaaliteemat
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Anna Joutsenniemi, viestintäpäällikkö, Akavan Erityisalat, puh. 040 525 8582
Pasi Hario, puheenjohtaja, Akavan ErityisalatTutkimusryhmän vetäjä, FM Yleinen historia, MSSc Futures Studies, YAMK Palvelumuotoilu, Ammatillinen opettaja
Puh:040 630 9106pasi.hario@akavanerityisalat.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Akavan Erityisalat
Akavan Erityisalat julkaisi eduskuntavaalitavoitteensa: Työelämää uudistettava ihmisen ehdoilla21.5.2026 07:40:45 EEST | Tiedote
Akavan Erityisalojen eduskuntavaaliteemat vuoden 2027 vaaleihin ovat: Turva, ilo ja luovuus jokaisen työelämään. Kulttuuri ja koulutus hyvinvoinnin moottoreiksi. Humanistinen osaaminen voimavaraksi. Hyvä hallinto Suomen menestystekijäksi.
Akavan Erityisalat: Suomi ei menesty ilman hyvää julkista hallintoa ja vahvaa järjestökenttää23.4.2026 14:15:32 EEST | Tiedote
Hallitus kohdisti kehysriihessä merkittäviä säästöjä valtionhallinnon toimintamenoihin sekä uusia leikkauksia järjestöjen rahoitukseen. Akavan Erityisalat on vakavasti huolissaan päätösten vaikutuksista julkisen sektorin toimintaedellytyksiin, kansalaisten palveluihin ja työelämän kestävyyteen.
Restonomiliitto: Hospitality-ala tarvitsee kasvun edellytyksiä, ei uusia rasitteita20.4.2026 08:29:00 EEST | Tiedote
Akavan Erityisalojen jäsenyhdistys Sure – Suomen Restonomiliitto vaatii, että hallitus näkee kehysriihessä matkailu- ja ravintola-alan kuluerän sijaan kasvun, työllisyyden ja elinvoiman moottorina. Ala luo työpaikkoja, verotuloja ja alueellista veto- ja pitovoimaa kaikkialla Suomessa. Sitä ei saa heikentää veronkiristyksillä tai leikkauksilla, jotka nostavat hintoja ja siirtävät kulutusta pois kotimaisista palveluista.
Akavan Erityisalat: Kehysriihessä on siirryttävä hallitsemattomista leikkauksista tulevaisuutta rakentaviin päätöksiin20.4.2026 08:13:00 EEST | Tiedote
Akavan Erityisalat odottaa kehysriiheltä päätöksiä, jotka vahvistavat suomalaisten tulevaisuususkoa, toimeentuloa ja luottamusta yhteiskuntaan. Julkisen talouden sopeuttaminen on välttämätöntä, mutta sen keinot ratkaisevat: hallitsemattomien hyvinvointia ja sivistystä heikentävien leikkausten sijaan Suomi tarvitsee investointeja osaamiseen, syrjäytymisen ennaltaehkäisyyn ja työkykyyn.
Mielenosoitus Kansallisarkiston Oulun toimipisteen puolesta - Tiedon yhdenvertainen saavutettavuus varmistettava17.4.2026 11:08:56 EEST | Tiedote
Oulussa järjestetään sunnuntaina 19.4.2026 klo 12-15 mielenosoitus Kansallisarkiston Oulun toimipisteen säilyttämisen puolesta. Erityisesti pohjoista Suomea palvelevaan Oulun toimipisteeseen on keskitetty arkistoaineistoa Pohjois-Pohjanmaalta, Kainuusta ja Lapista. Aineistot aiotaan siirtää Mikkeliin. Akavan Erityisalat ja sen jäsenyhdistykset, Tiedon- ja arkistonhallinnan ammattiyhdistys TAAY ja Museo- ja kulttuuriperintöalan ammattiliitto MAL vastustavat Kansallisarkiston toimipisteiden lakkauttamisia ja allekirjoittavat 19.4. järjestettävän mielenilmauksen vetoomuksen. - Kansallisarkiston alueellisen palveluverkon karsiminen kaventaa huolestuttavasti sekä tutkijoiden että kansalaisten pääsyä kansalliseen muistitietoomme. Kaikkea ei voi digitoida. Tarvitaan ratkaisuja, jotka turvaavat myös fyysisen aineiston saatavuuden eri puolilla maata, ammattiliitot painottavat.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme