"Kyllä se oli semmonen savotta" – Scanfilin historia
11.6.2026 10:18:06 EEST | Kustannusosakeyhtiö Siltala | Tiedote
”Kyllä se oli semmonen savotta”, muisteli Jorma J. Takanen 13-vuotiaana tulipalopakkasilla ja huonoissa tamineissa tekemiään polttopuiden hakureissuja. Se oli vasta alkua. Varsinainen suursavotta käynnistyi vuonna 1976, kun Takanen perusti Scanfilin.

Alkuun yritys teki suodattimia, mutta pian tilalle tulivat mekaniikan ja elektroniikan valmistus.
Yhtiöstä kasvoi vuosien varrella yksi Nokian suurimmista sopimusvalmistajista. Se selvisi poikkeuksellisen hyvin matkapuhelinalan alamäestä ja muuntautui yhdeksi Euroopan suurimmista ammattielektroniikan valmistajista.
Tarmokas ja värikäs Takanen vaikutti myös monen kotimaisten kasvuyrityksen taustalla ja kehitti kotikuntaansa Sieviä.
"Kyllä se oli semmonen savotta" – Scanfilin historia 1976–2026 -teos on tarina sinnikkyydestä loputtomien muutosten maailmassa.
***
Kirja ilmestyy samaan aikaan myös englanniksi: "Built on Finnish Grift" – The Scanfil Story 1976–2026
***
Kirjan on kirjoittanut yrityshistorioitsija Anitra Komulainen. Hän on kirjoittanut muun muassa Keskon historian.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Reetta RaviTiedotuspäällikkö
Puh:+358 40 032 8300reetta@siltalapublishing.fiKustannusosakeyhtiö Siltala on Aleksi ja Touko Siltalan vuonna 2008 perustama riippumaton kustantamo, joka julkaisee laadukasta kauno- ja tietokirjallisuutta.
www.siltalapublishing.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kustannusosakeyhtiö Siltala
Pirkko Saision uusi romaani Ilmestyskirja katsoo elämää kirkkaassa valossa sairauden edessä10.9.2026 10:41:57 EEST | Tiedote
Millaisena ympäröivä maailma ja eletty elämä näyttäytyvät, kun vakava sairaus esittäytyy?
Juhani Karilan uutuusromaani Terapeuttini on ihmissusi lumoaa lukijansa7.9.2026 10:34:30 EEST | Tiedote
Juhani Karilan Terapeuttini on ihmissusi kuuluu syksyn odotetuimpiin romaaneihin. Pienen hauen pyydystys -romaanillaan lukijoiden suosion saanut Karila esittelee uutuudessaan tunnistettavan ja silti eriskummallisen Helsingin, henkeäsalpaavia pöytätenniskohtauksia ja epätyypillistä terapiaa ihmissuden vastaanotolla.
Syksyn vaikuttavin bisneskirja: Kovat opit menestysyritys Ideanin perustajilta3.9.2026 06:00:00 EEST | Tiedote
EMBARGO 3.9. Uutuuskirja Kovat opit kertoo, kuinka Ideanin perustajat loivat kansainvälisen menestysyrityksen haasteista huolimatta. Kirja seuraa yrityksen matkaa Jyväskylästä Piilaaksoon ja tarjoaa oppeja, jotta muiden ei tarvitse tehdä samoja virheitä.
Lena Anderssonin terävä romaani miehistä ja naisista sekä Sylvia Plathin uudet käännökset17.8.2026 14:14:24 EEST | Tiedote
Siltalan syksy sisältää todellisia käännetyn kaunokirjallisuuden helmiä. Suomessakin arvostetun Lena Anderssonin Miehiä ja naisia jatkaa Ester Nilssonin tarinaa. Sylvia Plathin klassikot, Lasikello-romaani ja Ariel-runokokoelma, puhuttelevat vahvasti ajassamme.
Kotimaisen kaunokirjallisuuden uutuuksia Siltalalta13.8.2026 13:55:41 EEST | Tiedote
Siltalan syksy tarjoaa yllin kyllin laadukasta kotimaista kaunokirjallisuutta: Jouni Inkalan runoutta, Jaakko Yli-Juonikkaan esseitä, lyhytproosaa Marko Järvikallakselta ja uusi romaani Salli Karilta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme