Senaatti-kiinteistöt

Poliisiammattikorkeakoulun asuntoloiden uudistaminen käynnistyy Hervannassa – työt alkavat syksyllä 2026

7.7.2026 07:00:00 EEST | Senaatti-kiinteistöt | Tiedote

Jaa

Valtion toimitiloista vastaava Senaatti-kiinteistöt käynnistää Poliisiammattikorkeakoulun (Polamk) Hervannan kampusalueella sijaitsevan kahden asuntolarakennuksen peruskorjaukset syksyllä 2026. Alkava peruskorjaus on ensimmäinen vaihe laajemmassa asuntolatoiminnan uudistamisessa, jolla varmistetaan turvalliset, terveelliset ja toimivat majoitustilat poliisin ja Poliisiammattikorkeakoulun nykyisiin ja tulevaisuuden tarpeisiin.

Kaksi kerrostaloa metsän reunassa. Kävelytie kulkee rakennusten ohi, jossa ihmiset kävelevät ja pyöräilevät.
Havainnekuva Poliisiammattikorkeakoulun asuntoloista. ARCO Architecture Company. Kuva median käytettävissä.

Peruskorjauksissa uudistetaan vuonna 1991 ja 1999 valmistuneet asuntolarakennukset, joiden yhteenlaskettu laajuus on noin 3 500 bruttoneliömetriä. Rakennuksissa on yhteensä 94 asuntoa, jotka tarjoavat oman opiskelija-asunnon 94 henkilölle. Vaihtoehtoisesti tilat mahdollistavat yhteismajoituksen jopa 188 henkilölle. Rakennuksissa sijaitsee myös koulutus- ja yhteistiloja.

Toinen rakennuksista on tällä hetkellä pois käytöstä rakennuksessa todetun sisäilmaongelman vuoksi. Väistötilat järjestetään olemassa olevissa rakennuksissa, joissa tehdään tarvittavia muutostöitä.

”Hanke turvaa jatkossakin terveelliset ja turvalliset olosuhteet asuntoloissa sekä parantaa tilojen käytettävyyttä. Samalla parannetaan tilaturvallisuutta, mahdollistetaan entistä tehokkaammat toimintatavat ja mahdollistetaan toiminnan kehittämistä pitkälle tulevaisuuteen”, sanoo Senaatti-kiinteistöjen rakennuttajapäällikkö Roope Lahtinen.

Kampuksella asuminen on keskeinen osa Poliisiammattikorkeakoulun toimintaa. Opiskelijoiden majoittuminen kampusalueella tukee koulutustoimintaa ja on poliisin näkökulmasta myös kustannustehokas ratkaisu. Samalla kampusyhteisö vahvistaa opiskelijoiden yhteisöllisyyttä.

”Asuntolatoiminnalla on erittäin tärkeä merkitys Poliisiammattikorkeakoulun ja sen opiskelijoiden toiminnan ja yhteisöllisyyden kannalta, mutta lisäksi sillä on vähintäänkin yhtä suuri painoarvo myös koko poliisin näkökulmasta. Mahdollisuus tarjota opiskelijoille nykyaikaisia majoitustiloja kilpailukykyiseen hintaan on merkittävä kilpailuvaltti myös poliisialan houkuttelevuutta ja opiskelijoiden rekrytointia edistettäessä”, kertoo Poliisiammattikorkeakoulun hallintojohtaja Pirkka Kuusela.

Ensimmäisen vaiheen rakennustöiden on tarkoitus käynnistyä syyskuussa 2026. Peruskorjaukset toteutetaan kokonaisurakkana, ja pääurakoitsijaksi on valittu Raspal Oy. Rakennustöiden arvioidaan valmistuvan vuoden 2027 loppuun mennessä. Hankkeen kustannusarvio on noin 10,55 miljoonaa euroa.

Asuntolatoiminnan uudistaminen etenee vaiheittain

Ensimmäisen vaiheen peruskorjaukset ovat osa Poliisiammattikorkeakoulun vuosina 2026–2032 toteutettavaa asuntolatoiminnan uudistusohjelmaa. Kokonaisuuteen kuuluvat alustavan suunnitelman mukaan neljän asuntolarakennusten peruskorjaukset, ainakin yhden uudisrakennuksen rakentaminen sekä koulutustilana toimineen rivitalon harjoitustilojen korvaaminen myöhemmin suunniteltavalla tavalla.

Vanhimmat kolme asuinkäytöstä poistettua asuntolarakennusta ylläpidetään tilapäisinä sosiaali- ja tukitiloina siihen saakka, kunnes uudisrakennukset valmistuvat. Kun vanhimpia asuntolarakennuksia ei enää tarvita, ne voidaan purkaa uudistusohjelman lopulla.

Nyt toteutettavan ensimmäisen vaiheen jälkeen tavoitteena on peruskorjata kaksi muuta vastaavaa asuntolarakennusta vuosina 2027–2028. Uudisrakennus on suunniteltu toteutettavaksi vuosina 2028–2030 ja jatkossa arvioidaan myös mahdollisten muiden uusien asuntolarakennusten tarve ja toteuttamismahdollisuudet.

Uudistamisohjelman tavoitteena on ylläpitää ja turvata Poliisiammattikorkeakoulun nykyinen asuntolakanta sekä myös korvata asuinkäytöstä poistettujen asuntolatalojen kapasiteetti siten, että ne vastaavat tulevaisuuden tarpeita ja mahdollistavat toiminnan kehittämisen pitkällä aikavälillä.  Hankkeiden toteutuminen edellyttää erillisiä päätöksiä suunnittelun ja valmistelun edetessä.

Hankkeen verkkosivu: https://www.senaatti.fi/hankkeet/polamk-asuntolat/

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Senaatti-kiinteistöt, Taneli Uosukainen, asiakaspäällikkö, taneli.uosukainen@senaatti.fi, p. 040 671 6377

Poliisiammattikorkeakoulu, Pasi Kemppainen, koulutus- ja tutkimusjohtaja, pasi.kemppainen@poliisi.fi, puh. 029 548 3150

Kuvat

Kaksi kerrostaloa metsän reunassa. Kävelytie kulkee rakennusten ohi, jossa ihmiset kävelevät ja pyöräilevät.
Havainnekuva Poliisiammattikorkeakoulun asuntoloista.
ARCO Architecture Company. Kuva median käytettävissä.
Lataa

Senaatti

Senaatti on valtion kiinteistöasiantuntija ja toimitilakumppani. Luomme asiakkaidemme kanssa heidän toimintaansa tukevia työympäristöjä ja vastaamme niiden ylläpidosta. Tytärliikelaitoksemme Puolustuskiinteistöt puolestaan vastaa puolustushallinnon kiinteistöistä kaikissa turvallisuustilanteissa. Haluamme tarjota parhaat mahdolliset olosuhteet ja edellytykset tehdä työtä, joka tekee Suomesta maailman toimivimman ja turvallisimman maan. Kehitämme valtion kiinteistövarallisuutta ja pidämme huolta kulttuurihistoriallisista kohteista. Vastuullisuus on kaiken toimintamme keskiössä. www.senaatti.fi 

Olemme töissä Suomelle.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Senaatti-kiinteistöt

Sallan rajavartioaseman uusi sosiaalirakennus valmistui – seuraava rakennusvaihe jo käynnissä30.9.2026 07:00:00 EEST | Tiedote

Sallan rajavartioaseman uusi sosiaalirakennus on valmistunut aikataulussa ja budjetissa itärajan tuntumaan noin 20 kilometrin päähän Sallan keskustasta. Senaatti-kiinteistöjen rakennuttamat tilat parantavat Lapin rajavartioston henkilöstön työskentelyolosuhteita ja mahdollistavat varusteiden asianmukaisen huollon nykyaikaisissa, terveellisissä ja turvallisissa tiloissa.

Rovaniemen uuden pääpoliisiaseman rakentaminen etenee – rakennuksen peruskivi muurattiin tänään28.9.2026 15:30:00 EEST | Tiedote

Rovaniemen uuden pääpoliisiaseman työmaa etenee suunnitelmien mukaan, ja peruskivi muurattiin tänään 28.9. Jääskeläisen alueella. Noin 61 miljoonan euron hankkeessa rakennetaan Lapin poliisilaitokselle ja Keskusrikospoliisin Lapin yksikölle uudet, nykyaikaiset toimitilat. Pääpoliisiasema valmistuu alustavan aikataulun mukaan syksyllä 2028 ja otetaan käyttöön alkuvuodesta 2029.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye