Kotimaisen musiikin osuus vuonna 2025 Suomessa soitetusta musiikista laski – kotimaisuus silti vahvaa elävän musiikin tapahtumissa
23.6.2026 08:00:00 EEST | Teosto ry | Tiedote
Teoston vuoden 2025 tilastojen mukaan noin 25 prosenttia kaikesta Suomessa esitetystä musiikista oli kotimaista. Kotimaisuusaste laski jopa kahdeksalla prosenttiyksiköllä edellisvuodesta (2024: 33 %). Laskun tilastollisena syynä on erityisesti kotimaisen musiikin käytön vähentyminen taustamusiikkina.
Suomen musiikkikenttää kannattelee edelleen elävä musiikki, jossa kotimaisuusaste on pysynyt korkeana: vuonna 2025 jopa 81 prosenttia esitetystä musiikista oli kotimaista. Kotimaisuuden taso on pysynyt viime vuosina vakaana sekä isoissa että pienemmissä tapahtumissa.
Myös seurakunnan tapahtumissa soiva musiikki on yhä vahvasti kotimaista: kotimaisuusaste nousi 89 prosenttiin (2024: 85 %).
Suomessa soitetun musiikin kotimaisuusasteen laskuun vaikutti erityisesti taustamusiikin käyttö, jonka kotimaisuus laski ensimmäistä kertaa vuosiin 25 prosentin tasosta noin 19 prosenttiin. Ilman taustamusiikkialueen vaikutusta Suomessa soitetun musiikin kotimaisuusaste oli vuonna 2025 jopa 56 prosenttia.
Ylen valtakunnallinen radio kasvatti kotimaisuuttaan, maakuntaradioissa pientä laskua
Radiokanavista eniten kotimaista musiikkia soittivat edelleen Ylen maakuntaradiot, joissa esitetyn musiikin kotimaisuusaste oli 51,7 prosenttia. Osuus kuitenkin laski muutamalla prosenttiyksiköllä vuodesta 2024 (58,7 %).
Ylen valtakunnallisilla radiokanavilla kotimaisuuden osuus nousi 36,4 prosenttiin (2024: 34,8 %). Kaupallisten radiokanavien kotimaisuusaste oli 32,3 prosenttia, mikä on suunnilleen samalla tasolla edellisiin vuosiin verrattuna.
Television ja audiovisuaalisten suoratoistopalveluiden tarjonta painottuu ulkomaiseen sisältöön
Lineaarisilla televisiokanavilla erot Ylen ja kaupallisten toimijoiden välillä ovat edelleen selviä. Ylen tv-kanavilla esitetyissä ohjelmissa kotimaisen musiikin osuus oli 22,5 prosenttia, kun kaupallisilla kanavilla osuus oli 13,3 prosenttia. Kaupallisista tv-kanavista eniten kotimaista musiikkia soitettiin TV7:lla, jonka kotimaisuusaste oli 37,1 prosenttia.
Kotimaisten tv-kanavien audiovisuaalisilla oheispalveluilla (MTV Katsomo, Nelonen Ruutu, Yle Areena) kotimaisen musiikin osuus vuonna 2025 oli 10,7 prosenttia (2024: 13,1 %).
Vähiten kotimaista musiikkia kuullaan tilausvideopalveluissa (mm. Netllix, HBO Max, Disney+), joissa suomalaisen musiikin osuus oli vain 4,3 prosenttia.
Teosto tilastoi kotimaisen musiikin käyttöä esitysminuuttien mukaan
Teosto tilastoi kotimaisen musiikin esitysminuutteja Suomesta käsin toimivien musiikin käyttäjien eli radioiden, tv-kanavien, av-suoratoistopalveluiden, konserttien, keikkojen ja taustamusiikkia käyttävien palveluiden osalta.
Kotimaiseksi tilastossa lasketaan Teoston asiakkaana olevien oikeudenhaltijoiden säveltämä tai sanoittama musiikki sen esitysminuuttien mukaan. Mukana ovat tekijänoikeussuojan alaiset teokset. Tilasto eroaa hieman Yleisradion omasta tilastosta, jossa kotimaiseksi lasketaan myös ulkomaisten tekijöiden kappaleet, jos esittäjä on kotimainen.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Johanna LaitinenViestintäpäällikköTeosto ry
Puh:0401921900johanna.laitinen@teosto.fiwww.teosto.fiTeosto on tunnettu ja luotettu tekijänoikeusjärjestö, joka mahdollistaa musiikin ammattimaisen tekemisen ja käyttämisen. Edustamme yli 42 000:ta kotimaista ja noin kolmea miljoonaa ulkomaista säveltäjää, sanoittajaa, sovittajaa ja musiikkikustantajaa. Keräämme musiikin käytöstä korvaukset ja tilitämme ne edelleen musiikin ammattilaisille, jotta he voivat keskittyä työhönsä – uuden tunteita herättävän musiikin luomiseen. Laaja repertoaarimme tunnettuja, ihmisiä liikuttavia musiikkiteoksia tuo lisäarvoa yrityksille, yksilölle ja koko yhteiskunnalle. Musiikki on voima – annetaan sen soida!
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Teosto ry
Teosto tilitti kesäkuussa 32 miljoonaa euroa musiikin tekijöille ja kustantajille15.6.2026 11:46:54 EEST | Tiedote
Tekijänoikeusjärjestö Teosto on tilittänyt tänään 15.6. musiikin käyttökorvauksia 32 miljoonan euron edestä musiikin säveltäjille, sanoittajille, sovittajille ja kustantajille. Tästä 18,4 miljoonaa euroa tilitettiin Teoston kotimaisille ja suorille asiakkaille.
Hitaammin hautaan on vuoden 2025 soitetuin kappale12.6.2026 08:00:00 EEST | Tiedote
Antti Riihimäen, Kaisa Korhosen ja Nelli Matulan kirjoittama Hitaammin hautaan keräsi Teoston Suomen-tilastoissa ennätykselliset 15 900 soittokertaa radiosta, televisiosta ja elävän musiikin esityksistä.
Kansainvälinen luova ala vaatii toimia inhimillisen luovuuden suojaamiseksi5.6.2026 12:11:05 EEST | Tiedote
Globaali tekijänoikeusjärjestöjen kattojärjestö CISAC julkaisi 4. kesäkuuta Pariisissa The Paris Commitment -julkilausuman. Julkilausumassa luovan työn tekijät, tekijänoikeusjärjestöt ja kulttuurialan toimijat vaativat ihmisen luovuuden, tekijänoikeuksien ja kulttuurisen monimuotoisuuden turvaamista tekoälyn aikakaudella.
Taustamusiikki on suomalaisyrityksille tärkeä osa asiakaskokemusta – musiikilla on keskeinen rooli myös kunnissa ja hyvinvointialueilla24.4.2026 08:00:00 EEST | Tiedote
Radio on edelleen yritysten yleisin taustamusiikin lähde, mutta taustamusiikkipalvelujen käyttö jatkaa kasvuaan. Tämä selviää Teoston tuoreesta yritysten taustamusiikkitutkimuksesta. Teosto selvitti ensimmäistä kertaa laajasti myös kuntien, hyvinvointialueiden ja seurakuntien musiikinkäyttöä. Kyselyn perusteella musiikilla on merkittävä rooli hyvinvoinnin, hoivan, kasvatuksen ja yhteisöllisyyden tukena.
Teostopriset 2026 går till Aili Järvelä och Joel Järventausta16.4.2026 17:45:00 EEST | Pressmeddelande
Vinnarna av Teostopriset 2026 är Joel Järventaustas komposition Fantasia pianolle ja orkesterille samt Aili Järveläs kompositioner och texter på skivan VUORI. Prissumman på 40 000 euro fördelas jämnt mellan upphovsmännen till de vinnande verken.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme