Yrittäjät: Kotitalousvähennyksen parannus tervetullut, liikunta- ja kulttuurietu laajennettava toiminimiyrittäjille
17.6.2026 10:35:00 EEST | Suomen Yrittäjät | Tiedote
Suomen Yrittäjät on tyytyväinen hallituksen esitykseen, jossa parannetaan kotitalousvähennystä. Vähennyksen enimmäismäärä nousee määräaikaisesti 1 600 eurosta 2 100 euroon tänä ja ensi vuonna. Myös liikunta- ja kulttuuriedun korotus vauhdittaa toimialojen kysyntää. Yrittäjät esittää laajennusta toiminimiyrittäjille.

Eduskunnan valtiovarainvaliokunnan verojaosto kuulee tänään Yrittäjiä esityksestä.
Kotitalousvähennyksen määräaikaisen korottamisen tavoitteena on vahvistaa kotitalouksien palvelukysyntää ja elvyttää rakentamisalaa.
– Kotitalousvähennyksen korotus on oikein tervetullut toimenpide, joka tukee kuluttajien ostovoimaa ja edistää pienyrittäjien toimintaa koko maassa, Yrittäjien veroasiantuntija Jukka-Pekka Hellman sanoo.
– Toteutuksessa hyvää on se, että korotus tehdään toimialaneutraalisti, mikä kannustaa kotitalouksia ostamaan palveluita kaikilta vähennyksen piiriin lukeutuvien toimialojen yrityksiltä, Hellman jatkaa.
– Korotuksen määräaikaisuus tarkoittaa kuitenkin sitä, että vähennyksen parametrien edestakainen sahaaminen valitettavasti jatkuu. Johdonmukainen ja ennustettava veropolitiikka on tärkeää myös kotitalousvähennyksessä, ja veivaamisen lopettamiseksi korotukset tulisi tehdä pysyvinä, Hellman painottaa.
Kotitalousvähennyksen vähennysprosentti nousee yrityksiltä ostetuista palveluista 35 prosentista 40 prosenttiin ja maksetusta palkasta 13 prosentista 15 prosenttiin vuosille 2026 ja 2027. Vähennykseen oikeuttaviin töihin tai omavastuuosuuteen ei ehdoteta muutoksia.
– Omavastuu tulisi ehdottomasti palauttaa takaisin 100 euroon. Tavoiteltujen hyötyjen sekä vähennyksen tehokkuuden ja ulottuvuuden näkökulmasta vähennysprosentteja olisi saanut korottaa enemmän, ja ne ovat olleet myös historian valossa keskimäärin korkeammat. Näillä muutoksilla vähennyksellä tavoiteltu kannustevaikutus olisi laajempi, Hellman toteaa.
Lait tulevat voimaan mahdollisimman pian. Muutoksia on tarkoitus soveltaa taannehtivasti vuoden 2026 alusta. Kotitalousvähennys olisi siten mahdollista saada korotettuna takautuvasti 1.1.2026 tai sen jälkeen maksettujen kustannusten perusteella.
Liikunta- ja kulttuurietuun korotus
Esityksessä työnantajan tarjoaman verovapaan omaehtoisen liikunta- ja kulttuuriedun enimmäismäärää korotetaan 400 eurosta 540 euroon. Etu koskee jatkossa myös luontoharrastuksia, kuten kalastusta ja metsästystä.
– Muutos on tärkeä liikunta- ja kulttuuripalveluita tarjoaville yrityksille, sillä edun enimmäismäärän korotus lisää palveluiden kysyntää. Lisäksi muutoksen voidaan olettaa hyödyttävän niin työnantajia, palkansaajia kuin edun käyttösovellustoimialan yrityksiä, Hellman jatkaa.
– Enimmäismäärän inflaatiotarkistus on perusteltu, mutta enimmäismäärän voisi hyvin korottaa suoraan 600 euroon, jotta se ei nykyistä vastaavalla tavalla alkaisi pian jäädä jälkeen yleisen hintatason kehityksestä, Hellman sanoo.
Toiminimiyrittäjät ansaitsevat vastaavan edun
Liikunta- ja kulttuuriedussa on epäkohta yhdenvertaisuuden näkökulmasta, sillä etu ei ole mahdollinen toiminimiyrittäjille. Palkansaajat ja muissa yritysmuodoissa toimivat yrittäjät voivat saada edun verovapaasti.
– Kun etua kerran ollaan rukkaamassa, olisi perusteltua samassa yhteydessä saattaa toiminimiyrittäjät yhdenvertaisempaan asemaan säätämällä heille liikunta- ja kulttuurietua vastaava verovähennysoikeus, Hellman huomauttaa.
Myös näiden muutosten on tarkoitus tulla voimaan taannehtivasti vuoden alusta.
Lisätietoja: veroasiantuntija Jukka-Pekka Hellman, p. 040 845 0614, jukka-pekka.hellman@yrittajat.fi, Suomen Yrittäjät
Tuore tutkimus: Kotitalousvähennys on suomalaisille tärkeä – leikkaus vaikutti kielteisesti kuluttajiin ja yrityksiin - Yrittajat.fi
Yhteyshenkilöt
Jukka-Pekka Hellmanveroasiantuntija
Puh:09 2292 2875jukka-pekka.hellman@yrittajat.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Yrittäjät
Yrittäjät: Alustatyötä on voitava tehdä myös yrittäjänä8.7.2026 20:43:49 EEST | Tiedote
Työ- ja elinkeinoministeriön kolmikantaisessa työryhmässä valmisteltu luonnos alustatyölaiksi on lähetetty lausuntokierrokselle tänään. Lailla pannaan täytäntöön EU:n alustatyödirektiivi. – Direktiivi ei tee alustatyöstä automaattisesti työsuhteista. Suomen Yrittäjille on tärkeää, että alustatyötä on mahdollista tehdä jatkossakin yrittäjänä, johtava asiantuntija Albert Mäkelä Suomen Yrittäjistä sanoo.
Yrittäjät: Työnantajille esitetty laiminlyöntimaksu on monin tavoin ongelmallinen6.7.2026 11:41:57 EEST | Tiedote
Työnantajille esitetään uutta laiminlyöntimaksua tilanteisiin, joissa työaika-asiakirjoissa on puutteita. Esitys perustuu ministerivaliokunnan linjaukseen, jonka tarkoituksena on erityisesti työperäisen hyväksikäytön torjunta. Suomen Yrittäjät pitää esitysluonnosta osittain ongelmallisena. – Muutos alentaisi sanktiokynnystä myös tilanteissa, joissa työntekijöille ei ole aiheutunut minkäänlaista vahinkoa. Se myös kohtelisi yrityksiä epäyhdenvertaisesti, johtaja Atte Rytkönen-Sandberg sanoo.
Työelämägallup: Merkittävä muutos – enemmistö työelämässä olevista kannattaa minimipalkkalakia6.7.2026 07:15:00 EEST | Tiedote
Selvä enemmistö työelämässä olevista kannattaa minimipalkkalain säätämistä, osoittaa Työelämägallup. Työelämässä olevista 58 prosenttia katsoo, että Suomeen tulisi säätää lailla vähimmäispalkka. Eri mieltä on 16 prosenttia, ja 26 prosenttia ei osaa arvioida asiaa. Minimipalkka selkeyttäisi työelämän pelisääntöjä ja toisi turvaa esimerkiksi nuorille, Suomen Yrittäjät perustelee.
Yrittäjät: Kesälomia kannattaa siirtää3.7.2026 08:26:10 EEST | Tiedote
Suomen Yrittäjät tukee vahvasti opetusministerin ehdotusta koulujen kesälomien siirtämisestä. Yrittäjät olisi myös valmiita siirtämään lomia niin, että elokuu olisi kokonaisuudessaan kesäkuukausi. Tänään päättyy lausuntoaika opetusministerin muistiosta, jossa kesäloman alkua esitetään siirrettäväksi kahdella viikolla myöhemmäksi kesäkuulle ja syyslukukauden alkua elokuun puolivälin jälkeiseen aikaan. Yrittäjät pitää tätä kasvu- ja työllisyystoimena, joka helpottaa myös perheiden arkea.
Työelämägallup: Lainsäädäntö rauhoitti työmarkkinoita – lakkoja ei koeta enää yhtä liiallisiksi2.7.2026 11:21:52 EEST | Tiedote
Työelämässä olevista noin kolmannes (31 %) on sitä mieltä, että Suomessa on liikaa lakkoja. Eri mieltä on 56 prosenttia ja 13 prosenttia ei osaa arvioida asiaa. Lakkojen määrää liiallisena pitävien osuus on laskenut viime kesästä, 38 prosentista 31 prosenttiin.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme