Sosiopaatti ja hyvinvointivaikuttaja ottavat mittaa toisistaan Tatiana Elfin uutuustrillerissä Mestari
10.6.2026 08:15:00 EEST | Into Kustannus | Tiedote
Viehättävä sosiopaatti Rebekka Nummi teki viime vuonna lähtemättömän vaikutuksen jännityskirjallisuuden lukijoihin. Huijari sai poikkeuksellista kiitosta ja nappasi Vuoden esikoisdekkari -ehdokkuuden. Sarjan toisessa osassa Rebekka soluttautuu menestyneen hyvinvointivaikuttajan lähipiiriin ja ajautuu hengenvaaralliseen manipulointipeliin.

Palkitun tv-käsikirjoittajan esikoisdekkari hurmasi viime vuonna niin lukijat kuin kriitikotkin. Nyt Mestari jatkaa tarinaa siitä, mihin Huijari jäi. Luvassa on jälleen piinaavaa jännitystä, yllätyskäänteitä ja romantiikkaa.
Sosiopaatiksi itsensä tunnistava Rebekka Nummi soluttautuu hyvinvointivaikuttaja Ellan lähipiiriin etsiessään keinoa lievittää pahimpia impulssejaan. Hän värvää konsultikseen kuuluisan profiloijan Henrin, joka ymmärtää harvinaisen hyvin pimeää mieltä.
Rebekan toimista kiinnostuu myös rikostutkija Saku. Häntä kiehtoo nainen, joka on täysin erilainen kuin kukaan muu: pelottava ja hurmaava yhtä aikaa.
Suljetulla hyvinvointiretriitillä Rebekka huomaa olevansa keskellä manipulointipeliä. Jännitys tihenee tikittäväksi, kun hän yrittää paljastaa hengenvaarallisia lankoja vetelevän mestarin. Rebekan on tehtävä valinta: antaako jonkun muun kuolla – vai ylittääkö raja, jolta ei ole paluuta.
”Poikkeuksellinen päähenkilö luo jännitettä ja antaa mahdollisuuksia. Elf tarttuu niihin hienosti.” – Keskisuomalainen Huijarista
Mestari on nyt saatavissa kirjakaupoista ja lukuaikapalveluista. Äänikirjan lukee Mimosa Willamo.
Tatiana Elf on helsinkiläinen kirjailija ja käsikirjoittaja. Hän on erikoistunut rikosdraamoihin ja kirjoittanut muun muassa Syke- ja Roba-televisiosarjoja. Hän on myös luonut sarjat Karkurit ja Keisari Aarnio, joista jälkimmäinen voitti parhaan TV-draamasarjan Venla-palkinnon. Elf on koulutukseltaan psykologian ja sosiologian kandidaatti sekä filosofian maisteri.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Maria Rossiviestintäpäällikkö
Puh:0400 846 087maria.rossi@intokustannus.fiKuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Into on itsenäinen kustantamo, joka julkaisee uutta avaavaa ja näkökulmia avartavaa laadukasta kirjallisuutta yksin ja yhteistyössä muiden tahojen kanssa. Tutustu kesän ja syksyn 2026 katalogiimme tästä
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Into Kustannus
Innon keväässä 2027 jännitystä, suuria tunteita ja uusia tapoja kuunnella maailmaa7.10.2026 10:00:00 EEST | Tiedote
Into Kustannuksen kevään 2027 kirjoissa kuljetaan suurvaltapolitiikan ja rikosten maailmasta rakkauden ja luonnon monisyisiin maastoihin, kiehtoviin elämäntarinoihin ja vedenalaiseen äänimaailmaan. Kevään uutuudet tarjoavat sekä koukuttavaa viihdettä että kirjoja, jotka auttavat ymmärtämään muuttuvaa maailmaa.
KUTSU MEDIALLE: Astu valaiden maailmaan ja koe maailman ensimmäinen immersiivinen valaskirja6.10.2026 12:29:08 EEST | Tiedote
Ryhävalaiden laulu ympäröi kuulijan ensi kertaa kolmiulotteisesti Helsingin Kirjamessuilla Genelec Experience Loungessa, torstaina 22.10. klo 10.30, ennen kuin se avautuu messuyleisölle.
Pienet ilot kannattelevat, kun maailma painaa – Eppu Nuotio ja Sanna Pelliccioni tekivät kirjan glimmereistä30.9.2026 09:00:07 EEST | Tiedote
Kun ahdistavat uutiset ja jatkuva kiire vetävät maton alta, pienet ilon hetket auttavat jaksamaan. Kirjailija Eppu Nuotion ja kuvittaja Sanna Pelliccionin Glimmereitä – Pienten ilojen kirja poimii esiin ohikiitäviä valonvälähdyksiä.
Idris Elban odotettu esikoistrilleri ilmestyy kaikkialla maailmassa 20.5.2027 – Suomessa sen julkaisee Into Kustannus23.9.2026 12:24:19 EEST | Tiedote
Into Kustannus julkaisee näyttelijä ja monilahjakkuus Idris Elban sekä menestyskirjailija Adam Hamdyn kirjoittaman jännitysromaanin Exiles (suomenkielinen nimi vahvistuu myöhemmin) 20. toukokuuta 2027. Kirja julkaistaan Suomessa samanaikaisesti kansainvälisen maailmanensi-illan kanssa.
Elaf Ali ja Arne Dahl saapuvat Helsingin Kirjamessuille23.9.2026 07:41:28 EEST | Tiedote
Into Kustannus tuo Helsingin Kirjamessuille Pohjoismaiden arvostetuimpiin rikoskirjailijoihin lukeutuvan Arne Dahlin sekä omaelämäkerrallisella kunniasortoa käsittelevällä kirjallaan useita palkintoja voittaneen Elaf Alin. Lisäksi espanjalainen Alana S. Portero osallistuu messuille etäyhteyden kautta. Innon kotimaiset tähdet esiintyvät messuilla noin 40 ohjelmanumerossa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

