Sähköpotkulaudoille uudet pysäköintikäytännöt
10.6.2026 12:23:59 EEST | Vaasan kaupunki - Vasa stad | Tiedote
Sähköpotkulautoja saa pysäköidä 15.6.2026 alkaen vain erikseen merkityille pysäköintipaikoille. Uusi pysäköintisääntö on voimassa keskustan, Palosaaren, Vöyrinkaupungin ja Hietalahden alueilla.

Sähköpotkulaudoille merkityt pysäköintipaikat tunnistaa niille maalatuista ruuduista ja liikennemerkeistä. Näiden lisäksi sähköpotkulautoja voi myös pysäköidä lataustelineisiin. Latausasemien käyttöä suositellaan, sillä huoltoliikenne vähenee, kun operaattoreiden ei tarvitse käydä vaihtamassa akkuja.
Keskustan, Palosaaren, Vöyrinkaupungin ja Hietalahden ulkopuolella sähköpotkulaudat pysäköidään kadun reunaan ja sen suuntaisesti.
Pysäköintiä valvotaan
Kaupunki valvoo sähköpotkulautojen pysäköintiä. Merkittyjen pysäköintipaikkojen ulkopuolelle pysäköidystä sähköpotkulaudasta voidaan kirjata 30 euron maksu operaattorille, joka voi siirtää maksun potkulaudan käyttäjälle.
Määrättyjen pysäköintipaikkojen käyttöönoton tarkoituksena on parantaa liikkumisen turvallisuutta, esteettömyyttä ja kaupunkitilan siisteyttä.
Pysäköintipaikkoja kehitetään ja lisätään tarpeen mukaan
Sähköpotkulautojen pysäköintipaikat on sijoitettu operaattorien datan mukaan sellaisiin paikkoihin, missä pysäköintiä on tavallisesti paljon. Yhteensä pysäköintipaikkoja on noin 350 kappaletta. Tilannetta seurataan ja tarvittaessa alueille voidaan lisätä pysäköintipaikkoja tai vähentää niitä.
Isojen tapahtumien ajaksi tapahtuma-alueiden läheisyyteen tehdään väliaikaisia pysäköintialueita, jotta kaikki sähköpotkulaudat mahtuvat parkkiin.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Siri GröndahlKuntatekniikka / Yksikön päällikkö
Puh:+358405636635siri.grondahl@vaasa.fiKuvat

Linkit
Vaasa on Pohjolan energiapääkaupunki, jossa on helppo olla onnellinen.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vaasan kaupunki - Vasa stad
Kronprinsessan Victoria och prins Daniel besöker Vasa24.7.2026 10:00:00 EEST | Pressmeddelande
Kronprinsessan Victoria och prins Daniel besöker Vasa 21.8.2026 med anledning av Vasa hovrätts 250-årsjubileum.
Kruununprinsessa Victoria ja prinssi Daniel vierailevat Vaasassa24.7.2026 10:00:00 EEST | Tiedote
Kruununprinsessa Victoria ja prinssi Daniel vierailevat Vaasassa 21.8.2026 Vaasan hovioikeuden 250-vuotisjuhlan kunniaksi.
Vasas badstränder uppfyllde kvalitetskraven17.7.2026 13:26:47 EEST | Pressmeddelande
De senaste badvattenproverna har tagits 13.7.2026 från 11 allmänna badstränder, vilka är Abborrön, Sandö, Gustavsborg, Smulterö, Strömsö, Storviken, Kronvik, Vikinga, Annala i Merikart, Top Campings campingområdet samt Säivänkangas i Laihela.
Vaasan uimarannat täyttivät laatuvaatimukset17.7.2026 13:26:33 EEST | Tiedote
Viimeisimmät uimavesinäytteet on otettu 13.7.2026 11 yleiseltä uimarannalta, joita ovat Ahvensaari, Hietasaari, Kustaanlinna, Mansikkasaari, Strömsö, Isolahti, Kronvik, Viikinga, Annala Merikaarrossa, Top Campingin leirintäalue sekä Säivänkangas Laihialla.
Vasa minskar buller och utsläpp vid skötseln av grönområden17.7.2026 10:14:33 EEST | Pressmeddelande
Vasa stad har i sommar tagit i bruk två eldrivna batterigräsklippare. De nya arbetsredskapen stöder stadens miljö- och klimatmål.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme