Joka kolmas johtaja uskoo tekoälyn päihittävän ihmisen strategiatyössä – uusi tutkimus paljastaa algoritmijohtamisen realiteetit
10.6.2026 08:56:25 EEST | Haaga-Helia ammattikorkeakoulu | Tiedote
Lähes kolmannes suomalaisjohtajista uskoo tekoälyn suoriutuvan ihmistä paremmin strategisessa suunnittelussa. Lähes kaikki ilmoittavat algoritmijohtamisen olevan jo arkipäivää omalla työpaikallaan. Tulokset käyvät ilmi Haaga-Helian tuoreesta Kone johtajana -tutkimuksesta.

Haaga-Helia ammattikorkeakoulun vetämän Kone johtajana -tutkimuksen tuoreen kyselytutkimuksen tulokset on julkistettu. Kyselyyn osallistui 323 asiantuntija- ja tietotyön johtajaa Suomesta.
Kyselyn keskiössä oli algoritminen johtaminen. Tällä tarkoitetaan sitä, kun osa esimiesten työstä siirtyy tekoälyn – käytännössä algoritmien ja tietojärjestelmien – vastuulle.
Noin 60 prosenttia vastaajista raportoi työpaikallaan esiintyvän algoritmijohtamista ainakin jonkin verran. Lisäksi 91 prosenttia ilmoittaa algoritmijohtamista ilmenevän vähintään yhdessä nimetyistä työtehtävistä, esimerkiksi työn määrän ja laadun analysoinnin sekä järjestelmän tuottamien suositusten hyödyntämisen yhteydessä.
Voiko kone olla ihmistä parempi johtaja?
Kun tiedusteltiin konejohtajuuden mahdollisesta paremmuudesta ihmisjohtajaan verrattuna, kone näyttää pärjäävän juuri numeroperusteisissa, analyyttisissa johtamistehtävissä (engl. management) ihmistä paremmin.
Noin 30 prosenttia vastaajista uskoi koneen paremmuuteen myös strategisen suunnittelun kirkastamisen ja tulevaisuuteen suuntavan ajattelun puitteissa.
Kone johtajana -hankkeen vetäjä, vanhempi tutkija Anna Lahtinen uskoo tämän olevan muun muassa suurten ja jatkuvasti kehittyvien kielimallien ansiota.
– Yksi kiinnostavimmista havainnoista oli juuri johtajuustehtäviin (engl. leadership) liittyvä potentiaali, hän sanoo.
– Odotimme tekoälyjohtajan suoriutumista numeroissa, mutta strateginen ajattelu nousi esiin yllättävän vahvana.
Tekoäly ei tunteile
Algoritmijohtamisen selkein valtti näyttäisi olevan tasa-arvoisuus. Jopa 73 prosenttia vastaajista pitää positiivisena sitä, että kone perustaa päätökset dataan eikä henkilösuhteisiin. Toisaalta tekoälyn mahdollisuudet esimerkiksi sitoutumisen tai työhyvinvoinnin lisääjänä koettiin heikoksi.
Tutkimustulosten pohjalta voidaan myös todeta, että sukupuoli, ikä tai työskentelysektori eivät merkittävällä tavalla liity luottamukseen tekoälyä kohtaan. Sen sijaan käyttötiheys lisää tekoälymyönteisyyttä.
Mistään sokeasta luottamisesta ei silti ole kysymys, sillä algoritmien läpinäkyvyys on vahva normatiivinen vaatimus.
– Yli 80 % johtajista valitsi mieluummin 75-prosenttisesti tarkan, mutta ymmärrettävän algoritmin kuin mustan laatikon, vaikka se olisi 95-prosenttisesti tarkka, Anna Lahtinen tarkentaa.
Keskustelu konejohtajuudesta jatkuu Suomi Areenassa
Haaga-Helia järjestää aiheesta kaksi paneelikeskustelua Kirkkolavalla Kokemäenjoen rannassa, Keski-Porin kirkon puiston luoteiskulmassa, torstaina 25. kesäkuuta klo 16.00 ja Paviljongissa perjantaina 26. kesäkuuta klo 13.00. Keskusteluja voi seurata myös suorana MTV Katsomon kautta.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Anna Lahtinenvanhempi tutkija, yrittäjyys ja liiketoiminnan uudistaminenHaaga-Helia ammattikorkeakoulu
Puh:+358 294471253anna.lahtinen@haaga-helia.fiMartti Asikainenviestinnän asiantuntijaHaaga-Helia ammattikorkeakoulu
Puh:+358 294471371martti.asikainen@haaga-helia.fiHaaga-Helia ammattikorkeakoulu
Koulutamme liike-elämän ja palveluelinkeinojen asiantuntijoita sekä tutkimme ja kehitämme näihin aloihin liittyvää osaamista ja toimintaa. Koulutusalamme ovat liiketalous, tietojenkäsittely, majoitus-, ravintola- ja matkailuala, journalismin koulutus, liikunta-ala sekä ammatillinen opettajankoulutus.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Haaga-Helia ammattikorkeakoulu
Teppo Rantala valittu Haaga-Helian uudeksi vararehtoriksi5.11.2026 10:05:40 EET | Tiedote
Haaga-Helian hallitus valitsi 4.11.2026 uudeksi oppimisen ja opetuksen vararehtoriksi Teppo Rantalan. Hän aloittaa tehtävässään 1.1.2027
Haaga-Helia uudistaa AMK-opinnäytetyönsä vastaamaan muuttuvan työelämän ja tekoälyn aikakauden vaatimuksia27.10.2026 12:05:22 EET | Tiedote
Haaga-Helia uudistaa ammattikorkeakoulututkintojensa opinnäytetyön rakenteen ja tekemisen tavan vuoden 2027 alusta. Malli vastaa työelämän muuttuviin osaamisvaatimuksiin, huomioi tekoälyn sekä palvelee erilaisia opiskelijoita ja heidän tavoitteitaan.
Johtajuusbarometri 2026: Tulevaisuuden johtaja mahdollistaa luovuuden ja yhteistyön8.10.2026 13:00:00 EEST | Tiedote
Neljä viidestä Johtajuusbarometriin vastaajasta koki, että tulevaisuudessa tarvitaan nykyistä enemmän luovuuden ja innovatiivisuuden johtamista. Johtajan tärkeimmäksi tehtäväksi nousee työntekijöiden potentiaalin vapauttaminen ja yhdessä tekemisen mahdollistaminen.
EU tukee suomalaisten ja virolaisten saunaelämysten pääsyä Japanin markkinoille 1,3 miljoonalla eurolla30.9.2026 08:00:00 EEST | Tiedote
STEAM-hanke etsii kansainvälisistä matkailijoista kiinnostuneita saunamatkailuyrityksiä mukaan yhteistyöhön.
The EU supports the access of Finnish and Estonian sauna experiences to the Japanese market with €1.3 million30.9.2026 08:00:00 EEST | Press release
The STEAM project is looking for sauna companies interested in international customers and developing their services.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme