Auringon UV-säteily alkaa olla huipussaan
10.6.2026 12:30:10 EEST | Ilmatieteen laitos | Tiedote
UV-säteilyltä on syytä suojautua, kun UV-indeksi on kolme tai enemmän – eli täysin pilvisiä sadepäiviä lukuun ottamatta lähes joka kesäpäivä. Iho voi palaa viileänäkin päivänä.
UV-indeksin arvo kolme kertoo suojautumistarpeesta. Suojautumisaika alkaa Etelä-Suomessa jo keväällä: tänä vuonna Helsingissä UV-indeksi oli toukokuussa kolme tai enemmän 25 päivänä, eli lähes joka päivä.
"Auringon UV-säteilyltä on syytä suojautua aamukymmenen ja iltaviiden välillä lähes jokaisena kesäpäivänä. UV-säteily ei tunnu iholla, ja ilman suojaa itsensä voi polttaa viileänäkin päivänä", sanoo Ilmatieteen laitoksen erikoistutkija Kaisa Lakkala.
Auringon UV-säteily on Suomessa voimakkainta juhannuksesta heinäkuun puoliväliin, jolloin aurinko on korkeimmillaan taivaanrannan yläpuolella. Etelä-Suomessa mitataan tällöin aurinkoisena päivänä UV-indeksin arvoja 6–7, eli voimakasta säteilyä. Pohjois-Suomessa suurimmat UV-indeksiarvot ovat 5–6.
Liiallinen UV-säteily voi polttaa ihon, aiheuttaa soluvaurioita, heikentää elimistön puolustuskykyä, aiheuttaa ihon ennenaikaista vanhenemista sekä lisätä riskiä sairastua ihosyöpiin ja harmaakaihiin.
Vaatteet, varjo ja voide suojaavat liialliselta UV-säteilyltä
Suurin osa ihomelanoomista olisi ehkäistävissä suojaamalla iho liialliselta auringon UV-säteilyltä. Parhaiten iho suojataan vaatetuksella ja hakeutumalla varjoon keskipäivän tuntien auringolta.
"Suojaava vaatetus, kuten pitkähihainen pusero, leveälierinen hattu ja aurinkolasit kannattaa ottaa kesällä mukaan aina ulkoiltaessa", Lakkala toteaa.
Varjon on oltava riittävän laaja, jotta se tarjoaa sopivan suojan auringolta. UV-säteilystä suuri osa tulee taivaalta niin sanottuna hajasäteilynä, jolloin taivaalta sironnutta säteilyä osuu pienen varjon alle. Ohuet pilvet eivät suojaa ihoa riittävästi auringolta; vasta paksu sadepilvi vaimentaa tehokkaasti UV-säteilyä. Vesikään ei suojaa UV-säteilyltä, vaan uidessa voi palaa.
Paljaaksi jääville ihoalueille tulee levittää aurinkovoidetta, jonka kerroin on vähintään 30. Suojavoiteen tulisi kattaa sekä UVB- että UVA-aallonpituusalueet, ja sitä tulisi levittää runsaasti ja riittävän usein.
UV-indeksi kertoo auringon UV-säteilyn voimakkuudesta
UV-indeksi kuvaa haitallisen UV-säteilyn voimakkuutta yhdellä luvulla. Indeksiä käytetään Maailman terveysjärjestö WHO:n suositusten mukaisesti maailmanlaajuisesti samalla tavalla.
"UV-indeksiä on tarkoitus käyttää auringon UV-säteilyltä suojautumiseen, ei rusketuksen maksimoimiseen", Lakkala painottaa.
Ilmatieteen laitoksen verkkosivujen UV-indeksipalvelusta voi tarkistaa sekä kotimaan että koko maailman UV-indeksin ennusteen tuleville päiville. Euroopan alueelle on nähtävissä lisäksi reaaliaikainen UV-indeksikartta. Indeksin voi tarkistaa myös Ilmatieteen laitoksen mobiilisovelluksesta.
Vaikka UV-säteily esimerkiksi Välimeren lomakohteissa on Suomessa mitattua voimakkaampaa, on suojautumisaika kummassakin paikassa samanpituinen, noin seitsemän tuntia keskipäivän ympärillä.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Erikoistutkija Kaisa Lakkala, Ilmatieteen laitos, puh. 040 747 6792, kaisa.lakkala@fmi.fi
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Ilmatieteen laitos havainnoi ja tutkii ilmakehää, lähiavaruutta ja meriä. Lisäksi se tuottaa palveluita säästä, merestä, ilmastosta, ilmanlaadusta ja lähiavaruudesta yleisen turvallisuuden, elinkeinoelämän ja kansalaisten tarpeisiin. Osoitteessa ilmatieteenlaitos.fi voit tutustua meihin paremmin.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Ilmatieteen laitos
Kolean alkuviikon jälkeen vähitellen lämpenee – sää on viikonloppuna epävakainen23.7.2026 14:12:16 EEST | Tiedote
Suomen lähistöllä liikkuu viikonloppuna ja ensi viikon alkupuolella matalapaineen alue, joka tuo sateita myös Suomen alueelle. Sateiden painopiste on viikonloppuna maan länsiosassa ja Lapissa, kun taas idässä sää on poutaisempi ja lämpimämpi.
Viikonloppuna sää on muuttumassa sateisemmaksi ja viileämmäksi16.7.2026 13:17:39 EEST | Tiedote
Etelässä ja lännessä on mitattu viime päivinä hellelukemia, ja pohjoiseenkin on torstaina virrannut lämmintä ilmaa. Viikonlopuksi sää on kuitenkin muuttumassa sateisemmaksi ja samalla myös lämpötilat laskevat. Läntisillä merialueilla myös tuuli voimistuu ajoittain kovaksi.
Säässä on alkamassa lämpimämpi jakso – lämpötila nousee viikonloppuna hellelukemiin9.7.2026 14:21:36 EEST | Tiedote
Heinäkuun alku on ollut maan eteläosassa sateinen, mutta ensi viikolla korkeapaineen alue tuo Suomeen poutasäätä. Helteet yleistyvät jo viikonlopusta alkaen.
Kesäkuu rikkoi lämpöennätyksiä: Länsi-Euroopassa kuukausi oli mittaushistorian kuumin, globaalisti toiseksi lämpimin9.7.2026 05:00:00 EEST | Tiedote
EU:n Copernicus-ilmastopalvelun mukaan kesäkuu 2026 oli mittaushistorian lämpimin Länsi-Euroopassa ja toiseksi lämpimin maailmanlaajuisesti. Kuukauden aikana koettiin poikkeuksellisia helteitä ja merellisiä lämpöaaltoja, ja napa-alueiden ulkopuolisten merialueiden keskimääräinen lämpötila oli kesäkuun korkein koskaan mitattu.
Sää on viikonloppuna epävakaista ja sateista2.7.2026 15:26:54 EEST | Tiedote
Alkuviikon helteiden jälkeen Suomen sää viilenee ja muuttuu sateisemmaksi. Sen sijaan Länsi-Eurooppaan ennustetaan jälleen hyvin korkeita lämpötiloja.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme