Media-akkreditointi: Salibandymiehet kohtaavat Tshekin Tampereella ja Eerikkilässä
3.6.2026 12:38:21 EEST | Suomen Salibandyliitto ry | Tiedote
Joulukuun MM-kotikisoihin valmistautuva Suomen miesten salibandymaajoukkue kohtaa Tshekin tuplamaaottelussa 12.-13.6.2026 Tampereella ja Eerikkilässä. Edellisen kerran Suomen miesten maajoukkue on nähty kotiyleisön edessä lokakuussa 2024.
Perjantain maaottelu pelataan Tampereella Kauppi Sports Centerissä, joka toimii MM-kisojen areenana alkusarjassa Hakametsän jäähallin ohella. Lauantaina pelipaikkana on Eerikkilän urheiluopiston monitoimihalli.
Suomi-Tshekki-maaottelut
Pe 12.6. klo 16.00 Suomi–Tshekki, Kauppi Sports Center
La 13.6. klo 10.30 Suomi–Tshekki, Eerikkilän urheiluopiston monitoimihalli
Akkreditointi Tshekki-maaotteluihin
Akkreditointia varten pyydämme median edustajia ilmoittamaan saapumisestaan maaotteluihin:
Viestintäjohtaja Jussi Ojala
jussi.ojala@salibandy.fi
040 777 4831.
Tshekki-otteluilla on oma merkittävä osansa miesten maajoukkueelle arvokisavuotena. Kisa pelipaikoista MM-joukkueeseen käy kuumana ja maailman valioihin lukeutuva Tshekki tarjoaa hyvän tilaisuuden Suomen valmennukselle niin omien pelaajien kuin vastustajan tarkkailuun.
Suomen kahden maalivahdin ja 20 kenttäpelaajan ryhmässä on kaksi debytanttia. He ovat OLS:n puolustaja Eetu Ijäs sekä Oilersin hyökkääjä Markus Markkola.
Lue: Suomen miehet Tshekki–otteluihin nimetty – mukana kaksi ensikertalaista
Suomen miesten salibandymaajoukkue on nähty kaukalossa varsin säästeliäästi sitten joulukuussa 2024 saavutetun maailmanmestaruuden. Viimeisimmät maaottelut ovat viime vuoden marraskuulta, ja kotiyleisön edessä Suomen miehet ovat pelanneet lokakuussa 2024, kun neljän kärkimaan turnaus järjestettiin Turussa ja Raumalla.
Kesäkuun Tshekki-maaotteluiden jälkeen miesten maajoukkueen seuraava kotimaan tapahtuma on lokakuussa Kokkolassa pelattava kolmen maan turnaus.
Lue myös:
Kokkolaan miesten maaottelutapahtuma – Kokkola Areena isännöi lokakuussa Suomea, Ruotsia ja Latviaa
Eerikkilän ja salibandyn yhteistyö jatkuu kotikisoissa – “Kunnia-asia olla mukana”
Miesten salibandymaajoukkueen tapahtumat 2026
12.–13.6. Suomi-Tshekki-maaottelut, Tampere ja Eerikkilä
2.–6.9. Euro Floorball Tour (Suomi, Ruotsi, Sveitsi, Tshekki), Chomutov, Tshekki
14.–18.10. Kolmen maan turnaus (Suomi, Ruotsi, Latvia), Kokkola
27.–29.11. MM-viimeistelyleiri (Eerikkilä)
5.–13.12. MM-kisat (Tampere)
Yhteyshenkilöt
Jussi OjalaViestintäjohtaja
Puh:040 777 4831jussi.ojala@salibandy.fiTietoja julkaisijasta
Salibandy on yksi Suomen suurimmista urheilulajeista. Haluamme luoda liikettä, joka synnyttää elämyksiä, hyvinvointia ja menestystä. Salibandyllä ja sählyllä on Suomessa yhteensä noin 400 000 harrastajaa. Rekisteröityneitä pelaajia ja harrastajia on yli 50 000.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Salibandyliitto ry
Salibandymiehet kesäkuun Tshekki-otteluihin valittu26.5.2026 10:51:45 EEST | Tiedote
Kotimaassa nähdään kesäkuussakin huippusalibandya, kun Suomen ja Tshekin miehet iskevät yhteen 12.6. Kauppi Sports Centerissä Tampereella sekä 13.6. Eerikkilän urheiluopistolla. Kyseessä on samalla joulukuun MM-kotikisojen kakkosareenan koeponnistus. Ottelut nähdään suorina myös SalibandyTV:ssä.
Mauri Kunnas innostui salibandystä – piirsi MM-kisoille kettu-maskotin11.5.2026 12:27:36 EEST | Tiedote
Salibandyn MM-kotikisat 2026 ja 2027 saavat oman virallisen kisamaskottinsa. Maskotin on piirtänyt kirjailija ja kuvittaja Mauri Kunnas. Hän on yksi Suomen kansainvälisesti tunnetuimmista ja rakastetuimmista lastenkirjailijoista.
Ruotsi kaatui jatkoajalla – Suomen U19-naiset juhlivat MM-kultaa!10.5.2026 19:31:58 EEST | Tiedote
Suomen U19-naiset voittivat Italiassa kaikkien aikojen kolmannen maailmanmestaruutensa, kun Ruotsi kaatui loppuottelussa 4-3 Jenna Potinojan jatkoaikamaalilla. Suomi oli tullut varsinaisen peliajan viimeisellä minuutilla tasoihin ilman maalivahtia.
Zara Gauffin-Kauste iski jatkoajalla – Suomen nuoret MM-finaaliin9.5.2026 19:14:02 EEST | Tiedote
Suomen U19-naiset etenivät Italiassa huomiseen ikäluokan MM-finaaliin kaatamalla Tshekin jatkoajalla 6-5. Suomi nousi kahden maalin tappioasemasta tasoihin ja lopulta voittoon Zara Gauffin-Kausteen jatkoaikamaalilla.
Suomen U19-naiset puhtaalla pelillä MM-välieriin8.5.2026 13:13:49 EEST | Tiedote
Suomen U19-naiset selvittivät MM-alkulohkonsa Italian Lignano Sabbiadorossa puhtaalla pelillä, kun Puola kaatui aamupäiväottelussa murskalukemin 13-0. Suomen vastustaja huomiseen välierään ratkeaa iltaottelussa Sveitsi–Tshekki.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme