Telan artikkeli: Lainsäädäntö rajaa työeläke-etuuteen kohdistuvan vakauttajan vaihtoehtoja
11.6.2026 11:51:04 EEST | Työeläkevakuuttajat Tela | Uutinen
Automaattinen vakauttaja ei ole vain kysymys työeläkkeiden rahoitustasapainon säätämisestä, vaan lainsäädäntö rajaa vakauttajan vaihtoehtoja. Tämä käy ilmi tänään Kansantaloudellisessa aikakauskirjassa ilmestyneessä Telan artikkelissa.

Tänään julkaistu Kansantaloudellisessa aikakauskirjan (KAK) artikkeli nostaa esiin näkökulman, joka on jäänyt vähälle huomiolle. Automaattiset vakauttajat nousivat työeläkkeitä koskevaan keskusteluun vuoden 2026 eläkeuudistuksen neuvotteluita edeltävänä aikana, mutta vakauttajan lainsäädännöllisistä reunaehdoista ei julkisuudessa ole keskusteltu.
Lainsäädäntö määrittää pelisäännöt
Telan pääekonomisti Mikko Mäkinen ja lakiasiainpäällikkö Tiina Satti haluavat artikkelillaan tarkentaa keskustelua automaattisista vakauttajista. Sitä on vaikeuttanut se, että vakauttajien toteutustavoissa vaihtoehtoja on useita sen mukaan, mihin tekijöihin vakauttajan mekanismi kytkettäisiin.
Mäkinen ja Satti muistuttavat, että automaattisia vakauttajia ei voida suunnitella pelkästään työeläkejärjestelmän talouden lähtökohdista, vaan lainsäädäntö asettaa niiden toteutukselle reunaehdot:
– On jäänyt vähälle huomiolle, että automaattista vakauttajaa ei Suomessa voi muotoilla vapaasti. Millaiset ratkaisut ovat ylipäätään juridisesti mahdollisia? Keskeinen kysymys on, miten vakauttaja täyttää lainsäädännön täsmällisyys- ja tarkkarajaisuusvaatimukset, jotta siitä voidaan säätää tavallisessa lainsäätämisjärjestyksessä ja sen vaikutuksia voidaan ennakoida, kuvaa Satti.
Artikkelin jälkimmäinen osa pureutuu erityisesti siihen, millaisia reunaehtoja Suomen perustuslaki ja perustuslakivaliokunnan käytäntö asettavat työeläke-etuuksien muuttamiselle. Keskeinen lähtökohta on, että ansaitut eläkkeet kuuluvat omaisuudensuojan piiriin, mikä rajoittaa sitä, miten niitä voidaan muuttaa.
– Vakauttajasta säädettäessä on varmistettava, että sen toiminta on yksiselitteistä ja vaikutukset ennakoitavia. Muuten sääntely ei täytä perusoikeuksien rajoittamiselle asetettuja vaatimuksia, sanoo Satti.
Tämä rajaa pois erityisesti sellaisia malleja, jotka perustuvat ennusteisiin tulevasta kehityksestä.
– Selkeimmin lainsäädännön vaatimukset täyttyvät ratkaisuissa, jotka perustuvat toteutuneisiin havaintoihin. Ennusteisiin perustuvat mekanismit ovat juridisesti ongelmallisempia, Mäkinen arvioi.
– Jos vakauttaja perustuisi ennusteisiin, sitä voi olla vaikea säätää riittävän täsmällisesti ja tarkkarajaisesti. Tällöin ei välttämättä pystytä edes arvioimaan, miten vakauttaja tulevaisuudessa vaikuttaisi eläkkeisiin, Satti kuvaa.
Vuoden 2026 eläkeuudistukseen sisältyvä indeksirajoitin on esimerkki vakauttajasta, joka täyttää lainsäädännölliset vaatimukset, koska se perustuu toteutuneeseen kehitykseen. Uudistuksen osalta keskustelua on käyty siitä, täyttääkö se odotukset sääntöpohjaisesta vakauttajasta, joka asetettiin uudistuksen yhdeksi tavoitteeksi.
Tarvitaan keskustelua työeläkejärjestelmän tavoitteista ja sukupolvien välisestä oikeudenmukaisuudesta
Automaattista vakauttajaa koskevilla avauksilla ja ratkaisuilla on laajempia vaikutuksia työeläkejärjestelmän hyväksyttävyyteen ja oikeudenmukaisuuteen.
– Lainsäädäntö ei yksin ratkaise vakauttajien mielekkyyttä. Vaikka tietynlainen vakauttaja olisi juridisesti mahdollinen, siihen voi liittyä merkittäviä taloudellisia, poliittisia, sosiaalisia ja oikeudenmukaisuuteen liittyviä kysymyksiä. Vakauttajat ovat monissa maissa merkinneet siirtymistä kohti maksuperusteista mallia, jossa yksilö kantaa riskiä enemmän. Suomalainen työeläke lähtee päinvastaisesta periaatteesta. Vakauttajakeskustelu kytkeytyykin lopulta siihen, millaiseksi työeläkejärjestelmää halutaan kehittää ja kuka kantaa siihen liittyvät riskit, Mäkinen tiivistää.
– Tämä on myös tärkeä kysymys sukupolvien välisestä oikeudenmukaisuudesta. Epävakautta aiheuttavilla mekanismeilla voidaan heikentää myös nuorten luottamusta työeläketurvaan, sanoo Satti.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Mikko Mäkinenpääekonomisti
Puh:050 345 6086mikko.makinen@tela.fiTiina Sattilakiasiainpäällikkö
Puh:040 563 7879tiina.satti@tela.fiLinkit
Työeläkevakuuttajat Tela
Salomonkatu 17 B
00100 Helsinki
https://www.tela.fi/
Työeläkevakuuttajat Tela on kaikkien Suomessa toimivien työeläkevakuuttajien edunvalvontajärjestö. Telan jäseninä ovat kaikki lakisääteistä työeläketurvaa hoitavat työeläkevakuuttajat.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Työeläkevakuuttajat Tela
Uusi Q&A-tietopaketti laittaa työeläkejärjestelmän sopeutuskeinot puntariin23.10.2026 13:24:32 EEST | Uutinen
Julkisuudessa on viime aikoina esitetty lukuisia keinoja, joilla työeläkejärjestelmästä toivotaan vetoapua valtiontalouden vahvistamiseksi. Keskustelua vauhdittavat entisestään valtiovarainministeriön ensi viikolla julkaistavat kartoitukset, jotka käsittelevät julkisen talouden sopeutusvaihtoehtoja. Telan uusi Q&A-tietopaketti kokoaa yhteen yleisimmät työeläkejärjestelmää koskevat ehdotukset ja arvioi niiden vaikutuksia valtiontalouteen ja työeläkkeiden kestävyyteen.
Tela-blogi: Työeläkejärjestelmän kestävyys ei edellytä eläkeiän nostoa22.10.2026 08:02:47 EEST | Blogi
Vaikka eläkeikä on keskeinen osa eläkejärjestelmää, ei valtiovarainministeriön esitys eläkeiän nostamisesta liity millään tavalla suoraan työeläkejärjestelmän kestävyyteen. Taustalla on sen sijaan toiveet työvoiman tarjonnan lisäämisestä sekä rahojen löytämisestä valtiontalouden alijäämän paikkaamiseen. Eläkeleikkauksilla spekuloidessa tulisi päättäjien ottaa samalla kantaa siihen, kenen eläkelupaukseen niillä puututtaisiin ja kuinka suurelta osin.
Kutsu toimittajille: Eläkerahastoista Euroopan kasvun vauhdittajia? Jännitteisiin pureudutaan eläkealan eurooppalaisen edunvalvontajärjestön AEIP:n vuosikonferenssissa 29.10. Helsingissä21.10.2026 08:21:54 EEST | Kutsu
Eläkerahastoihin kohdistuu Euroopassa kasvavia odotuksia: niiden toivotaan rahoittavan kasvuyrityksiä, infrastruktuuria, innovaatioita ja muita pitkän aikavälin investointeja. Mutta kuinka paljon eläkerahastoilta voidaan odottaa ja millä ehdoilla? Miten yhteiskunnan investointitarpeet sovitetaan yhteen eläkerahastojen perustehtävän eli eläkkeiden turvaamisen kanssa? Löytyykö Euroopasta riittävän houkuttelevia ja tuottavia sijoituskohteita? Millaista keskustelua EU:ssa ylipäätään käydään eläkerahastojen roolista kasvun tukijoina? Muun muassa tähän teemaan liittyviä jännitteitä avataan eläkealan eurooppalaisen edunvalvontajärjestön AEIP:n vuosikonferenssissa Helsingissä 29.10.
Myry ja Tela: Hallituksen YEL-uudistus vie yrittäjien eläkejärjestelmää oikeaan suuntaan, mutta työn on jatkuttava seuraavalla hallituskaudella8.10.2026 14:14:18 EEST | Tiedote
Mikro- ja yksinyrittäjien etujärjestö MYRY ja Työeläkevakuuttajat Tela pitävät hallituksen eduskunnalle antamaa YEL-esitystä tärkeänä askeleena kohti oikeudenmukaisempaa yrittäjäeläkejärjestelmää. Järjestöjen mukaan YEL-järjestelmän kehittämistä on kuitenkin jatkettava myös seuraavalla hallituskaudella. Rahastoinnin aloittaminen, ansioiden ottaminen YEL-maksun ainoaksi perusteeksi ja vakuuttamisen alarajan laskeminen ovat seuraavat välttämättömät uudistukset matkalla kohti kestävämpää, selkeämpää ja reilumpaa järjestelmää, painottavat MYRYn Hanén ja Telan Sirén.
Päättäjät Telan debatissa: Verotus suoraviivaisin keino vahvistaa valtiontaloutta30.9.2026 15:19:20 EEST | Tiedote
Työeläkejärjestelmästä ei löytynyt Telan päättäjädebatissa nopeita ratkaisuja julkisen talouden sopeutustarpeisiin. Mutta jos eläkkeistä halutaan ohjata lisää rahaa valtiontalouteen, verotus nähtiin yksinkertaisimpana ja läpinäkyvimpänä keinona.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme