Kustannusosakeyhtiö Otava

M. Ollikaisen Ruuhi on sarjan odotettu kolmas osa, joka pitää tiukasti otteessaan

22.6.2026 09:30:00 EEST | Kustannusosakeyhtiö Otava | Tiedote

Jaa

Lukijat koukuttanut, rikoskomisario Paula Pihlajasta kertova sarja palaa entistä synkempänä.

Helsingin edustalle ajelehtii ruuhi. Sen pohjalla makaa kuollut tyttö, jonka henkilöllisyydestä ei ole tietoa. Kukaan ei tunnu kaipaavan häntä. Kuka hän on? Missä lasta on piiloteltu ja mitä hänelle tapahtui?
Tutkinta vie rikoskomisario Paula Pihlajan oudon kultin jäljille ja syvälle suomalaiseen muinaisuskoon. Samaan aikaan hänen tiiminsä rakoilee: jokaisella tuntuu olevan jotakin salattavaa, eikä vähiten Paulalla itsellään, jonka parantumattoman sairauden paljastuminen työkavereille on vain ajan kysymys.
Saako Paula selville tytön kohtalon ennen kuin lisää ruuhia lasketaan vesille?

Kirjailijanimen M. Ollikainen takana on Milla Ollikainen, Lohjalla asuva toimittaja ja kirjailija. Ruuhi on hänen yhdeksäs teoksensa ja Paula Pihlaja -sarjan kolmas osa. Sarjaa on käännetty yli kymmenelle kielelle. Sarjan ensimmäinen osa Kontti julkaistiin 2021 ja toinen osa Kiikku 2022.

Ruuhi julkaistaan 2.7.2026.

Teos julkaistaan painettuna, e- ja äänikirjana. Äänikirjan lukee Maria Jyrkäs.

Haastattelupyynnöt ja pdf-vedokset medialle: jenni.heiti@otava.fi

Arvostelukappaleet: arvostelukappale@otava.fi

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Linkit

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Kustannusosakeyhtiö Otava

Otavan kaunokirjallisuuden kustantaminen vahvistuu: Johanna Voipio kustannustoimittajaksi18.6.2026 09:00:00 EEST | Tiedote

FM Johanna Voipio on nimitetty kustannustoimittajaksi Otava-kustantamoperheen kaunokirjallisuuden osastolle 10.8.2026 alkaen. Hän siirtyy Otavalle Sanoma Prolta, missä hän on työskennellyt kustannustoimittajana vuodesta 2019. Hän on aiemmin toimittanut kaunokirjallisuutta freelancerina sekä Otavalle että Storytelille. Nimitys tukee Otava-kustantamoiden kaunokirjallisuuden kustantamisen pitkäjänteistä markkinalähtöistä kehittämistä, jossa yhdistyvät kirjallinen näkemys ja kaupallinen tavoitteellisuus. ”Otavalla on pitkä ja vaikuttava historia kaunokirjallisuuden kustantajana, ja olen valtavan iloinen päästessäni osaksi taloa, jossa kohtaavat vahva kirjallinen perinne ja rohkea katse kirjallisuuden tulevaisuuteen. Odotan innolla yhteistyötä Otavan huippuammattilaisten kanssa ja mahdollisuutta tukea hienojen käsikirjoitusten matkaa valmiiksi, lukijoita puhutteleviksi teoksiksi", sanoo Johanna Voipio. ”Johanna on monialainen, kokenut ja arvostettu kustannustoimittaja, jolla on juuri sellai

Elina Backmanin supersuosittu Saana Havas -sarja on myynyt jo 210 000 kappaletta! Uutuusromaani Joka yksin jää on vahvatunnelmainen jännäri nuoruuden vimmasta ja vaietusta rakkaudesta17.6.2026 09:00:00 EEST | Tiedote

Suomalaisen jännityskirjallisuuden kärkinimiin kuuluvan Elina Backmanin dekkareita on myyty Suomessa jo 210 000 kappaletta, ja kirjat ovat olleet kahdesti ehdolla Ruotsissa parhaaksi käännösdekkariksi. Huippusuositun jännärisarjan kuudennessa osassa Joka yksin jää true crime -podcastaaja Saana Havas palaa Hartolaan. Kun Leivonmäen kansallispuistosta löytyy metsähauta, alkaa selvitys vainajasta ja tapahtumista, jotka kietoutuvat myös vanhaan rikokseen.

Johanna Holmströmin rikossarja myytiin ulkomaille jo ennen sen ilmestymistä – Karhunkaatajat on romaani Kainuun metsistä, ihmismielen pimeistä puolista ja vaietuista rikoksista16.6.2026 09:30:00 EEST | Tiedote

Johanna Holmströmin rikossarjan toinen osa Karhunkaatajat vie lukijan Kainuun metsiin, kostoon ja rajaseudun poliisien arkeen. Sarjan molempien osien oikeudet myytiin Ruotsiin, Norjaan ja Tanskaan jo ennen niiden ilmestymistä, ja mm. Solsidan-sarjasta tuttu ruotsalainen tuotantoyhtiö FLX on hankkinut oikeudet sarjan tv-tuotantoon.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye