Väitös: itsekorjautuva ja venyvä elektroniikka avaa uusia mahdollisuuksia tulevaisuuden laitteille
8.6.2026 06:56:00 EEST | Oulun yliopisto | Tiedote
Oulun yliopistossa väittelevän Ahmed Albeltagin tutkimus tuo merkittävää uutta tietoa itsekorjautuvien ja venyvien elektronisten materiaalien kehittämiseen. Tutkimus vastaa kasvavaan tarpeeseen kehittää elektroniikkaa, joka on joustavaa, kestävää ja mukautuu vaativiin käyttöolosuhteisiin.

Tällaisia ratkaisuja hyödynnetään esimerkiksi pehmeässä robotiikassa, puettavassa elektroniikassa sekä bioelektronisissa sovelluksissa, jotka voivat kiinnittyä suoraan ihoon tai kudoksiin. Erityisen kiinnostava kehityssuunta on itsekorjautuvuus: tulevaisuudessa laitteet eivät rikkoudu pysyvästi, vaan pystyvät korjaamaan itseään ja jatkamaan toimintaansa vaurioiden jälkeen.
Väitöstutkimuksessaan Ahmed Albeltagi kehitti pehmeisiin ja venyviin materiaaleihin perustuvaa elektroniikkaa, joka toimii luotettavasti myös venytettyinä ja kosteissa olosuhteissa. Keskeinen läpimurto oli spontaanisti itsekorjautuvan ja sähköä johtavan nestemetallielastomeerin (ECLME) kehittäminen. Kyseinen materiaali yhdistää venyvyyden, sähkönjohtavuuden ja kyvyn palautua vaurioista itsestään.
Materiaalin avulla voidaan toteuttaa sähköisiä johdotuksia ja komponentteja viestintään, mittaukseen ja signaalinsiirtoon, samalla yksinkertaistaen merkittävästi elektroniikan valmistusta ja kokoonpanoa.
Tutkimuksessa valmistettiin myös kokonaisia toimivia prototyyppejä hyödyntäen kehitettyjä materiaaleja.
“Rakensimme useita toimivia itsekorjautuvia laitteita, kuten LED‑näyttöjä, paristolla toimivia LED‑ratkaisuja, RF-siirtolinjoja sekä UHF RFID ‑antenneja. Lisäksi materiaalien itsekiinnittyvyys mahdollistaa komponenttien liittämisen ilman erillisiä liimoja, mikä yksinkertaistaa valmistusta merkittävästi,” kertoo väitöskirjatutkija diplomi-insinööri Ahmed Albeltagi.
Laitteita testattiin erilaisissa olosuhteissa, kuten toistuvassa venytyksessä sekä vaurioittamisen ja itsekorjautumisen jälkeen. Tulokset osoittavat materiaalien olevan erittäin lupaavia tulevaisuuden elektroniikassa.
“Tulosten perusteella materiaalit soveltuvat erityisen hyvin puettavaan elektroniikkaan, pehmeään robotiikkaan sekä sovelluksiin, joissa laitteet ovat vuorovaikutuksessa ihmisen kehon kanssa. Samalla näemme, että lisätutkimusta tarvitaan vielä materiaalien, rakenteiden ja toimintojen välisen vuorovaikutuksen ymmärtämiseksi,” sanoo työtä ohjannut dosentti Jari Hannu Oulun yliopiston mikroelektroniikan tutkimusyksiköstä.
Itsekorjautuvat materiaalit voivat tulevaisuudessa vähentää elektroniikkajätettä ja pidentää laitteiden käyttöikää merkittävästi. Kehitetty teknologia tarjoaa uusia mahdollisuuksia rakentaa entistä kestävämpiä, luotettavampia ja ympäristön kannalta parempia ratkaisuja nopeasti kasvavalle elektroniikan alalle.
Diplomi-insinööri Ahmed Albeltagi väittelee Oulun yliopistossa maanantaina 8.6. klo 12 alkaen otsikolla Pehmeät materiaalit venyviin ja itsekorjautuviin elektronisiin sovelluksiin. Väitöstilaisuutta voi seurata myös etänä.
Polaaristen dielektrimateriaalien kansainvälinen konferenssi Oulussa
Eurooppalainen polaaristen dielektristen materiaalien sovelluksiin keskittyvä konferenssi ECAPD 2026 on parhaillaan menossa Oulun yliopistossa (7.–10.6.). Tapahtuma kokoaa yhteen tutkijoita, insinöörejä ja teollisuuden asiantuntijoita eri puolilta maailmaa jakamaan uusinta tutkimustietoa ja keskustelemaan alan tulevaisuudesta.
Konferenssin teemana on Next-generation polar dielectricians, ja se korostaa erityisesti nuorten tutkijoiden roolia alan kehityksessä. Ohjelma sisältää luentoja, esityksiä, työpajoja ja posterisessioita, joissa käsitellään polaaristen dielektristen materiaalien ominaisuuksia, sovelluksia ja uusia teknologioita. Tapahtuma tarjoaa myös mahdollisuuden kansainväliseen verkostoitumiseen ja yhteistyön rakentamiseen.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Ville WittenbergViestintäasiantuntija
Tiedeviestintä: tekniikan alat, tieto- ja sähkötekniikka, 6G Flagship, 6G-testikeskus (NATO DIANA)
Kuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta
Oulun yliopisto on monitieteinen, kansainvälisesti toimiva tiedeyliopisto. Tuotamme uutta tietoa ja ratkaisuja kestävämmän tulevaisuuden rakentamiseksi sekä koulutamme osaajia muuttuvaan maailmaan. Tärkeimmissä yliopistovertailuissa Oulun yliopisto sijoittuu kolmen prosentin kärkeen maailman yliopistojen joukossa. Meitä yliopistolaisia on noin 19 000.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Oulun yliopisto
Kansainvälinen turvallisuustapahtuma Arctic Security Forum tuo Ouluun korkean profiilin asiantuntijoita8.6.2026 10:43:15 EEST | Tiedote
Oulun yliopiston isännöimä Arctic Security Forum -tapahtuma vastaa arktisen yhteistyön syventämisen tarpeeseen kokoamalla tutkijoita, yrityksiä, päättäjiä ja puolustusalan asiantuntijoita 16.–17. kesäkuuta keskustelemaan ja suunnittelemaan pohjoismaista, arktisen turvallisuuden yhteistyötä.
Erittäin uhanalaisia lintuja pelastettu Oulun yliopistossa – kuoriutuneet poikaset vapautetaan luontoon8.6.2026 05:06:00 EEST | Tiedote
Oulun yliopiston tutkijat ovat pelastaneet erittäin uhanalaisen etelänsuosirrin munia keinohaudontaan laboratorioon. Poikaset ovat nyt kuoriutuneet, ja niiden vahvistuttua linnut palautetaan takaisin Perämeren rannikolle.
Kimalaiset ratkaisevat ongelmia kuin kädelliset – uusi tutkimus haastaa käsityksiä eläinten älykkyydestä5.6.2026 05:06:00 EEST | Tiedote
Uusi tutkimus osoittaa, että kimalaiset pystyvät ratkaisemaan ongelmia, joita ne eivät ole aiemmin kohdanneet. Tulos haastaa käsityksen, jonka mukaan spontaani ongelmanratkaisu on vain ihmisten ja muiden suuriaivoisten selkärankaisten ominaisuus.
Kestävän kaivosteollisuuden ratkaisut esiin Oulun yliopiston tapahtumassa4.6.2026 06:47:00 EEST | Tiedote
Oulun yliopisto järjestää Linnanmaan kampuksella kansainvälisen Xplorer 2026 Oulu – Redesign Mining -tapahtuman, joka kokoaa yhteen tutkijat, asiantuntijat, yritykset ja suuren yleisön tarkastelemaan kestävän kaivosteollisuuden tulevaisuutta. Tapahtuma koostuu kahdesta osasta: 9.6. on kaikille avoin yleisöpäivä ja 10.–11.6. tieteellinen konferenssi.
Lähes puolella kotihoidon yli 65-vuotiaista heikentynyt näkö tai kuulo – jo lievät aistivajeet yhteydessä toimintakyvyn laskuun4.6.2026 05:50:00 EEST | Tiedote
Näön ja kuulon heikentyminen on yleistä kotihoidon ikääntyneillä asiakkailla, ja vaikutukset näkyvät arjessa. Aistivajeiden parempi tunnistaminen ja hoito voisi tukea ikääntyneiden kotona asumista.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme