Suomen Yrittäjät

Työelämägallup: Työelämässä lähes puolet kannattaa yleistä ansioturvaa – nuoret erityisen myönteisiä

27.7.2026 07:15:00 EEST | Suomen Yrittäjät | Tiedote

Jaa

Työelämässä olevista 45 prosenttia pitää hyvänä ajatusta yleisestä ansioturvasta, joka tarjoaisi ansiosidonnaisen turvan myös niille, jotka eivät kuulu työttömyyskassoihin. ”Nykyinen malli kohtelee erityisen huonosti hauraimmassa työmarkkina-asemassa olevia, jotka ovat usein nuoria. Moni myös luulee, että liiton jäsenyys tuo ansioturvan, eikä tätä väärää käsitystä välttämättä haluta laajalti edes oikoa”, johtaja Atte Rytkönen-Sandberg Suomen Yrittäjistä sanoo.

Johtaja Atte Rytkönen-Sandberg Porin Suomi Areenassa 23.6.2026. Kuva: Tomi Glad/Gladmedia Oy
Johtaja Atte Rytkönen-Sandberg Porin Suomi Areenassa 23.6.2026. Kuva: Tomi Glad/Gladmedia Oy

Yrittäjät esittää, että työttömyysturvassa siirrytään yleiseen eli universaaliin turvaan ja yhden etuudenmaksajan malliin. Oikeus ansioetuuteen pitää olla jokaisella vakuutetulla, ei ainoastaan kassan jäsenmaksua maksavilla henkilöillä. 

”Nykyinen malli on vinoutunut. Sosiaalivakuutusjärjestelmän pitää kohdella yksilöitä tasapuolisesti ja yhdenvertaisesti. Yhteiskunnan pitää kaikissa tilanteissa mahdollistaa osallistuminen lakisääteiseen järjestelmään ja pääsy sosiaaliturvan piiriin”, Rytkönen-Sandberg sanoo. 

Hallintojen pyörittämisessä karsittavaa 

”Ei ole tehokasta eikä järkevää pyörittää yli kahtakymmentä erillistä, itsenäistä työttömyyskassaa erillisine hallintoineen ja maksuineen. Työttömän ihmisen näkökulmasta on sama, mistä hänen työttömyysetuutensa tulee”, Sandberg jatkaa. 

Alle kolmannes (31 %) suhtautuu ehdotukseen kielteisesti ja hieman alle neljännes (24 %) ei osaa arvioida sitä. Tilanne on pysynyt lähes ennallaan aiempiin vuosiin verrattuna, mutta epätietoisten osuus on hieman pienentynyt viime kesästä. 

Yleinen ansioturva saa eniten kannatusta yrittäjiltä (68 %), ammattiliittoon kuulumattomilta (58 %), 18–44-vuotiailta (47 %) ja miehiltä (49 %). Vähiten tukea se saa naisilta (41 %), alemmilta toimihenkilöiltä (38 %), työttömiltä (38 %) ja ammattiliittoon kuuluvilta (32 %). 

Tutustu Suomen Yrittäjien työelämä- ja sosiaaliturvaohjelmaan täällä

Näin kysyttiin: 

Kyselyn toteutti Verian Suomen Yrittäjien toimeksiannosta 8.–18.5.2026. Vastaajia oli 1 098 työelämässä mukana olevaa (palkansaajat, yrittäjät, työttömät). Vastaajat olivat 18–69-vuotiaita suomalaisia. Aineisto edustaa työelämässä mukana olevia suomalaisia. Tulosten  luottamusväli kokonaistuloksen osalta on 3,0 prosenttiyksikköä 50 prosentin tulostasolla. 

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Tietoja julkaisijasta

Suomen Yrittäjät on jäsenmäärältään elinkeinoelämän suurin keskusjärjestö, joka ajaa yrittäjien sekä pienten ja keskisuurten yritysten asiaa. Jäseniä Yrittäjien paikallisyhdistyksissä on lähes 70 000 ja toimialajärjestöissä noin 26 000. Ne työllistävät Tilastokeskuksen (2023) mukaan yrittäjät mukaan lukien noin 590 000 henkilöä ja yritysten yhteenlaskettu liikevaihto on noin 171 miljardia euroa. Yrittäjäjärjestön toiminta rakentuu 372 paikallisyhdistyksestä, 21 aluejärjestöstä ja 47 toimialajärjestöstä. Lisätietoa: www.yrittajat.fi.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Suomen Yrittäjät

Työeläkeselvitys: Eläkejärjestelmää voidaan tehostaa merkittävästi – Yrittäjät esittää rakenteellisia uudistuksia10.9.2026 03:00:00 EEST | Tiedote

Suomen Yrittäjien teettämän selvityksen mukaan Suomen työeläkejärjestelmässä on merkittävä tehostamispotentiaali. – Selvitys kyseenalaistaa perustelut, joilla hajautettua työeläkejärjestelmää on puolustettu vuosikymmeniä. Suomalaista työeläkejärjestelmää voidaan tehostaa tuntuvasti yhdistämällä työeläketoimijoita. On vastuutonta leikata eläkkeitä tai nostaa eläkemaksuja, jos eläkejärjestelmä ei ole tehokas, toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen Suomen Yrittäjistä sanoo.

Yrittäjäjärjestöt: EU-hankintaesitys tunnistaa Suomen tarpeet9.9.2026 15:36:36 EEST | Tiedote

Euroopan komissio esitti keskiviikkona uutta hankintasääntelyä, jonka sisältö oli pääosin onnistunut pk-yritysten kilpailuedellytysten kannalta. – Komissio on tunnistanut Suomen erityispiirteet. Esitys mahdollistaisi sen, että voimme jatkossakin rajoittaa inhouse-yhtiöiden toimintaa ja tukea siten pk-yritysten toimintaedellytyksiä ja reilua kilpailua. Julkisomisteisten inhouse-yhtiöiden markkinoilla temmeltämistä suitsitaan, Suomen Yrittäjien johtaja Harri Jaskari sanoo.

Yrittäjät: Hallitukselta oikea päätös korvata droonivahinkoja yrityksille8.9.2026 11:59:20 EEST | Tiedote

Talouspoliittinen ministerivaliokunta linjasi tänään, että vieraan valtion droonin aiheuttamat kohtuulliset vahingot voidaan korvata yrityksille ja yksityishenkilöille tapauskohtaisesti. – Tämä linjaus on hyvä ja tärkeä asia. Jos on huono tuuri, harhautuva drooni voi osua myös taloihin ja yrityksiin. Siksi yritysten on tärkeä tietää, miten vahingot korvataan, toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen Suomen Yrittäjistä sanoo.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye