Metsäteollisuus ry

Metsäteollisuuden tuotanto ja vienti laskivat 2026 ensimmäisellä neljänneksellä

8.6.2026 11:31:22 EEST | Metsäteollisuus ry | Tiedote

Jaa

Kuluvan vuoden ensimmäisellä neljänneksellä metsäteollisuuden markkinatilanne pysyi heikkona ja metsäteollisuustuotteiden kysyntä vaimeana. Maailmantalouden näkymät vuodelle 2026 ovat heikentyneet kevään aikana. Geopoliittinen epävarmuus, Ukrainan sodan jatkuminen ja Lähi-idän kriisi ovat nostaneet energian, logistiikan ja raaka-aineiden hintoja, hidastaneet kysynnän elpymistä ja vaimentaneet maailmankaupan kasvua.

Metsäteollisuuden vuoden 2026 ensimmäisen neljänneksen tuotanto
Metsäteollisuuden vuoden 2026 ensimmäisen neljänneksen tuotanto

Tuotantomäärät laskivat

Kaikkien päätuoteryhmien tuotanto laski suhteessa edellisvuoden vastaavaan neljännekseen. Paperia tuotettiin Suomessa vuoden ensimmäisellä neljänneksellä 0,82 miljoonaa tonnia. Tuotantomäärä laski 0,1 prosenttia verrattuna vuoden 2025 vastaavaan ajanjaksoon. Kartongin tuotantomäärät laskivat vastaavasti 8,7 prosenttia vuodentakaiseen verrattuna. Kartonkia tuotettiin yhteensä 0,96 miljoonaa tonnia. Sellua tuotettiin 2,1 prosenttia vähemmän kuin vuosi sitten vastaavalla neljänneksellä, yhteensä 2,04 miljoonaa tonnia.

Sahatavaran tuotantomäärät Suomessa laskivat myös edellisvuoteen verrattuna. Sahatavaraa tuotettiin 2,88 miljoonaa kuutiometriä, mikä on 6,3 prosenttia vähemmän edellisvuoden vastaavaan ajanjaksoon nähden.

Metsäteollisuustuotteiden vienti vuoden takaista alempana

Tullin uusimpien ulkomaankauppatilastojen mukaan metsäteollisuustuotteiden viennin arvo oli vuoden ensimmäisellä neljänneksellä 3,0 miljardia euroa. Massa- ja paperiteollisuuden vienti oli arvoltaan 2,2 miljardia euroa ja puutuoteteollisuuden 0,8 miljardia euroa. Yhteensä metsäteollisuuden viennin arvo laski ensimmäisellä neljänneksellä 12,7 prosenttia edellisvuoden vastaavasta ajankohdasta. Tämä johtui erityisesti sellun ja paperin viennin arvon laskusta.

Suhdannetilanne pysyi heikkona alkuvuonna

Vuoden ensimmäinen kvartaali ei tuonut helpotusta metsäteollisuuden suhdannetilanteeseen ja lähitulevaisuuden näkymiin. Maailmantalouden epävarmuus painaa paperi-, kartonki- ja sellumarkkinoita ja rakennusmarkkinoiden edelleen heikko suhdanne ja vaisut näkymät haastavat sahatavaran tuottajia.

Vuoden 2026 ensimmäinen neljännes jäi metsäteollisuudessa vaisuksi, kun globaali kysyntä pysyi matalana ja epävarmuus maailmalla jatkui. Samalla ala on vahvistanut kilpailukykyään, kun kustannuksia on sopeutettu, tuotantoa tehostettu ja investointeja viety eteenpäin. – Suhdannekäänteen odottamisen varaan emme voi jämähtää, vaan meidän suomalaisten on laajemminkin käärittävä hihat kasvun aikaansaamiseksi, toteaa Metsäteollisuus ry:n pääekonomisti Maarit Lindström.

Tutustu metsäteollisuuden Kasvun paikka! -tavoitteisiin seuraavalle hallituskaudelle.

Mikäli kiinnostuit aiheesta enemmän, voit tarkastella metsäteollisuuden tuotannon ja viennin kehitystä pidemmältä ajalta alla olevien linkkien kautta.

Metsäteollisuuden tuotannon kehitys »

Metsäteollisuuden viennin kehitys »

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Metsäteollisuuden vuoden 2026 ensimmäisen neljänneksen tuotanto
Metsäteollisuuden vuoden 2026 ensimmäisen neljänneksen tuotanto
Lataa

Linkit

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Metsäteollisuus ry

Puukauppa vilkastui kolmannella neljänneksellä6.10.2026 12:00:00 EEST | Tiedote

Metsäteollisuus ry:n jäsenyritykset ostivat heinä-syyskuussa puuta yksityismetsistä 5,4 miljoonaa kuutiota. Ostomäärä oli 13 prosenttia suurempi kuin vuoden 2025 vastaavalla ajanjaksolla. Viiden edellisvuoden vastaavan ajankohdan keskiarvoon verrattuna puukauppa jäi kuitenkin reilun viidenneksen pienemmäksi. Kolmannella vuosineljänneksellä kuitupuun ostomäärä oli 2,5 miljoonaa kuutiota ja tukkipuun 2,2 miljoonaa kuutiota. Viiden edellisvuoden keskiarvoon verrattuna kuitupuun ostot jäivät hieman yli neljänneksen ja tukkipuun ostot vajaan kolmanneksen pienemmiksi. ‍Kantohinnat pysyivät korkealla tasolla Kantohinnat säilyivät heinä-syyskuussa pääosin edellisneljänneksen tasolla. Mänty- ja kuusitukin sekä koivutukin hinnat pysyivät lähes ennallaan, kun taas kuitupuun kantohinta laski keskimäärin kaksi prosenttia edellisestä neljänneksestä. Kantohinnat ovat kuitenkin edelleen korkealla tasolla. Mänty- ja kuusitukin hinnat ovat 15–16 prosenttia korkeammat kuin vuonna 2022 keskimäärin. Koivut

Kutsu: webinaari suometsien vesienhallinnasta 15.10.202623.9.2026 11:22:49 EEST | Kutsu

Suometsillä on merkittävä rooli puuntuotannon, ilmastotavoitteiden ja vesiensuojelun kannalta. Miten metsänomistaja tai metsäalan ammattilainen tunnistaa, milloin suometsän kuivatus on riittävä ja milloin toimenpiteitä tarvitaan? Näihin kysymyksiin vastataan Kohti uutta suometsätaloutta -koulutuswebinaarissa torstaina 15.10.2026 klo 9.00–10.30. Webinaarissa esitellään uusinta tutkimustietoa suometsien vesitaloudesta sekä käytännön ratkaisuista, joilla voidaan tukea metsien kasvua, vähentää vesistökuormitusta ja hillitä kasvihuonekaasupäästöjä. Koulutusten sisällöstä vastaavat Helsingin yliopiston metsätieteen asiantuntijat. Webinaari on suunnattu metsänomistajille, metsäalan ammattilaisille ja kaikille suometsien hoidosta kiinnostuneille. Aika: torstai 15.10.2026 klo 9.00–10.30 Paikka: verkkotapahtuma Lisätiedot ja ilmoittautuminen: https://www.lyyti.in/suometsan-vesienhallinta-151026 Webinaari on osa Kohti uutta suometsätaloutta -hanketta, jonka tavoitteena on tuoda tutkimustietoa käy

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye