Aluehallitus hyväksyi laadun ja omavalvonnan vuosiraportit ja käsitteli palvelutuottajien valintaa
16.6.2026 09:41:02 EEST | Oma Häme | Uutinen
Aluehallitus kokoontuu seuraavan kerran elokuussa.

Maanantaina 15.6.2026 kokoontunut Kanta-Hämeen hyvinvointialueen aluehallitus hyväksyi laadun ja omavalvonnan vuosiraportin sekä potilas- ja sosiaaliasiavastaavien selvityksen vuodelta 2025. Raportit tarjoavat kattavan kuvan hyvinvointialueen palvelujen laadusta, turvallisuudesta, saatavuudesta ja asiakkaiden kokemuksista sekä heidän oikeuksiensa toteutumisesta.Oma Häme seuraa palvelujen laatua ja asiakkaiden oikeuksien toteutumista – aluehallitus käsittelee vuosiraportteja - Oma Häme
Aluehallitus päätti myös käynnistää Koivikkokoti säätiö sr:n kanssa selvityksen yhteistyön kehittämisestä ja nykyisen yhteistyösopimuksen päivittämisestä. Nykyinen, vuonna 2021 tehty sopimus ei enää vastaa hyvinvointialueen ja Koivikko-kodin tarpeita, koska Oma Hämeen organisaatio ja palvelurakenne ovat muuttuneet merkittävästi.
Oma Häme valmistelee yhteistyön uudistamista Koivikko-kodin kanssa - Oma Häme
Kokouksessa hyväksyttiin Oma Hämeen henkilöstön tasa-arvo- ja yhdenvertaisuussuunnitelma. Strategiaan pohjautuva suunnitelma kokoaa yhteen tavoitteet ja toimenpiteet, joilla vahvistetaan yhdenvertaista, turvallista ja arvostavaa työyhteisöä koko organisaatiossa.
Oma Hämeen uusi tasa-arvo- ja yhdenvertaisuussuunnitelma ohjaa arjen tekoja - Oma Häme
Palvelupisteiden tuotantotapa-analyysi valmistuu loppuvuodesta
Aluehallitus päätti merkitä tiedoksi perusterveydenhuollon palvelupisteiden tuotantotapa-analyysin valmistelutilanteen. Hallitus käsitteli maaliskuussa Parolan terveysaseman mahdollista siirtämistä Hämeenlinnaan Parantolan sosiaali- ja terveysasemalle.
Asia päätettiin kuitenkin palauttaa valmisteluun ja päättää asiasta vasta vuoden 2027 talousarviokäsittelyn yhteydessä. Samalla päätettiin, että vuoden 2026 aikana tehdään perusterveydenhuollon palvelupisteiden tuotantotapa-analyysi, jossa tarkastellaan palvelujen järjestämisen kokonaisuutta, siihen liittyviä haasteita ja toimintaympäristöä yhdeksällä palvelupisteellä.
Analyysin on tarkoitus valmistua marraskuussa ja sen toteuttamisessa hyödynnetään ulkopuolista asiantuntijaa. Aluehallitus lisäsi kokouksessa päätökseen, että se edellyttää jatkovalmistelussa ottamaan huomioon asukkaiden hoidontarpeen, palveluiden saavutettavuuden, hoidon jatkuvuuden ja toteutuneen henkilöstöresurssin.
Aluehallitus käsitteli myös palveluntuottajien valintaa kilpailutusten perusteella. Hallitus päätti valita palveluntuottajia:
- päihde- ja riippuvuuspalvelujen kuntouttavaan laitoshoitoon, katkaisu- ja vieroitushoitoon ja avomuotoiseen kuntoutukseen sekä
- Mielenterveystyön ja päihde- ja riippuvuustyön erityispalvelujen asumispalveluihin
Lisäksi aluehallitus hyväksyi hyvinvointialueen lakisääteisten henkilökuljetusten, kiireettömien potilaskuljetusten ja kiireellisten tavarakuljetusten hankinnan käynnistämisen niin, että hankintamenettelynä käytetään avointa menettelyä ja vertailuperusteena tarjoushintaa.
Se myös päätti hylätä Esperi Caren oikaisuvaatimuksen, joka koski palvelusetelin arvon korotusta ikääntyneiden ympärivuorokautisessa palveluasumisessa.
Seuraava aluehallituksen kokous on 10. elokuuta.
Yhteyshenkilöt
Kaisa Lepolaaluehallituksen puheenjohtaja (sd.)
Puh:050 592 5868kaisa.lepola@luottamus.omahame.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Oma Häme
Oma Hämeen yksikköön liittyvä somekirjoittelu31.7.2026 12:17:44 EEST | Uutinen
Hyvinvointialue ei voi kommentoida yksittäisiä tapahtumia tai asiakkaaseen liittyviä asioita, joita koskevat yksityisyyden suoja ja salassapitosäännökset.
Uutista päivitetty: Muutoksia Viipurintien terveysaseman kuvantamispalveluihin elokuun lopusta alkaen28.7.2026 10:04:41 EEST | Uutinen
Röntgenpalveluita tarjotaan jatkossa Assissa sekä Forssan ja Riihimäen sote-keskuksissa.
Muutoksia Viipurintien terveysaseman kuvantamispalveluihin elokuun lopusta alkaen27.7.2026 15:00:00 EEST | Uutinen
Röntgenpalveluita tarjotaan jatkossa Assissa sekä Forssan ja Riihimäen sote-keskuksissa.
Tekoälyä hyödyntävä toimintamalli tukee lasten ja nuorten mielenterveysongelmien ennaltaehkäisyä24.7.2026 12:25:07 EEST | Tiedote
Oma Häme on kehittänyt mallin, joka auttaa tunnistamaan tuen tarpeita aikaisemmin.
Jukolan hammashoitolan remontti etenee – osa vastaanotoista siirtyy syksyllä väliaikaistiloihin Hämeenlinnassa23.7.2026 10:29:12 EEST | Uutinen
Osalla asiakkaista vastaanottopaikka muuttuu aiemmin ilmoitetusta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme