Kokoomuksen Vuornos: Hallitus panostaa lähes 60 miljoonaa euroa nuorten ja pitkäaikaistyöttömien työllistymiseen
23.6.2026 11:32:27 EEST | Kokoomuksen eduskuntaryhmä | Tiedote
Eduskunta on juuri hyväksynyt lisätalousarvion, jossa tehdään tuntuvia lisäpanostuksia nuorten ja pitkäaikaistyöttömien työllistämiseksi. Kokoomuksen kansanedustaja ja työelämä- ja tasa-arvovaliokunnan jäsen Henrik Vuornos pitää päätöstä tärkeänä tilanteessa, jossa työttömyys koskettaa monia suomalaisia.

Kokoomuksen kansanedustaja Henrik Vuornos on tyytyväinen eduskunnan päätökseen kohdentaa lisätalousarvion panostuksia työllisyystoimiin. Yhteensä lähes 60 miljoonan euron panostukset tarkoittavat konkreettista lisätukea nuorille ja pitkäaikaistyöttömille.
– Työttömyys luo ihmisille huolta ja toivottomuutta. Siksi kokoomusjohtoinen hallitus tekee määrätietoisesti töitä sen eteen, että mahdollisimman moni työttömyydestä kärsivä suomalainen pääsee töihin, Vuornos sanoo.
Lisätalousarviossa kohdennetaan 20 miljoonaa euroa nuorten rekrytointitukeen, 15 miljoonaa euroa nuorisotyöttömyyden ehkäisemisen pilotteihin sekä 4 miljoonaa euroa valtionhallinnon kesätyö- ja harjoittelupaikkojen lisäämiseen. Lisäksi pitkäaikaistyöttömien osaamisseteleihin osoitetaan 20 miljoonan euron lisärahoitus.
– Työllisyyden vahvistaminen edellyttää sekä uusia työpaikkoja että aktiivisia toimia, jotka auttavat ihmisiä takaisin työmarkkinoille. Nyt päätetyillä panostuksilla madalletaan erityisesti nuorten kynnystä saada ensimmäinen työpaikka ja pitkäaikaistyöttömien mahdollisuuksia päivittää osaamistaan, Vuornos toteaa.
– Pelkästään nuorten rekrytointituen arvioidaan mahdollistavan noin 3 300 työttömän nuoren työllistymisen. Ensimmäinen työpaikka voi muuttaa koko elämän suunnan. Siksi on tärkeää, että mahdollisimman moni nuori saa mahdollisuuden näyttää osaamisensa, kartuttaa työkokemusta ja rakentaa uskoa omaan tulevaisuuteensa, Vuornos sanoo.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Henrik VuornosKansanedustaja
Uudenmaan vaalipiiri
Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kansallinen Kokoomus on vuonna 1918 perustettu poliittinen puolue ja kansanliike, joka haluaa kehittää Suomea vastuullisesti. Politiikkamme perustuu arvoihin – uskomme yksilöön, vastuuseen ja vapauteen. Haluamme rakentaa yhteiskuntaa, jossa jokaisella on mahdollisuus menestyä ja jossa heikoimmista pidetään huolta. Kokoomuksen eduskuntaryhmä on 48 kansanedustajallaan suurin eduskuntaryhmä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kokoomuksen eduskuntaryhmä
Kokoomuksen Limnell: Droonivahinkojen korvausaukko on selvitettävä ennen ensimmäistä vakavaa vahinkoa22.6.2026 09:53:56 EEST | Tiedote
Kansanedustaja, sotatieteiden dosentti ja puolustusvaliokunnan jäsen Jarno Limnell katsoo, että sotaan liittyvien droonien mahdollisesti aiheuttamat vahingot Suomessa nostavat esiin merkittävän kokonaisturvallisuuden kysymyksen. Kyse ei hänen mukaansa ole vain vakuutusehdoista vaan siitä miten suomalainen yhteiskunta varautuu uuden turvallisuusympäristön konkreettisiin seurauksiin.
Kokoomuksen eduskuntaryhmä julkaisi startup-ohjelman: 2040-luvulla yksi maailman 20 arvokkaimmasta yrityksestä Suomesta17.6.2026 12:35:00 EEST | Tiedote
Kokoomuksen eduskuntaryhmä julkaisee tänään startup-ohjelmansa, jonka tavoitteena on tehdä Suomesta maailman paras maa rakentaa kasvuyrityksiä. Tavoitteena on, että 2040-luvulle tultaessa yksi maailman 20 arvokkaimmasta yrityksestä on suomalainen. Ohjelma sisältää useita konkreettisia ehdotuksia, joilla lisättäisiin kasvuyritysten rahoitusta, houkuteltaisiin kansainvälisiä osaajia ja vahvistettaisiin suomalaista omistajuutta.
Kokoomuksen Hemmilä: Nuorten tulevaisuususko syntyy työn ja osallisuuden kautta16.6.2026 15:46:38 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja, poliisitaustainen Pertti Hemmilä korostaa, että nuorisotyöttömyyden ja lapsiperheköyhyyden torjuminen edellyttää ennen kaikkea huolehtimista työn ja yrittäjyyden edellytyksistä, vastuullista talouspolitiikkaa ja perheiden hyvinvoinnin vahvistamista. Eduskunnan täysistunnossa käydään tänään keskustelua opposition välikysymyksestä, joka koskee nuorisotyöttömyyttä ja lapsiperheköyhyyttä.
Kokoomuksen Päivärinta: Talousennusteet osoittavat, ettei Suomen kasvukäänne ole toiveajattelua16.6.2026 15:32:06 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja Susanne Päivärinta pitää valtiovarainministeriön tuoretta talousennustetta rohkaisevana viestinä Suomen talouden suunnasta. VM nosti poikkeuksellisesti ennustettaan Suomen tämän vuoden talouskasvusta 0,8 prosenttiin. Myös Akava Works ja Suomen Pankki ovat tarkistaneet tämän vuoden kasvuennusteitaan ylöspäin.
Kokoomuksen Vuornos: Ei maalata nuorille kuvaa toivottomuudesta – koulutus on paras vastaus nuorisotyöttömyyteen16.6.2026 14:32:36 EEST | Tiedote
Kokoomuksen kansanedustaja Henrik Vuornos haluaa kääntää keskustelun nuorten tulevaisuudesta toivottomuudesta mahdollisuuksiin. Hänen mukaansa Suomen vahvuus on aina ollut koulutuksessa, osaamisessa ja siinä, että jokainen nuori voi taustastaan riippumatta rakentaa oman polkunsa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme