Yli 10 000 suomalaista vaatii EU:lta toimia lasten suojelemiseksi verkossa
8.6.2026 07:02:00 EEST | Pelastakaa Lapset ry | Tiedote
10 255 ihmistä vaatii Euroopan unionia ryhtymään viipymättä toimiin lasten suojelemiseksi seksuaaliväkivallalta. Tällä hetkellä EU:ssa puuttuu lainsäädäntö, jonka avulla verkossa voitaisiin havaita lapsiin kohdistuvaa seksuaaliväkivaltaa. Pelastakaa Lapset luovutti vetoomuksen Euroopan komission digikomissaari Henna Virkkuselle.

Arvioiden mukaan jopa joka viides lapsi Suomessa kohtaa seksuaaliväkivaltaa verkossa. Euroopan Unioni päätti huhtikuussa olla jatkamatta väliaikaista asetusta, joka avulla internetin palveluntarjoajat pystyivät alustoillaan tunnistamaan lapsiin kohdistuvaa seksuaaliväkivaltaa. Päätöksen myötä yritysten mahdollisuudet havaita ja ilmoittaa lapsiin kohdistuvista rikoksista heikkenivät merkittävästi.
– Ilman toimivaa lainsäädäntöä verkkopalveluntarjoajilla ja viranomaisilla ei ole riittäviä keinoja puuttua rikoksiin. Tämä lisää riskiä, että yhä useampi lapsi joutuu seksuaalirikoksen kohteeksi, Pelastakaa Lasten yhteiskuntasuhdejohtaja Veli Liikanen sanoo.
Lainsäädännön puuttuminen heikentää lasten turvallisuutta
Vuosia jatkuneista neuvotteluista huolimatta EU ei ole saanut aikaan pysyvää lainsäädäntöä, jonka nojalla lapsiin kohdistuvaa seksuaaliväkivaltaa voitaisiin kattavasti havaita verkossa.
Pelastakaa Lapset on tehnyt vuosien ajan vaikuttamistyötä asian eteen. Huhtikuussa avattu vetoomus keräsi neljässä viikossa yli 10 000 allekirjoitusta.
– On merkittävää, että näin moni ihminen haluaa puolustaa lasten turvallisuutta verkossa. Viesti päättäjille on selkeä: lapsia on suojeltava, eikä nykytilanne ole hyväksyttävä, Veli Liikanen sanoo.
Vetoomus luovutettiin EU-päättäjille
Pelastakaa Lapset luovutti lauantaina (6.6.) vetoomuksen digikomissaari Henna Virkkuselle sekä Suomen europarlamentaarikoille.
Vetoomuksessa muistutetaan, että EU:n jäsenvaltiot ovat sitoutuneet suojelemaan lapsia kaikilta väkivallan muodoilta YK:n lapsen oikeuksien sopimuksen mukaisesti.
Järjestö vaatii, että EU säätää viipymättä pysyvän lainsäädännön lasten suojelemiseksi verkossa, viranomaisille turvataan riittävät keinot rikosten havaitsemiseksi ja lasten oikeus turvallisuuteen asetetaan etusijalle myös digitaalisessa ympäristössä.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Veli LiikanenYhteiskuntasuhdejohtajaPelastakaa Lapset ry
Puh:050 408 3981veli.liikanen@pelastakaalapset.fiAnna-Kaisa CronstedtViestinnän asiantuntijaPelastakaa Lapset ry
Kotimaan teemat: lapsiperheköyhyys, perheiden varhainen tuki, pakolais- ja valmiustyö, vapaaehtoistyö ja lasten osallisuus (betjänar även på svenska)
Pelastakaa Lapset ry
Pelastakaa Lapset on maailman johtava sitoutumaton lapsijärjestö ja lastensuojelun ammattilainen. Turvaamme jokaisen lapsen oikeuden elämään, suojeluun, oppimiseen ja osallisuuteen Suomessa ja maailmalla. Meillä on yli sadan vuoden kokemus lapsen oikeuksien edistämisestä. Tuomme lapset ja aikuiset yhteen rakentamaan pysyvästi parempaa tulevaisuutta. Koska lasten tulevaisuus alkaa nyt.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Pelastakaa Lapset ry
Yli 74 000 lasta Gazassa vaarassa kärsiä akuutista aliravitsemuksesta – humanitaarisen avun merkitys kriittinen24.7.2026 05:06:00 EEST | Tiedote
Juuri ilmestyneen raportin mukaan yli 74 000 alle viisivuotiasta lasta Gazassa tulee kärsimään akuutista aliravitsemuksesta huhtikuuhun 2027 mennessä. Uudet tiedot osoittavat, että Gazan humanitaarinen tilanne on edelleen katastrofaalinen ja että lapset kantavat kriisin raskaimman taakan, kertoo Pelastakaa Lapset.
Pelastakaa Lapset: Israelin joukot ovat surmanneet heinäkuussa ainakin 19 palestiinalaislasta23.7.2026 05:05:00 EEST | Tiedote
Israelin joukot ovat surmanneet miehitetyllä Palestiinalaisalueella heinäkuun aikana ainakin 19 palestiinalaislasta, kertoo Pelastakaa Lapset. Tämän viikon tiistaina Gazassa kuoli järjestön mukaan neljä lasta. Iskut ovat jatkuneet alueella lähes päivittäin tulitauosta huolimatta.
Ebolaepidemia on vaatinut jo yli 180 lapsen hengen Kongon demokraattisessa tasavallassa22.7.2026 05:05:00 EEST | Tiedote
Kongon demokraattisen tasavallan itäosissa riehuva ebolaepidemia on vaatinut jo ainakin 189 lapsen hengen. Tuhannet lapset elävät pelon, surun ja trauman keskellä sen jälkeen, kun he ovat joutuneet todistamaan sairautta ja kuolemaa omissa yhteisöissään, kertoo Pelastakaa Lapset.
Pelastakaa Lapset: Lasten määrä sodan uhreina Ukrainassa korkeimmillaan sitten huhtikuun 202215.7.2026 13:57:24 EEST | Tiedote
Ukrainassa lasten määrä sodan uhreina on jälleen voimakkaassa kasvussa, varoittaa Pelastakaa Lapset. Kesäkuussa lapsia kuoli tai loukkaantui enemmän kuin minään kuukautena sitten kevään 2022.
Tilanne Sudanissa pahenee: Yli 5 500 lasta joutunut pakenemaan taisteluita Obeidissa7.7.2026 12:16:10 EEST | Tiedote
Pelastakaa Lasten mukaan noin 11 000 ihmistä on joutunut jättämään kotinsa Sudanin Obeidin kaupungissa. Heistä yli 5 500 on lapsia, ja tuhansien muiden arvioidaan olevan vaarassa joutua pakenemaan.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme