Etelä-Pohjanmaan Osuuskauppa

Seinäjoella S-market Kivistön uudistus etenee – autoilijan uudet palvelut avattu

12.6.2026 09:00:00 EEST | Etelä-Pohjanmaan Osuuskauppa | Tiedote

Jaa

Tiedote 12.6.2026

Täysin uudessa ABC Carwash -autopesulassa on kaksi autopesuhallia, joten yhtä aikaa pesuun mahtuu kaksi autoa. Autopesulan vedenpuhdistusjärjestelmä säästää puhtaan veden käyttöä kierrättämällä käytetyn veden.

– Meille on tärkeää huomioida ympäristövastuullisuus ja minimoida puhtaan veden kulutus. Vedenpuhdistuksen osalta käytössä on biologinen järjestelmä, jossa käytetty vesi puhdistetaan ja käytetään uudestaan, jolloin uutta vettä tarvitaan ainoastaan auton loppuhuuhteluun. Veden kierrätysaste on jopa 90 %, kertoo Etelä-Pohjanmaan Osuuskaupan ryhmäpäällikkö Heli Back.

– Kivistössä sähköauton latauspisteitä on kaikkiaan kuusi kappaletta ja latausaseman kokonaisteho on 600 kW. Latauskentällä on kaksi peräkärrypaikkaa ja neljä henkilöautopaikkaa. Nyt on käytössä neljä latauspistettä ja kaksi avataan myöhemmin kesällä. Mahdollisen kysynnän lisääntyessä tulevaisuudessa on varaus latausaseman laajentamiselle, toteaa ryhmäpäällikkö Heli Back.

Autopesun ja sähköauton latauksen maksaminen on kätevää, sillä valitsemansa pesun voi maksaa joko ABC-mobiilisovelluksella tai kortilla lataustolpan ja autonpesuautomaatilla. ABC-mobiilin kautta ABC Carwash -autopesuloihin ostetut Sarja- ja Kuukausipesut voi käyttää myös muilla Eepeen autopesuasemilla Hyllykalliolla, Kauhajoella, Kauhavalla tai Teuvalla. Kuukausipesut saadaan Kivistössä käyttöön myöhemmin kesäkuussa.

Kivistön ABC-mittarikenttä on uudistunut ja saatavavilla on edelleen EKO E85, 95 E10, 98 E5 sekä Smart Diesel.

Myymäläuudistus

– Myymälän uudistus- ja laajennushanke on sujunut aikataulussa. Myymälä on nyt tiivistetty pienempään tilaan rakennuksen uudisosaan. Tilasta löytyy monipuolinen ja ajankohtainen valikoima, pullonpalautus, asiakas WC:t sekä erilaiset noutolokerikot kertoo ryhmäpäällikkö Ann-Christina Hevonkoski.

– S-market Kivistö palvelee joka päivä klo 6–24, toteaa marketpäällikkö Elina Kiviaho.Uuden asemakaavan mukaisesti liikenteen sujuvuutta on edistetty ja turvallisuutta parannettu. Jatkossa kiinteistöön pääsee kahdesta eri liittymästä Ruukintiellä, Kivistöntien liittymä on suljettu.

Uutta loppuvuonna

Uudet S-ravintolat Rosso Pizza ja Hesburger avataan loppuvuodesta 2026 ja ne tuovat alueelle kaivattua ruokatarjontaa ja mahdollistavat nopean ja laadukkaan ruokailun osana asiointireissua.

– Hesburgerille rakennetaan lisäksi erillinen Drive-In-kaista, joka palvelee erityisesti liikkeellä olevia asiakkaita, mainitsee ryhmäpäällikkö Jaska Lahti.Törnävän apteekki muuttaa uusiin tiloihin S-market Kivistön yhteyteen loppuvuodesta 2026 ja aloittaa esimerkiksi rokotuspalvelun asiakkailleen, lue lisää.

Verkkosivut: S-market Kivistö | ABC S-market Kivistö: AUTOPESU | LATAUS | TANKKAUS

Lisätietoja:

ryhmäpäällikkö Heli Back | 010 764 9301 | heli.back@sok.fi 
ryhmäpäällikkö Jaska Lahti | 010 764 7102 | jaska.lahti@sok.fi
ryhmäpäällikkö Ann-Christina Hevonkoski | 010 764 6305 | ann-christina.hevonkoski@sok.fi
Majoitus-, ravintola- ja liikennekaupan toimialajohtaja Marko Peltokorpi | 010 764 7100 | marko.peltokorpi@sok.fi
Marketkaupan toimialajohtaja Iina Kalliorinne | 010 764 6300 | iina.kalliorinne@sok.fi

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Lataa
Vasemmalta: marketpäällikkö Elina Kiviaho,  pesukatupäällikkö Juho Tuomaala, ryhmäpäällikkö Heli Back
Vasemmalta: marketpäällikkö Elina Kiviaho, pesukatupäällikkö Juho Tuomaala, ryhmäpäällikkö Heli Back
Lataa
Lataa

Eepee

Etelä-Pohjanmaan Osuuskauppa, Eepee, on 95 000 asiakasomistajan omistama vähittäiskaupan monialayritys. Toimialamme ovat: marketkauppa, liikennekauppa sekä matkailu- ja ravitsemiskauppa.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Etelä-Pohjanmaan Osuuskauppa

Eepee-konsernin liikevaihto lähes 248 miljoonaan euroon – investoinnit vauhdittavat Eepeen uudistumista17.8.2026 09:30:00 EEST | Tiedote

Eepee-konsernin liikevaihto 1.1.–30.6.2026 oli 247,8 miljoonaa euroa ja kasvoi 1,4 miljoonaa euroa aiempaan vuoteen verrattuna. Kun huomioidaan 1.9.2025 tapahtunut autokaupan toimialan myynti Nelipyörä Oy:lle, Eepeen vertailukelpoinen liikevaihto kasvoi 6,0 miljoonaa euroa. Konsernin liiketulos oli 1,3 miljoonaa euroa, joka on 1,1 miljoonaa euroa edellisvuotta vähemmän. Tulosheikennykseen vaikuttivat erityisesti alkuvuoden panostukset marketkaupan hinnoitteluun sekä käynnissä olevat investoinnit. Liikevaihdon kehitys liiketoimialueittain 1–6 2026: Milj. € Muutos edv. Marketkauppa 172,0 -3,0 M € Liikennekauppa 66,3 +9,0 M € Matkailu- ja ravitsemiskauppa 8,7 -0,1 M € Muut tuotot 0,8 +0,1 M € Yhteensä 247,8 +1,4 M € Marketkaupassa päivittäistavarakaupan myynti laski ensimmäisellä vuosipuoliskolla Marketkaupan liikevaihto laski tammi–kesäkuussa 3 miljoonaa euroa 172 miljoonaan euroon (-1,7 %). Päivittäistavarakaupan myyntiä on haastanut merkittävä määrä investointeja, jotka kohdistuvat suu

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye