Tarkastuslautakunta: Pirhassa tehdään paljon valtuustoaloitteita
12.6.2026 09:28:01 EEST | Pirkanmaan hyvinvointialue | Tiedote
Pirkanmaan hyvinvointialueen tarkastuslautakunta on vuoden 2025 arviointikertomuksessaan kiinnittänyt huomiota muun muassa valtuustoaloitteiden määrään sekä palvelujen ja talouden hyvään kehitykseen. Myös hallinnon kulut ovat vähentyneet. Osassa palveluista on jo saavutettu se, mitä hyvinvointialueuudistuksella tavoiteltiin. Tarkastuslautakunta kaipaa muun muassa sosiaali- ja terveyspalveluille sen painoarvon edellyttämää asemaa.
Tarkastuslautakunnan arviointikertomuksen perusteella pirkanmaalaiset aluevaltuutetut tekevät paljon valtuustoaloitteita. Vain Lapin hyvinvointialueella aloitteita tehtiin aluevaltuutettua kohden enemmän. Vuosina 2023–2025 Pirhassa tehtiin 140 valtuustoaloitetta. Hallinnon tekemän laskelman mukaan yhteen aloitteeseen vastaaminen maksaa noin 3 900 euroa. Hintaan sisältyvät vastauksen valmistelun ja toimielinkäsittelyn kustannukset. Valtuustoaloitteita tehdään laajassa poliittisessa yhteisymmärryksessä, sillä aloitteista 61 oli tehty yhteistyönä. Tarkastuslautakunta pohtii arviointikertomuksessaan, voisiko aluevaltuutettujen tiedontarvetta ja halua vaikuttaa asioihin järjestää nopeammalla ja vähemmän kuormittavalla tavalla. Valtuustoaloitteeseen vastaaminen kestää kuukausia, jopa vuosia.
Onnistuttu taloudessa ja palveluissa
Tarkastuslautakunnan vuoden 2025 arviointikertomuksen keskeisten havaintojen mukaan talous on toteutunut ennakoitua paremmin ja palvelujen saatavuus on joiltakin osin parantunut. Pirkanmaan hyvinvointialue on siinä hyvinvointialueiden pienessä joukossa, joka onnistunee talouden tasapainottamisessa kuluvan vuoden loppuun mennessä.
Taloutta tarkastellessaan tarkastuslautakunta teki myös havainnon hyvinvointialueen hallinnon keventymisestä. Palvelutuotannon toimintakulut ovat kasvaneet 6 prosenttia mutta hallinnon- ja tukipalvelujen toimintakulut vähentyneet kaksi prosenttia vuosina 2023–2025.
Pirhan henkilöstö on kuitenkin edelleen melko tyytymätöntä. Henkilöstön työtyytyväisyyttä mittaava Fiilismittari ei tavoitteista huolimatta vielä kääntynyt positiiviseksi vuonna 2025 ja sairauspoissaolojen vähentämisessä ei onnistuttu.
Lasten, nuorten ja perheiden palveluissa hyvinvointialue on saavuttanut sen, mitä hyvinvointialueuudistuksessa on tavoiteltu. Kustannusten kasvua on saatu hillittyä eikä tämä juuri ole vaikuttanut palvelutuotantoon. Vain kasvatus- ja perheneuvolapalvelujen määrässä on selvää vähenemistä. Lukuisten muutosten ja uusien toimintatapojen hintana voidaan pitää sitä, että lasten, nuorten ja perheiden palvelulinjan henkilöstö on hyvinvointialueen tyytymättömintä. Palvelulinjan palveluissa henkilöstön välitöntä työaikaa on lisätty, tehtävänkuvia järjestelty asiakastarpeiden mukaisesti, tekoäly otettu käyttöön palvelutarpeen arviointien yhteenvetotyössä, yhteiset kriteerit luotu ohjaamaan asiakasohjauksen asiakaspalvelujen ostoja, omaa palvelutuotantoa on vahvistettu ja tiedolla johtamista varten on lisätty eri toimintojen seurantaa. Palvelujen heikko kohta löytyi vähäisestä asiakaspalautteen hankinnasta.
Soten painoarvo ei näy riittävästi
Pirha on kuvannut johtamisjärjestelmäänsä. Poliittinen johtamisjärjestelmä on selkeä, mutta viranhaltijaorganisaatio on muotoutunut omanlaisekseen. Samoja prosesseja on hajautettu kahteen eri tehtäväalueeseen, tukipalveluihin sekä strategiseen ohjaukseen ja järjestämiseen. Luontevia perusteluja tälle tuplamallille ei ole esitetty. Yhdeltä tehtäväalueelta ja kahdelta palvelulinjalta on poistettu toimialuetaso, mikä tekee kokonaisuudesta sekavan. Esihenkilöketjut työntekijöistä johtoon voivat olla epäselvät, koska käytössä ei ole mitään avointa järjestelmää, jossa nämä olisi kuvattu tai saatavilla.
Jokainen hyvinvointialue on saanut luoda omanlaisensa organisaation. Pirkanmaan hyvinvointialueen mallissa sosiaali- ja terveyspalvelut eivät ole saaneet painoarvoaan vastaavaa edustavuutta toiminnassa, jossa korostuvat järjestämisen ja tukipalvelujen tehtävät.
Tekoälyllä lisää tuottavuutta
Tekoälyn käytössä hyvinvointialue on maltillinen soveltaja. Pirhan 145 ohjelmistorobotiikan prosessia vastaanottavat lähetteitä, lajittelevat niitä ja tekevät jonovarauksia, tekevät hoidon päättämiseen liittyviä kirjauksia, suunnittelevat hoitajamitoituksia sekä siirtävät niiden toteumia tarvittaviin järjestelmiin. Onnistuneesta tekoälyn hyödyntämisestä hyvä esimerkki on Taysin unipoliklinikka, jossa ohjelmistorobotiikan ja muun digikehityksen avulla on voitu hoitaa jopa kolminkertainen potilasmäärä ilman henkilöstön lisäystä.
Tarkastuslautakunnan arviointiaiheina olivat myös varautuminen ja valmiussuunnittelu, pelastus- ja ensihoidon palvelut, aikuispsykiatrian ja perustason päihde- ja mielenterveyspalvelut, tilojen kunto ja sisäilma-asiat. Tarkastuslautakunta pitää tärkeänä, että hyvinvointialue laatii kestävän kehityksen ja vastuullisuuden ohjelman. Tavoitteita arvioidessaan tarkastuslautakunta toivoi selkeyttä etenkin tytäryhtiöiden tavoitteisiin.
Arviointikertomusta käsitellään maanantaina 15.6.2026 aluevaltuuston kokouksessa, joka pidetään Tampereen yliopiston Kaupin kampuksella Arvo-rakennuksessa (Keltainen sali).
Katso vuoden 2025 arviointikertomus aluevaltuuston 15.6.2026 esityslistalla
Seuraa aluevaltuuston 15.6.2026 kokousta verkossa klo 17 alkaen (kyselytunti klo 16)
Yhteyshenkilöt
Paavola AnnikkaTuloksellisuustarkastaja, ulkoinen tarkastus
Puh:040 9129685annikka.paavola@pirha.fiPirkanmaan hyvinvointialue
Me hoidamme – tarjoamme sosiaali- ja terveydenhuollon palveluita sekä pelastuspalveluita kaikille pirkanmaalaisille. Toimimme laajasti noin 700 toimipisteessä ja olemme helposti tavoitettavissa myös digitaalisesti. Meillä toimii Suomen toiseksi suurin yliopistollinen sairaala Tays. Tutkimuksella ja koulutuksella tähtäämme tulevaisuuteen, mutta asukkaiden arjessa olemme tässä ja nyt, kaikkina päivinä ja aikoina. Meitä pirhalaisia on noin 20 000, ja olemmekin Pirkanmaan suurin työyhteisö.
Lisätietoja pirha.fi.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Pirkanmaan hyvinvointialue
Tays Keskussairaalan Lääkärintie aukeaa jälleen liikenteelle12.6.2026 08:27:58 EEST | Tiedote
Lääkärintie on ollut työmaan vuoksi suljettuna marraskuusta 2025 asti. Työmaalla tehdyt tekniikan siirrot ovat nyt valmistuneet ja tie päästään avaamaan liikenteen käyttöön jälleen 12. kesäkuuta iltapäivällä.
Taysissa laaditaan laatuvaatimukset rakentamistöiden aikaisille kulkureiteille11.6.2026 08:45:24 EEST | Tiedote
Tays Keskussairaalan alueella on käynnissä useita rakennushankkeita, jotka muuttavat kulkureittejä ja vähentävät pysäköintipaikkoja rakentamisvaiheen ajaksi. Rakentamisen aikaisten kulkureittien laatuvaatimusten avulla varmistetaan, että kulkureitit toimivat kaikille sairaalassa asioiville myös muuttuvissa tilanteissa.
Aluevaltuusto käsittelee tilinpäätöstä ja arviointikertomusta sekä valitsee pelastusjohtajan – seuraa suoraa lähetystä verkossa 15.6.10.6.2026 14:44:08 EEST | Tiedote
Pirkanmaan hyvinvointialueen aluevaltuuston kevään viimeinen kokous pidetään 15.6. Tampereen yliopiston Kaupin kampuksella Arvo-rakennuksessa. Kyselytunti alkaa kello 16 ja varsinainen kokous kello 17, ja ne lähetetään suorana verkossa.
Tays Keskussairaalan Hoitajantien pysäköintihallin työmaalla aloitetaan räjäytystyöt10.6.2026 09:35:43 EEST | Tiedote
Arvo Ylpön kadun varrella, lähellä Tampereen yliopiston Arvo-rakennusta ja Kaupin ulkoilumaastoja sijaitsevan Hoitajantien pysäköintihallin maatyöt ovat edenneet louhintavaiheeseen. Louhintaa tehdään 15. kesäkuuta alkaen räjäytysten avulla.
Kehitysvammaisten Niittykodin asumisyksikön toiminta päättyy vuoden 2026 loppuun mennessä8.6.2026 14:13:37 EEST | Tiedote
Parkanossa sijaitsevan kehitysvammaisten aikuisten asumisyksikön Niittykodin toiminta päättyy vuoden 2026 loppuun mennessä. Syynä ovat yksikön pieni koko, vaikeudet saada uusia asukkaita ja heikko sijaisten saatavuus. Yksikön asukkaille järjestetään uudet asumispalvelupaikat.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme