Rannikkokunnat Espoo ja Turku edelläkävijöitä ilmastosopeutumisessa – pienissä rannikkokunnissa työ on hitaampaa
23.6.2026 07:00:00 EEST | If Vakuutus | Tiedote
Sopeutuminen sään ääri-ilmiöiden voimistumiseen etenee Suomessa eri tahtiin. Rannikkokunnissa poliittisia päätöksissä ja toimintasuunnitelmissa ollaan sisämaakuntia jäljessä, mutta sopeutuminen näkyy useammin käytännön toimissa.

Suunnitelmallinen työ ilmastoon sopeutumiseksi on pidemmällä suurissa, keskisuurissa ja sisämaakunnissa kuin rannikko- ja pienissä kunnissa. Ifin Suomen ympäristökeskus Sykellä teettämässä vuoden 2025 kyselytutkimuksessa kahden suuren rannikkokunnan, Espoon ja Turun, todettiin olevan ilmastosopeutumistoimissa edelläkävijöitä. Myös Helsinki ja Oulu sijoittuivat 20 parhaan kunnan joukkoon.
– Turussa yksi keskeinen menestystekijä on ollut selkeiden toimintamallien hyödyntäminen sekä tiivis yhteistyö eri toimijoiden kanssa, sanoo Ifin korvausjohtaja Tia Mäki.
Rannikon riskit eivät tunne kuntarajoja
Kyselytutkimuksesta selviää, että kattava ilmastoriskianalyysi on tehty Suomessa vain noin joka kymmenennessä kunnassa, eikä tässä ole suurta eroa rannikko- ja sisämaakuntien välillä. Kattavien selvitysten taso on alhainen verrattuna pohjoismaisiin naapureihimme, Ruotsissa luku on 80 % ja Norjassa 75 %
– Kuntien tulisi tehdä riskianalyyseja ja selvittää, mille riskeille juuri oma kunta on altis. Sen jälkeen voidaan suunnitella, mitä toimia tulee tehdä vahinkojen ehkäisemiseksi tai minimoimiseksi, Mäki arvioi.
Sopeutumistyö on usein kuntakohtaista, vaikka riskit ylittävät kuntarajat. Suomessa on meri- ja vesistötulvien osalta lakisääteisiä yhteistyörakenteita merkittävillä tulvariskialueilla, mutta muiden sään ääri-ilmiöiden kohdalla alueellista yhteistyötä voisi vahvistaa.
– Rannikkokunnat ottavat usein myrskyt vastaan ensimmäisinä eivätkä myrskytuhot noudata kuntarajoja. Tarvitsemme Suomessa kokonaisuudessaan enemmän alueellista yhteistyötä, jotta sopeutuminen vastaa todellisiin uhkiin, Mäki sanoo.
Vähemmän poliittisia päätöksiä, enemmän käytännön toimia
Ifin kyselytutkimuksesta selviää, että rannikkokunnissa poliittisia päätöksiä ja toimintasuunnitelmia on tehty harvemmin kuin sisämaankunnissa (16 % vs. 26 %), mutta sopeutuminen näkyy useammin käytännön toimissa ja olemassa olevissa prosesseissa. Rannikkokunnissa on myös hieman useammin varattu resursseja sopeutumistyöhön kuin sisämaakunnissa. Pienissä rannikkokunnissa resurssit ovat kuitenkin niukat, ja työ on hajanaisempaa.
Rannikkokunnissa ilmastosopeutuminen on konkreettista ja kytkeytyy esimerkiksi kaavoitukseen, hulevesien hallintaan ja infrastruktuuriin. Suuret rannikkokaupungit toimivat edelläkävijöinä ja yhdistävät sopeutumista varautumiseen ja kriittisen infrastruktuurin turvaamiseen.
– Kokonaisuutena rannikkokunnissa sopeutuminen on käynnissä ja käytännönläheistä, mutta vaatii nykyistä vahvempaa pitkän aikavälin suunnittelua ja yhteistyötä, Mäki summaa.
Vakuutusyhtiö If tilasi kyselytutkimuksen Suomen ympäristökeskukselta (Syke) ja se toteutettiin keväällä 2025. Kyselyyn vastasi 118 kuntaa, jotka edustavat yhteensä noin 4,1 miljoonaa asukasta, mikä kattaa arviolta 73 prosenttia Suomen väestöstä.
Rannikkokunnaksi tutkimuksessa määriteltiin kunta, jonka pinta-alaan sisältyy merivettä. Tutkimukseen vastasi 32 rannikkokuntaa.
If on mukana SuomiAreenassa
Tervetuloa seuraamaan Sää muuttui – olemmeko varautuneet? ‑paneelikeskustelua tiistaina 23.6. klo 12.00 Paviljongin lavalla Porissa.
Keskustelussa pohditaan erityisesti kuntien roolia muutoksen etulinjassa: miten kunnat voivat varautua sään ääri-ilmiöihin ja millainen vastuu asukkailla, päättäjillä ja yrityksillä on yhteisen varautumisen vahvistamisessa?
Paneelikeskustelussa mukana ovat Ifin korvausjohtaja Tia Mäki, Ilmatieteen laitoksen tutkimusyksikön johtaja Hilppa Gregow, Kuntaliiton erityisasiantuntija Pauliina Jalonen, Turun kaupungin erityisasiantuntija Miika Meretoja ja Suomen Omakotiliitto ry:n toiminnanjohtaja Marju Silander.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Henna NikkariHead of Press
Puh:010 514 1245henna.nikkari@if.fiIf on Pohjoismaiden suurin vakuutusyhtiö, jolla on yli 4,5 miljoonaa henkilö- ja yritysasiakasta.
Vakuutamme joka viidennen kodin ja henkilöauton Pohjoismaissa ja tarjoamme henkilövakuutuksia sekä yksityishenkilöille että yrityksille.
Meidän 10 000 työntekijäämme useilla eri liiketoiminta-alueilla ja useissa eri maissa varmistavat, että yksityis- ja yritysasiakkaamme saavat tarvitsemansa avun.
Kokomme ja laajuutemme ansiosta voimme olla lähellä asiakkaitamme ja tarjota heille turvallisia vakuutusratkaisuja. Lupauksemme asiakkaillemme on toimintamme ydin: If auttaa paljon.
Ifin omistaja on Sampo, joka on listattu Nasdaq-pörsseissä Helsingissä, Tukholmassa ja Kööpenhaminassa. Vuonna 2025 tanskalaisesta Topdanmarkista tuli osa Ifiä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta If Vakuutus
Asumiskulujen nousu näkyy arjessa – lähes joka toinen suomalainen on joutunut tinkimään muista menoista11.6.2026 07:00:00 EEST | Tiedote
Lyhyt ja napakka ingressi -suoraan asiaan!Kaksi kolmesta työikäisestä kertoo asumiskulujensa nousseen vuoden sisällä, selviää Ifin teettämästä tutkimuksesta. Samalla lähes joka toinen sanoo, että asumiskulut ovat pakottaneet tinkimään muista menoista. Monelle taloustilanne on tällä hetkellä kuormittava, ja siksi arjen varautumisen merkitys korostuu.
Suomi on jäljessä ilmastosopeutumisessa – Tanskasta mallia kuntien varautumiseen9.6.2026 07:00:00 EEST | Tiedote
Suomalaiskunnat tunnistavat ilmastonmuutoksen riskit, mutta ovat jäämässä jälkeen muista Pohjoismaista konkreettisissa varautumistoimissa.
80 % moottoripyörävahingoista on henkilövahinkoja – huonokuntoiset tiet lisäävät riskejä1.6.2026 06:30:00 EEST | Tiedote
Liiallinen tilannenopeus suhteessa ajotaitoihin ja moottoripyörän ominaisuuksiin sekä tiestön kunnon yleinen heikentyminen näkyvät moottoripyörävahingoissa.
Mikä lapsiperheitä huolettaa juuri nyt? Suomalaisvanhemmat hakevat tukea useammin kuin muissa Pohjoismaissa26.5.2026 06:00:00 EEST | Tiedote
Suomalaisten lapsiperheiden vanhemmat kokevat huolta yhtä paljon kuin muualla Pohjoismaissa, mutta erottuvat selvästi tuen hakemisessa positiivisesti, selviää vakuutusyhtiö Ifin tuoreesta tutkimuksesta.
Help a lot Award -palkinnon haku on nyt auki – tässä on raati, joka valitsee voittajan20.5.2026 07:00:00 EEST | Tiedote
Ifin Help a lot Award on vuosittainen palkinto, jonka tarkoituksena on tukea aloitteita, jotka vähentävät tahatonta yksinäisyyttä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme