Keski-Suomen hyvinvointialue

Keski-Suomen hyvinvointialueen hyvinvoinnin ja terveyden lautakunnan päätöksiä 17.6.2026 kokouksesta

17.6.2026 15:06:55 EEST | Keski-Suomen hyvinvointialue | Tiedote

Jaa

Keski-Suomen hyvinvointialueen hyvinvoinnin ja terveyden lautakunta hyväksyi asiat 17.6. pidetyssä kokouksessaan esityslistan mukaisesti.

Lautakuntien kokouksien esityslistat ja pöytäkirjat löytyvät liitteineen lautakunnat-verkkosivulta.     

Kokouksen pöytäkirja julkaistaan hyvaks.fi-verkkosivuilla heti, kun se on tarkastettu.  

Huomaattehan, että päätöstiedotteen sanamuodot eivät välttämättä ole täysin samat, kuin ne lopullisessa pöytäkirjassa ovat. Asiasisältö on kuitenkin sama.   

12.6.2026 julkaistu ennakkotiedote:Hyvinvoinnin ja terveyden lautakunnassa 17.6. Jyväskylän keskustan ja Huhtasuon neuvolatilojen yhdistäminen

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Linkit

Keski-Suomen hyvinvointialue vastaa noin 273 000 keskisuomalaisen sosiaali-, terveys- ja pelastustoimen palveluista.  
  
Keskeinen tehtävämme on keskisuomalaisten hyvinvoinnin, terveyden ja turvallisuuden edistäminen yhteistyössä kuntien, järjestöjen, yritysten ja muiden toimijoiden kanssa. Tavoitteenamme on se, että keskisuomaisten kokemus hyvinvoinnista, terveydestä ja turvallisuudesta on maan kärkeä. Haluamme olla ihmislähtöisin hyvinvointialue ja tukea keskisuomalaisten hyvää arkea. 

Hyvinvointialue on Keski-Suomen suurin työnantaja, jonka palveluksessa työskentelee noin 12 500 ammattilaista. Tarjoamme mahdollisuuksia ammatilliseen kehittymiseen ja monipuolisiin urapolkuihin.  

Palveluiden tiedot, toimipisteet ja yhteystiedot löytyvät Keski-Suomen hyvinvointialueen verkkosivuilta osoitteesta www.hyvaks.fi

Viestintäpalveluiden yhteissähköposti: viestinta(at)hyvaks.fi.

Facebook: @hyvaks, X: @hyvaks, Instagram: @hyvaks, LinkedIn: Keski-Suomen hyvinvointialue,YouTube: Keski-Suomen hyvinvointialue

#hyvaks #hyväarkikaikille

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Keski-Suomen hyvinvointialue

Keski-Suomen pelastuslaitos onnettomuustiedote18.7.2026 17:11:32 EEST | Tiedote

Keski-Suomen pelastuslaitos Jatkotiedote 18.7.2026 Liikenneonnettomuus, Pieksämäentie, Hankasalmi Pelastustoiminta onnettomuuspaikalla on edelleen käynnissä. Kohteessa on neljä pelastuksen yksikköä sekä ensihoito ja poliisi. Onnettomuudessa oli osallisena kaksi henkilöautoa, joissa oli yhteensä kuusi henkilöä. Pieksämäentie on kokonaan katkaistu liikenteeltä onnettomuuden takia. Seuraava tiedote julkaistaan, kun tilanne onnettomuuspaikalla muuttuu.

Keski-Suomen pelastuslaitos onnettomuustiedote18.7.2026 16:30:57 EEST | Tiedote

Keski-Suomen pelastuslaitos Tiedote 18.7.2026 Liikenneonnettomuus, suuri, Pieksämäentie, Hankasalmi Keski-Suomen pelastuslaitos sai hälytyksen suuresta tieliikenneonnettomuudesta Hankasalmen Pieksämäentielle neljän aikaan lauantaipäivänä. Kohteeseen on hälytetty useita pelastuslaitoksen yksiköitä ja pelastustoiminta on käynnissä. Onnettomuudessa osallisena on kaksi henkilöautoa. Onnettomuuspaikka on lähellä Kivisensuontien risteystä ja tie on katkaistu kokonaan liikenteeltä. Seuraava tiedoite julkaistaan klo 17:00.

Keski-Suomen pelastuslaitos onnettomuustiedote16.7.2026 22:12:50 EEST | Tiedote

Keski-Suomen pelastuslaitos Tiedote 16.7.2026 Tiedotteita illan tehtävistä Petäjävesi, Ihmisen pelastaminen vedestä: Kolme henkilöä joutui veden varaan Petäjäveden Jämsänvedellä. Yksi henkilö loukkaantui onnettomuudessa. Vedenvaraan joutuneet pääsivät omatoimisesti rantaan ennen pelastuslaitoksen saapumista. Pelastuslaitos ei kommentoi tapahtumaa enempää. Petäjävesi Maastopalo: Kankaanperäntiellä kulotuksesta levisi maastopalo. Kohde on sama, kuin aiemmin iltapäivällä. Paloalue on saatu rajattua ja palo levisi arviolta muutaman aarin alueelle. Pelastustoiminta kohteessa jatkuu. Muurame maastopalo: Olympiakyläntiellä paloi muutama neliö maastoa. Sivullisen onnistunut alkusammutus rajoitti paloa. Pelastuslaitos sammutti palon loppuun.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye