SDP:n Saku Nikkanen: Katujengeille on näytettävä punaista korttia Suomessa
15.6.2026 10:15:02 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote
Katujengeihin ja järjestäytyneeseen rikollisuuteen on suhtauduttava Suomessa vakavasti ja määrätietoisesti, sanoo SDP:n kansanedustaja Saku Nikkanen.

– Yhteiskunnan viestin on oltava selvä: Suomen on oltava vihamielinen ympäristö rikollisjärjestöille. Katujengien ja järjestäytyneen rikollisuuden toimintaan on puututtava nopeasti, tehokkaasti ja riittävän ankarasti, jotta Ruotsissa nähtyä kehitystä ei pääse syntymään Suomessa, Nikkanen sanoo.
Nikkanen kertoo keskustelleensa aiheesta myös Ruotsin sosiaalidemokraattien puheenjohtajan Magdalena Anderssonin kanssa.
– Ruotsin kokemukset ovat vakava varoitus meille. Anderssonin viesti oli selkeä: jengirikollisuuteen on puututtava ajoissa, sillä ongelman kasvettua sen korjaaminen on huomattavasti vaikeampaa. Suomen on oltava rikollisjärjestöille niin hankala toimintaympäristö, ettei niiden kannata edes yrittää juurtua tänne.
Nikkanen korostaa, että poliisilla ja muilla viranomaisilla on oltava riittävät keinot puuttua rikollisverkostojen toimintaan. Samalla hän muistuttaa, ettei nuorisorikollisuutta ratkaista pelkillä rangaistuksilla.
– Vaikka rikollisuuteen on suhtauduttava kovalla kädellä, kaikkein vaikuttavinta työtä tehdään ennen kuin nuori ajautuu rikolliselle polulle. Tarvitsemme vahvaa viranomaisyhteistyötä, toimivia palveluja sekä tukea lapsille, nuorille ja perheille riittävän varhaisessa vaiheessa.
Nikkanen muistuttaa, että myös SDP:n uudessa poliittisessa ohjelmassa korostetaan määrätietoista suhtautumista jengirikollisuuteen ja nuorten hyväksikäyttöön rikollisessa toiminnassa.
– Yksi katujengien ja järjestäytyneen rikollisuuden häikäilemättömimmistä piirteistä on alaikäisten käyttäminen rikosten tekemiseen. SDP:n tavoitteena on, että alle 15-vuotiaan käyttäminen rikoksen tekijänä säädetään rangaistuksen koventamisperusteeksi. Lapsia ei saa käyttää rikollisjärjestöjen suojakilpinä tai välikappaleina, Nikkanen sanoo.
– Katujengeissä on kiistatta paljon maahanmuuttajataustaisia nuoria. Tämä näkyy myös Ruotsin tilanteessa ja siksi katujengien torjumiseksi tarvitaan toimia niin maahanmuuttopolitiikassa, kaupunginosien kehittämisessä ja kotoutumisen vaatimusten lisäämisessä. Kielen oppiminen, varhaiskasvatukseen osallistuminen ja koulunkäynnin tukeminen ovat myös keskeisiä keinoja ehkäistä syrjäytymistä ja rikollisuutta. Yhteiskunnan on tarjottava tukea, mutta samalla on voitava edellyttää vastuunkantoa ja kiinnittymistä suomalaiseen yhteiskuntaan. Yleisesti eriarvoisuuden kasvu ja lapsiperheköyhyyden lisääntyminen kasvattavat riskiä nuorten ajautumisesta rikosten tielle.
– Jengirikollisuuden torjunnassa tarvitaan sekä kovia että pehmeitä keinoja. Yhteiskunta ei saa näyttää heikolta tai jäädä keinottomaksi, mutta sen on myös pystyttävä auttamaan nuoria ajoissa ennen kuin rikoskierre pääsee alkamaan. Vain näin voimme varmistaa, ettei Suomi päädy samalle tielle kuin Ruotsi.
Yhteyshenkilöt
Saku NikkanenKansanedustaja
Puh:044 530 8326saku.nikkanen@eduskunta.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Filatov: Järjestöjen tukien leikkaukset vaientavat kansalaisyhteiskuntaa17.6.2026 10:22:26 EEST | Tiedote
Sosiaali- ja terveysjärjestöjen rahoituksen leikkaukset ja avustuskriteerien kiristäminen ovat paljon enemmän kuin säästötoimia, muistuttaa SDP:n kansanedustaja Tarja Filatov.
SDP:n Eveliina Heinäluoma ja Saku Nikkanen: Hallitus leikkaa lähes 400 miljoonaa euroa hyvinvointialueilta17.6.2026 09:17:58 EEST | Tiedote
Hallintovaliokunta sai eilen 16.6. valmiiksi mietintönsä hyvinvointialueiden rahoituslakiin esitetyistä muutoksista. SDP:n hallintovaliokunnan jäsenet vaativat vastalauseessaan esityksen hylkäämistä. Hallitus perustelee muutoksia tarpeella kehittää rahoitusmallia vastaamaan paremmin hyvinvointialueiden erilaisia olosuhteita, palvelutarpeita ja alueellisia haasteita. Samalla esitys kuitenkin vähentää hyvinvointialueiden rahoitusta lähes 400 miljoonalla eurolla.
SDP:n ryhmäpuhe välikysymyskeskustelussa nuorisotyöttömyydestä ja nuorten tulevaisuudenuskon heikkenemisestä16.6.2026 14:37:35 EEST | Tiedote
SDP:n ryhmäpuhe 16.6.2026 välikysymyskeskustelussa nuorisotyöttömyydestä ja nuorten tulevaisuudenuskon heikkenemisestä. Puhujana kansanedustaja Elisa Gebhard. Muutokset puhuessa mahdollisia.
SDP:n Joona Räsänen: Käänne taloudessa ja työllisyydessä jää seuraavan hallituksen vastuulle16.6.2026 14:28:41 EEST | Tiedote
-Hallituspuolueet ovat pitkin kevättä leijuneet ilmassa hehkuttaen puheissaan Suomen talouden käännettä, mutta valtiovarainministeriön uusi talousennuste vetää jalat tukevasti takaisin maanpinnalle. Työttömyys on lähtenyt uudelleen nousuun, velkaantuminen jatkuu ja talouden ripeämpi kasvu siintää jälleen ensi vuodessa. Positiivinen käänne taloudessa ja työllisyydessä jääkin seuraavan hallituksen vastuulle, sanoo kansanedustaja ja valtiovarainvaliokunnan vastaava Joona Räsänen (sd).
SDP:n Pia Viitanen: Digiyhteiskunta ei saa jättää puolta miljoonaa suomalaista ulkopuolelle16.6.2026 14:27:44 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Pia Viitanen vaatii hallitukselta kokonaisvaltaista toimenpideohjelmaa, jolla turvataan kaikkien suomalaisten yhdenvertainen mahdollisuus osallistua yhteiskuntaan digitaidoista riippumatta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme