Nato-jäsenyyden taloudellisia vaikutuksia ei ole esitetty riittävän läpinäkyvästi
9.6.2026 06:45:00 EEST | VTV Valtiontalouden tarkastusvirasto | Tiedote
Suomen Nato-jäsenyyteen liittyvä valmistelu ja päätöksenteko on ollut kokonaisuutena toimivaa. Nato-jäsenyyden valtiontaloudellisia vaikutuksia on arvioitu vaihtelevasti ja kustannusten kehitystä on vaikea seurata julkisesti saatavilla olevien tietojen pohjalta.

Nato-jäsenyys aiheuttaa valtiolle huomattavia suoria ja epäsuoria kustannuksia. Liittymisvaiheessa hallitus arvioi, että suorat kustannukset ovat 70–100 miljoonaa euroa vuodessa. Naton velvoitteiden toimeenpanosta aiheutuvat epäsuorat kustannukset ovat huomattavasti tätä suuremmat. Niistä ei kuitenkaan ollut liittymisvaiheessa arviota päätöksentekijöiden käytössä.
Valtiontalouden tarkastusviraston (VTV) mukaan julkisesti saatavilla olevan tiedon pohjalta on vaikea muodostaa kokonaiskuvaa Nato-jäsenyyteen liittyvien kustannusten määrästä ja kehittymisestä jäsenyyden aikana. Tietoja kustannuksista esitetään valtion talousarvioesityksissä ja julkisen talouden suunnitelmissa.
Jatkossa Natoon liittyvät kustannukset sisältyvät pääosin puolustuksen kasvaviin määrärahoihin, eikä niitä ole tarkoituksenmukaista erottaa omana kokonaisuutenaan kansallisen puolustuksen kustannuksista.
”Natosta aiheutuvien velvoitteiden toimeenpanoon tulee kuitenkin etsiä kustannustehokkaita ratkaisuja, mikä edellyttää valtiontaloudellisten vaikutusten arviointia ja läpinäkyvää esittämistä”, kertoo ylitarkastaja Juho-Matti Paavola.
Valmistelu ja informointi toimivat pääosin hyvin
Tarkastuksen mukaan Nato-jäsenyyden myötä valtionhallintoon muodostetut rakenteet ovat mahdollistaneet Nato-asioiden käsittelyn ja päätöksenteon, mutta niistä löytyy myös kehitettävää. Parhaillaan on käynnissä Nato-asioita koskevien käytäntöjen ja lainsäädännön kehittämistarpeiden arviointi parlamentaarisessa työryhmässä.
Tarkastuksessa todettiin, että valtionhallinto on tuottanut pääosin riittävästi tietoa päätöksenteon pohjaksi ja valtioneuvosto on informoinut eduskuntaa riittävästi Natoon liittyvistä asioista. Kuitenkin Nato-asioiden valmistelussa eri toimijoiden kesken on haasteita.
”Eduskunta on saanut valtioneuvostolta säännönmukaisesti ja runsaasti tietoa Nato-asioista, mutta joissakin tapauksissa informoinnin oikea-aikaisuudessa on ollut parannettavaa”, sanoo ylitarkastaja Juha Kettinen.
Tutustu julkaisuun: Natoon liittyvä valmistelu ja päätöksenteko
Tarkastuskertomus sisältää salassa pidettävä osia. (Käyttö rajoitettu, TL IV, Laki viranomaisten toiminnan julkisuudesta 621/1999 24 § 1 mom. kohdat 2, 7 ja 10). Tarkastusviraston verkkosivuilla on luettavissa kertomuksen julkiset osat sisältävä versio.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Juho-Matti PaavolaYlitarkastaja
Puh:050 432 7909juho-matti.paavola@vtv.fiJuha KettinenylitarkastajaValtiontalouden tarkastusvirasto
Puh:09 432 5721etunimi.sukunimi@vtv.fiLinkit
Valtiontalouden tarkastusvirasto (VTV) varmistaa, että valtion varoja käytetään eduskunnan osoittamiin kohteisiin tuloksellisesti sekä lakeja ja sääntöjä noudattaen. Toiminnallaan VTV tukee läpinäkyvää päätöksentekoa ja demokratiaa. VTV tarkastaa valtion taloudenhoitoa ja hallinnon toimintaa sekä valvoo puolue- ja vaalirahoitusta, avoimuusrekisterin käyttöä ja poliittista mainontaa.
Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta VTV Valtiontalouden tarkastusvirasto
Rättelse till meddelandet: 586 organisationer lämnade in ekonomiska uppgifter inom utsatt tid2.9.2026 16:52:42 EEST | Pressmeddelande
I Statens revisionsverks meddelande i går den 1 september kl. 11.43 uppgavs att 460 organisationer hade lämnat in ekonomiska uppgifter till öppenhetsregistret inom utsatt tid. Det korrekta antalet är 586 organisationer. Den felaktiga siffran kom tyvärr med i meddelandet på grund av ett systemfel i öppenhetsregistret.
Korjaus tiedotteeseen: 586 organisaatiota ilmoitti määräaikaan mennessä taloudelliset tiedot2.9.2026 16:52:42 EEST | Tiedote
Valtiontalouden tarkastusviraston (VTV) eilisessä tiedotteessa 1.9. klo 11.43 kerrottiin, että 460 organisaatiota ilmoitti avoimuusrekisteriin taloudelliset tiedot määräaikaan mennessä. Oikea luku on 586 organisaatiota. Väärä luku tuli valitettavasti tiedotteeseen avoimuusrekisterin järjestelmävirheen vuoksi.
Det mest omnämnda projektet i början av året var reformen av upphandlingslagen och den mest omnämnda personen var Matias Marttinen1.9.2026 11:43:32 EEST | Pressmeddelande
145 organisationer har ännu inte lämnat in en anmälan till öppenhetsregistret, som upprätthålls av Statens revisionsverk (VTV).
Alkuvuonna avoimuusrekisterin useimmin mainittu hanke oli hankintalain uudistamishanke ja mainituin henkilö Matias Marttinen1.9.2026 11:43:32 EEST | Tiedote
145 organisaatiota ei vielä ole tehnyt ilmoitusta Valtiontalouden tarkastusviraston (VTV) ylläpitämään avoimuusrekisteriin.
Punktvis användning av artificiell intelligens ger ingen betydande effektiviseringsnytta inom statsförvaltningen10.6.2026 06:45:00 EEST | Pressmeddelande
Artificiell intelligens förväntas effektivisera också den offentliga förvaltningen och tjänsterna. Man har kommit i gång med utvecklingen av artificiell intelligens inom statsförvaltningen, men som helhet utnyttjas artificiell intelligens endast i liten utsträckning.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme