Kansanedustajat vaativat toimia asumisterveysongelmien ratkaisemiseksi – tuhannet suomalaiset kärsivät edelleen sisäilmahaitoista
23.6.2026 11:30:12 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote
Eduskunnan Sisäilmaryhmän kansanedustajat ovat jättäneet hallitukselle kirjallisen kysymyksen asumisterveysongelmien ehkäisemisestä, korjaamisesta ja niihin liittyvän oikeusturvan parantamisesta. Kansanedustajat ovat huolissaan siitä, että tuhannet suomalaiset kärsivät edelleen vakavista sisäilma- ja homeongelmista sekä niiden aiheuttamista terveydellisistä, taloudellisista ja sosiaalisista seurauksista.

– Vaikka sisäilmaongelmien korjaamiseen on käytetty merkittäviä resursseja, liian moni suomalainen joutuu edelleen elämään terveydelle haitallisissa olosuhteissa. Erityisen vakavia ovat niin sanotut homeloukkutilanteet, joissa perheen asuminen, terveydentila, toimeentulo ja arjen hallinta ovat vakavasti vaarantuneet. Monet perheet eivät pysty taloudellisista syistä selvittämään ongelmien syitä tai toteuttamaan tarvittavia korjauksia. Tilanne vaatii nykyistä vahvempia tukimuotoja ja toimivia ratkaisuja, sanoo Eduskunnan Sisäilmaryhmän toinen puheenjohtaja, kansanedustaja Eeva-Johanna Eloranta (sd.) .
Kirjallisessa kysymyksessä hallitukselta tiedustellaan muun muassa, miten kotitalouksien ja taloyhtiöiden mahdollisuuksia tutkia, suunnitella ja korjata sisäilmaongelmaisia rakennuksia aiotaan parantaa. Lisäksi kansanedustajat kysyvät, miten hallitus aikoo turvata asumisterveys- ja sisäilmajärjestöjen pitkäjänteisen rahoituksen sekä kehittää asuntokaupan kuluttajansuojaa vakavien rakennusvirheiden ja asumisterveyshaittojen varalta.
– Järjestöjen neuvontapalveluihin tulee vuosittain tuhansia yhteydenottoja ihmisiltä, jotka tarvitsevat apua vakavissa asumisterveysongelmissa. Luotettava neuvonta, kohdekäynnit ja vertaistuki ovat monille ratkaisevan tärkeä tuki vaikeassa elämäntilanteessa. On tärkeää varmistaa, että tämä työ voi jatkua myös tulevaisuudessa, toteaa Eduskunnan Sisäilmaryhmän toinen puheenjohtaja, kansanedustaja Tiina Elo (vihr.) .
– Asumisterveysongelmat eivät ole vain yksittäisten perheiden ongelma, vaan merkittävä kansanterveydellinen ja taloudellinen kysymys. Tarvitsemme pitkäjänteisiä ratkaisuja, joilla voidaan ehkäistä ongelmia, tukea sairastuneita ja varmistaa, että rakennuskantamme pysyy terveellisenä myös tulevaisuudessa, Eloranta ja Elo toteavat yhteisessä kannanotossaan.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Eeva-Johanna ElorantaKansanedustaja
Puh:050 523 2309Tiina EloKansanedustaja
Puh:09 432 3028tiina.elo@eduskunta.fiKuvat
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Niina Malm vaatii selvitystä rakennusalan saatavuusharkintapäätöksestä23.6.2026 13:13:04 EEST | Tiedote
SDP:n 2. varapuheenjohtaja, kansanedustaja Niina Malm vaatii viranomaisilta selvitystä Pirkanmaan rakennusalan saatavuusharkintapäätöksestä. Malmin mukaan päätöstä on vaikea ymmärtää tilanteessa, jossa rakennusalan työttömyys on edelleen poikkeuksellisen korkealla tasolla ja esimerkiksi betonirakentajista sekä raudoittajista merkittävä osa on vailla työtä.
Eduskunnan yhteinen lakialoite etenee – sukupolvivastuulaki vaatii kestäviä päätöksiä23.6.2026 12:30:59 EEST | Tiedote
Kaikki eduskuntapuolueet ovat historiallisesti yhtyneet lakialoitteeseen, joka on valmisteltu yksimielisesti tulevaisuusvaliokunnassa.
SDP:n Paula Werning ja Juha Viitala: Hallituksen leikkaukset uhkaavat juuri niitä palveluita, jotka estävät ongelmien kasautumista22.6.2026 13:01:44 EEST | Tiedote
Eduskunta käsittelee tänään hallituksen esitystä hyvinvointialueiden rahoituslain muuttamisesta. SDP eduskuntaryhmä esittää esityksen hylkäämistä.
SDP:n Krista Kiuru: Hallitus on valmis jättämään jopa satojen miljoonien eurojen verotulot keräämättä alkoholinlain muutosten vuoksi18.6.2026 16:23:48 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja ja sosiaali- ja terveysvaliokunnan puheenjohtaja Krista Kiuru ihmettelee hallituspuolueiden toimintaa alkoholilain käsittelyssä. Kiurun mukaan hallitus on sivuuttamassa sekä sosiaali- ja terveysvaliokunnan että valtiovarainvaliokunnan esittämät ratkaisut, joilla alkoholin etämyyntiin liittyvää veronkiertoa voitaisiin tehokkaasti estää.
SDP:n Aki Lindén: Helsingin Sanomien kritiikki sivuuttaa olennaisen – kyse on koko sote-rahoituksen paremmasta ohjauksesta, ei pelkästä Kela-kyytien siirrosta18.6.2026 14:06:08 EEST | Tiedote
Helsingin Sanomat uutisoi 17.6. asiantuntija-arvioista, joiden mukaan SDP puheenjohtaja Antti Lindtmanin esittämä Kelan matkakorvausten siirtäminen hyvinvointialueille ei välttämättä yksinään tuottaisi säästöjä julkiseen talouteen. SDP:n kansanedustaja Aki Lindén pitää keskustelua tarpeellisena, mutta katsoo, että jutussa jää huomiotta uudistuksen varsinainen tavoite ja laajempi kokonaisuus.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
