Demarinaiset

Vaihdevuodet: Puutteellinen hoito, suuri hinta

11.6.2026 09:35:47 EEST | Demarinaiset | Tiedote

Jaa

Vaihdevuodet koskettavat lähes jokaisen naisen elämää, mutta silti vaihdevuosioireiden tunnistaminen ja hoito ovat puutteellista. Vaihdevuodet ovatkin edelleen alitutkittuja ja alidiagnosoituja, kuten monet naisten terveyttä kuormittavat muutokset ja sairaudet. Vaihdevuosioireiden hoitamattomuus haittaa naisten elämää ja työssä jaksamista, siksi vaihdevuosista onkin puhuttava.

Demarinaisten puheenjohtaja, kansanedustaja Helena Marttila
Demarinaisten puheenjohtaja, kansanedustaja Helena Marttila Jukka-Pekka Flander/SDP

“Terveystalon vuoden 2024 kysely osoittaa karulla tavalla ongelman laajuuden: lähes 80 prosenttia naisista kokee, ettei vaihdevuosista puhuta tarpeeksi. Moni jatkaa arkea ja työtä elämää hankaloittavien oireiden, kuten unettomuuden, kuumien aaltojen ja kipujen kanssa, vaikka hoitokeinoja on olemassa”, muistuttaa Demarinaisten puheenjohtaja, SDP:n kansanedustaja Helena Marttila.  

Vaihdevuosien oireet ovat usein hoidettavissa hormonihoidolla, mutta hoidon kustannukset ja vaihteleva Kela-korvattavuus estävät monia hakeutumasta hoitoon. Lääkekulujen lisäksi naisille kertyy enemmän kustannuksia lääkärikäynneistä: vuosittain naiset käyttävät terveyspalveluihin 60 miljoonaa euroa enemmän omaa rahaa verrattuna miehiin, usein pienemmästä palkastaan. Orpon hallitus on melkein tuplannut julkisen perusterveydenhuollon ja erikoissairaanhoidon asiakasmaksut, mikä lisää entisestään maksutaakkaa. Hallitus tekee sopeutusta sysäten kohtuuttomasti maksuvastuuta julkisia palveluja käyttäville.  

Marttila muistuttaa, että vaihdevuodet eivät ole yksityinen vaiva vaan laaja työelämäkysymys. Yli puoli miljoonaa työssäkäyvää naista elää parhaillaan vaihdevuosien kanssa, mutta aiheesta silti vaietaan yhä. 

“Vallitsee hiljainen oletus siitä, että naisten on vain kestettävä. Kyse ei ole yksilön ongelmasta, vaan tasa-arvokysymyksestä, johon on reagoitava. Vaihdevuosista puhuminen ja hoitojen parempi saavutettavuus eivät ole etuoikeus, vaan välttämättömyys. Julkista taloutta ei voi myöskään tasapainottaa naisten rahapussista", painottaa Demarinaisten puheenjohtaja, SDP:n kansanedustaja Helena Marttila. 

Vaihdevuodet on myös merkittävä taloudellinen kysymys. Ruotsin terveystaloustieteen instituutin vuoden 2024 selvityksen mukaan hoitamattomat vaihdevuosien oireet kuten kuumat aallot voivat Suomessa vähentää työpanosta vuosittain yli 100 miljoonan euron edestä. Suomessa ensimmäistä kertaa syksyllä 2025 julkaistussa vaihdevuosioireiden Käypä Hoito -suosituksessa painotettiin, kuinka vaihdevuosioireiden hoito parantaa työkykyä. 

“On täysin kestämätöntä, että vaihdevuosioireita diagnosoidaan yhä virheellisesti esimerkiksi masennuksena, mikä aiheuttaa täysin turhia sairauspoissaoloja. Oireita voidaan hoitaa. Naisten terveyteen panostaminen ei ole menoerä, vaan järkevä investointi tuottavuuteen. Epätasa-arvon purkaminen terveydenhuollossa vaatii konkreettisia tekoja vaihdevuosioireiden hoidon ja tutkimuksen parantamiseksi. Hoidon saaminen ei voi olla riippuvainen maksukyvystä”, päättää Demarinaisten puheenjohtaja ja SDP:n kansanedustaja Helena Marttila. 

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Demarinaisten puheenjohtaja, kansanedustaja Helena Marttila
Demarinaisten puheenjohtaja, kansanedustaja Helena Marttila
Jukka-Pekka Flander/SDP
Lataa

Linkit

Sosialidemokraattiset Naiset (Demarinaiset) on Suomen Sosialidemokraattisen Puolueen naisjärjestö. 

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Demarinaiset

Demarinaiset: Suomeen julistettava hätätila naisiin kohdistuvasta väkivallasta ja naissurmista21.5.2026 14:09:05 EEST | Tiedote

Naisiin kohdistuva väkivalta ja naissurmat ovat Suomessa vakava ja jatkuva yhteiskunnallinen kriisi. Kyse on yhdestä merkittävimmistä ihmisoikeusongelmista Suomessa. Tilastojen valossa Suomi on yksi turvattomimmista maista naisille, ja kuluvasta vuodesta uhkaa tulla naissurmien ennätysvuosi. Jokainen väkivallanteko ja jokainen menetetty henki on liikaa. Jokainen heistä olisi ollut estettävissä.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye