Kvarnström ja Razmyar: Suomi ei saa pettää Afganistanin naisia
11.6.2026 12:12:19 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote
Kansanedustajat pelkäävät, että suunniteltu Euroopan komission ja Taleban-hallinnon välinen tapaaminen, jonka järjestämistä myös Suomi on ministeritasolla edistänyt, lähettää viestin, joka normalisoi ja pahimmillaan auttaa legitimoimaan talebanien sortohallintoa Afganistanissa. Siksi he ovat jättäneet asiasta kirjallisen kysymyksen.

SDP:n kansanedustaja Johan Kvarnström Raaseporista sekä helsinkiläinen kansanedustaja ja SDP:n ensimmäinen varapuheenjohtaja Nasima Razmyar korostavat, että ihmisoikeustilanne Afganistanissa on katastrofaalinen ja että erityisesti naisten oikeuksia ja vapauksia rajoitetaan jatkuvasti yhä enemmän.
– On täysin perusteltua, että kansainvälinen yhteisö Venäjää lukuun ottamatta on kieltäytynyt tunnustamasta Taleban-hallintoa, joka on laillistanut naisiin kohdistuvan väkivallan kodeissa ja lapsiavioliitot sekä kieltänyt naisia laulamasta, tanssimasta ja näyttämästä kasvojaan julkisesti. Se, että nyt ryhdytään yhteydenpitoon pyytääkseen talebaneilta palvelusta karkotusten toteuttamiseksi, on petos Afganistanissa kärsiviä naisia kohtaan, Kvarnström sanoo.
Noin kaksikymmentä EU-maata, joista Ruotsin Tidö-hallitus on ollut yksi aloitteentekijöistä, on vaatinut teknisluonteista tapaamista Taleban-hallinnon kanssa. Tällainen tapaaminen hallinnon ja Euroopan komission välillä on tarkoitus järjestää Brysselissä, joskin ajankohta on vielä epäselvä. Toistaiseksi EU tai EU-maat eivät ole tavanneet talebaneja EU:n alueella sen jälkeen, kun nämä ottivat vallan lähes viisi vuotta sitten.
– Tätä tapaamista ei voida sivuuttaa väittämällä, että kyse olisi vain käytännön asioista. Se tullaan näkemään talebanien legitimointina. Tämä osoittaa, että nykyiselle hallituksellemme maahanmuuttopolitiikka painaa enemmän kuin ihmisoikeudet. Nyt Afganistanin Taleban-hallintoon kohdistuva ulkopoliittinen linja murennetaan, Razmyar sanoo.
Kirjallinen kysymys sisältää laajemmat perustelut ja päättyy seuraaviin kysymyksiin:
Onko hallitus valmis muuttamaan kantaansa, jonka mukaan myös Suomi kannattaa EU-komission ja Afganistanin Taleban-hallinnon välistä tapaamista Brysselissä?
Miten hallitus aikoo varmistaa, ettei maahanmuuttopolitiikka heikennä Suomen ulkopolitiikan uskottavuutta Afganistania koskevissa kysymyksissä?
Miten hallitus aikoo toimia sen varmistamiseksi, ettei EU:n ja Taleban-hallinnon tapaaminen välitä viestiä siitä, että Afganistanin nykyinen hallinto olisi kansainvälisesti hyväksytty tai legitimiteetin saanut toimija?
Mitä toimia hallitus aikoo tehdä asettaakseen Taleban-hallinnolle vaatimuksia sen sijaan, että se pyytäisi hallinnolta yhteistyötä tai apua?
Mitä hallitus tekee Afganistanissa tapahtuvan sorron vastustamiseksi sekä naisten ja tyttöjen oikeuksien vahvistamiseksi maassa?
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Johan KvarnströmKansanedustaja - Riksdagsledamot
Puh:050 514 4080Nasima RazmyarKansanedustaja, SDP:n 1. varapuheenjohtaja
Puh:+358 50 3061120nasima.razmyar@eduskunta.fiMuut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
Kutsu medialle: Sosialidemokraattisen eduskuntaryhmän kesäkokous Oulussa 25. – 27.8.202611.6.2026 10:46:46 EEST | Tiedote
Sosialidemokraattinen eduskuntaryhmä kokoontuu kesäkokoukseen Ouluun. Kokous järjestetään 25. – 27.8.2025 Oulun kaupungintalolla (Kirkkokatu 2a). Kokouksessa käsitellään ajankohtaista poliittista tilannetta.
SDP:n Niina Malm ministeri Merelle: Jos rikosprosessit ovat liian hitaita, olisiko aika liittojen kanneoikeudelle?11.6.2026 10:42:44 EEST | Tiedote
Kansanedustaja ja SDP:n 2. varapuheenjohtaja Niina Malm ihmettelee oikeusministeri Leena Meren kritiikkiä työperäisen hyväksikäytön torjuntaan esitetyistä toimista. Malmin mukaan ongelman vakavuudesta vallitsee laaja yhteisymmärrys, mutta hallituksen uskottavuutta heikentää se, että se vastustaa työntekijöitä auttavien ammattiliittojen aseman vahvistamista ja samalla leikkaa valvonnasta vastaavien viranomaisten resursseja.
SDP:n Ojala-Niemelä: Hallitus yrittää sivuuttaa sekä EU-oikeuden että veronkierron torjunnan – EU-notifioimatonta alkoholilakia ei pidä tuoda eduskunnan saliin11.6.2026 09:19:36 EEST | Tiedote
Eduskunnan puhemiesneuvosto käsitteli eilen jälleen alkoholilain muutosta koskevan hallituksen esityksen etenemistä. SDP:n kansanedustaja Johanna Ojala-Niemelä esitti puhemiesneuvostossa, että puhemiesneuvosto evästäisi puhemiestä siten, ettei eduskunnan suuren salin käsittelyyn tuotaisi lakiesitystä, jonka notifiointivelvollisuutta Euroopan unionille ei ole asianmukaisesti hoidettu.
Seppo Eskelinen asettuu ehdolle kevään 2027 eduskuntavaaleissa11.6.2026 08:11:42 EEST | Tiedote
Toisen kauden kansanedustaja ja eduskuntaryhmän toinen varapuheenjohtaja Seppo Eskelinen (sd) asettuu ehdolle kevään 2027 eduskuntavaaleissa. Eskelinen valittiin eduskuntaan ensikerran vuonna 2019.
Ulkoasiainvaliokunnan sd-edustajat: Ydinenergialaki tarvitsee jatkossakin kirjauksen ydinaseiden tuontikiellosta10.6.2026 18:35:07 EEST | Tiedote
Ulkoasiainvaliokunta sai tänään valmiiksi mietintönsä ulko- ja turvallisuuspoliittisen selonteon päivityksestä. Selonteko kytkeytyy eduskunnassa samaan aikaan käsiteltävään hallituksen esitykseen ydinenergialain ja rikoslain muuttamisesta niin, että jatkossa ydinräjähteen tuominen Suomeen taikka sen kuljettaminen, toimittaminen tai hallussapito Suomessa olisi mahdollista. Ulkoasiainvaliokunta on kuullut asiantuntijoita hallituksen esityksestä ja antanut lausunnon puolustusvaliokunnalle. Sosialidemokraatit, vihreät ja vasemmistoliitto jättivät tuossa yhteydessä ulkoasianvaliokunnan lausuntoon eriävän mielipiteen, jossa esitetään hallituksen esityksen hylkäämistä. SDP:n ulkoasiainvaliokuntaryhmä jätti vastalauseen myös tänään valmistuneeseen ulko- ja turvallisuuspoliittisen selontekoon. Vastalauseen ponnessa vaaditaan eduskuntaa edellyttämään, että ydinenergialaissa on myös jatkossa kirjattuna kielto ydinräjähteiden maahantuonnista sekä valmistamisesta, hallussapidosta ja räjäyttämisestä
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme